Komputery kwantowe mają przed sobą wielką przyszłość. Jednak wielu naukowców jest również sceptycznych.
IT4Innovations Krajowe Centrum Superkomputerowe ogłoszenie podpisanie dużej umowy na zakup i eksploatację komputera kwantowego z międzynarodowym konsorcjum LUMI-Q. Komputer zostanie zainstalowany w przyszłym roku w Ostrawskim Centrum Superkomputerowym VŠB – Politechniki Ostrawskiej.
Koszty inwestycji w zakup komputera kwantowego planowane są na maksymalnie 7 mln euro. Połowa z nich zostanie sfinansowana z budżetu wspólnego przedsięwzięcia EuroHPC w ramach programu Digital Europe, drugą połowę zapewnią państwa członkowskie konsorcjum LUMI-Q.
Komputer kwantowy w Ostrawie
„Podpisanie umowy w sprawie lokalizacji komputera kwantowego LUMI-Q w Czechach to kamień milowy nie tylko dla czeskiego środowiska naukowego w dziedzinie komputerów i algorytmów kwantowych, ale także znaczący kamień milowy w kierunku rozwoju europejskiego Zasoby komputerów kwantowych”. – powiedział przy tej okazji Vít Vondrák, dyrektor IT4Innovations.
Konsorcjum LUMI-Q skupia 9 krajów europejskich: Belgię, Czechy, Danię, Finlandię, Niemcy, Holandię, Norwegię, Polskę i Szwecję. Jego celem jest dostarczenie użytkownikom akademickim i przemysłowym komputera kwantowego opartego na kubitach nadprzewodzących o topologii gwiazdy.
Komputer kwantowy będzie bezpośrednio połączony z superkomputerem KAROLINA, który również znajduje się w IT4Innovations w Ostrawie. Ponadto planowane jest podłączenie go do innych superkomputerów w ramach EuroHPC, w szczególności znajdujących się u innych członków konsorcjum LUMI-Q, takich jak najpotężniejszy europejski superkomputer LUMI czy superkomputer Helios, który zostanie zainstalowany w Krakowie .
Do czego służą komputery kwantowe?
Komputery kwantowe mają przynieść zupełnie nowe podejście do obliczeń i rozwiązywać niezwykle złożone problemy obliczeniowe. W przeciwieństwie do klasycznych komputerów, które działają z bitami binarnymi, komputery kwantowe wykorzystują bity kwantowe (kubity) do manipulowania zjawiskami kwantowymi, takimi jak superpozycja kwantowa i splątanie. Daje im to możliwość skutecznego rozwiązywania problemów, które są zbyt złożone dla konwencjonalnych komputerów.
Kluczową właściwością komputerów kwantowych jest to, że kubity mogą istnieć w superpozycji, co oznacza, że mogą przyjmować wiele wartości jednocześnie. Podczas gdy klasyczny bit może przyjmować wartość 0 lub 1, bit kwantowy może mieć zarówno 0, jak i 1. Dzięki temu komputery kwantowe mogą wykonywać równoległe obliczenia i przetwarzać ogromne ilości danych jednocześnie.
Te właściwości sprawiają, że komputery kwantowe nadają się do rozwiązywania pewnych typów problemów, takich jak faktoryzacja dużych liczb, optymalizacja, symulacja systemów molekularnych i znajdowanie optymalnych rozwiązań w dużych zbiorach danych. Jednak komputery kwantowe są nadal w fazie rozwoju, a ich zastosowanie ogranicza się do konkretnych problemów.
WSKAZÓWKA: Czy era komputerów kwantowych już nadeszła, czy jest to tylko dobrze odżywiona moda? Dyrektor Instytutu Fizyki SAS, Mário Ziman, opisuje rzeczywistość komputerów kwantowych. W naszym wywiadzie wyraził między innymi opinię, że być może nigdy nie zobaczymy prawdziwego komputera kwantowego, dzisiejsze „liczniki kwantowe” mogłyby być częścią superkomputerów:
„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.