Świat musi przygotować się na coraz intensywniejsze fale upałów, ostrzegła we wtorek Organizacja Narodów Zjednoczonych. Zrobiła to w czasie, gdy kraje na półkuli północnej zmagają się z rekordowo wysokimi temperaturami. TASR przejęła raport od agencji AFP.
Zdjęcie: TASR, Franciszek Iwan
Dzieci chłodzą się w fontannie w upalny letni dzień w Preszowie, 10 lipca 2023 r.
„Takie wydarzenia będą się nasilać, a świat musi się przygotować” – powiedział John Nairn, doradca Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) ds. ekstremalnych upałów.
Władze zdrowia publicznego wydały kilka ostrzeżeń dla mieszkańców krajów Europy i Ameryki Północnej. Zalecono im zapewnienie odpowiedniego spożycia płynów lub unikanie bezpośredniego światła słonecznego.
Ekstremalne fale upałów należą do najniebezpieczniejszych zjawisk naturalnych. Nairn dodał, że setki tysięcy ludzi umiera każdego roku z powodu ekstremalnych temperatur, których można by uniknąć. Od lat 80. liczba fal wysokich temperatur wzrosła sześciokrotnie.
Przeczytaj także Upały pustoszą całą półkulę północną. Wysychającej Europie zagrażają pożary
„Jednak ten trend nie wydaje się słabnąć” – powiedział Nairn. Wyraził również zaniepokojenie, że pogorszenie sytuacji może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia i życia ludzi.
Czy Wy też odczuwacie upały? Jak nimi zarządzać? Prześlij nam swoje filmy w aplikacji mReportér.
AFP przypomina, że Europa, która jest najszybciej ocieplającym się kontynentem na Ziemi, przygotowuje się na szczyt obecnej fali upałów. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przewiduje, że na włoskich wyspach Sycylii i Sardynii temperatura może osiągnąć nawet 48 stopni Celsjusza.
Przeczytaj także Kerberos ugryzł w Europie, szczyt upałów dopiero nadejdzie. Jedna czwarta Stanów Zjednoczonych jest objęta ostrzeżeniem
Według WHO obecny europejski rekord temperatury wynosi 48,8 stopnia. Zmierzyli to w sierpniu 2021 roku na Sycylii.
„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.