Słowacja po raz pierwszy zmierza do oficjalnego rządu: Heger ogłosił, że rezygnuje. Čaputová nie przyjęła jego propozycji – Domáce – Správy

Pełniący obowiązki premiera Eduard Heger ogłosił w niedzielę, że odchodzi ze stanowiska i już w sobotę wieczorem zwrócił się do prezydent Zuzany Čaputovej o odsunięcie go od mandatu kierowania rządem. Čaputová zadzwoniła do Hegera w pałacu prezydenckim o godzinie 15:00 w niedzielę. Wydaje się, że Słowacja zmierza w kierunku pierwszego oficjalnego rządu.


,
,
,


07.05.2023 09:32, aktualizacja: 13:24



Zdjęcie: ,

Premier Eduard Heger ogłosił swoją dymisję w niedzielę 7 maja 2023 r.




WIDEO: Eduard Heger ogłasza swoją rezygnację z funkcji szefa rządu

„Po odejściu drugiego ministra w piątek, w ciągu kilku dni postanowiłem nie czekać i już wczoraj przedstawiłem prezydentowi inne alternatywy, które uważam za mniej ryzykowne i bardziej stabilne w porównaniu z powołaniem „oficjalnego rządu” – powiedział Heger. powiedział, odnosząc się do odejścia ministrów Samuela Vlčana i Rastislava Káčera.

Nie przyjęła propozycji

Jak mówił premier, wśród alternatyw było wybór przez prezydenta kandydatów na wakujące stanowiska ministerialne lub możliwość, że Heger nie będzie kierował rządem, a ministrami pozostaną tylko szefowie resortów najbardziej zagrożonych wymianą. „Zwłaszcza departamenty udzielające pomocy gospodarczej i społecznej, egzekwujące miliardowe prawa stymulacyjne lub udzielające pomocy walczącym sąsiadom” – powiedział Heger.

„Prezydent nie przyjął żadnej z moich propozycji” – powiedział premier.

Dodał, że po rozważeniu realiów politycznych i tego, co jest najlepsze dla obywateli, uznał, że „Słowacja, zszokowana konfliktami, nie zasługuje na to, by kryzys polityczny trwał jeszcze jeden dzień”.

Czaputowa, heger Ucz się więcej SaS będzie wspierać oficjalny rząd. Według Kollára pogrążyłoby to państwo w jeszcze większym chaosie.

„Dlatego zdecydowałem się poprosić o zwolnienie mnie z obowiązków i tym samym ustąpić miejsca prezydentowi, aby starał się doprowadzić Słowację do wyborów w sposób stabilny i spokojny z oficjalnym rządem” – dodał Heger.

Heger powiedział, że zrobi wszystko, aby przekazanie stacji przebiegło jak najsprawniej. „Po moim osobistym spotkaniu z prezydentem dzisiejszego popołudnia będziemy koordynować wszystkie dalsze kroki związane z przekazaniem i jak najszybciej powiadomić opinię publiczną, aby nie było zamieszania” – dodał.

Odmówił rozmowy na temat sprawy Vlčana

Jednocześnie premier zaprzeczył, jakoby „tuszował” aferę milionowej dotacji, za którą minister Vlčan zapowiedział odejście. Według Hegera zamiar rezygnacji ogłosił dwa tygodnie temu po otrzymaniu listu od ministra Jána Budaja. „Moim celem było zapobieżenie scenariuszowi, w którym „Słowacja nie podjęła większego ryzyka i niebezpieczeństwa z oficjalnym rządem”. Dlatego robiłem wszystko, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie naszego rządu” – wyjaśnił Heger, dodając, że Vlčan również poinformował prezydenta o swoim posunięciu.

Samuel Vlan Ucz się więcej Świnia grantowa Vlčan. Bankier parał się polityką

Hegera Čaputová zaprosiła się na spotkanie w pałacu prezydenckim w sobotni wieczór zaraz po powrocie z Londynu, poinformował rzecznik prezydenta Martin Strižinec. W niedzielę prezydent przyjmie także przewodniczącego Rady Narodowej Borisa Kollára (Jesteśmy rodziną). Spotkanie odbędzie się o godzinie 14:00.

Głowa państwa zapewniła już w piątek, że wie, jak będzie postępować w obliczu wewnętrznego kryzysu politycznego. Swoje kroki chce jednak publicznie zaprezentować dopiero po przedstawieniu ich premierowi Hegerowi i Kollárowi. Kollar powiedział w piątek, że jeśli prezydent powoła rząd tymczasowy, zapanuje jeszcze większy chaos.

WIDEO: Heger odrzuca oficjalny rząd: ja też jestem odpowiedzialny za chaos, chcę temu zaradzić

Strony chcą spotkania

Marszałek Sejmu Boris Kollár (Jesteśmy rodziną) zadeklarował w programie O 5 minut 12 RTVS, że spodziewa się upadku rządu Hegera. „Ten chaos nie wydarzył się wczoraj, ale w grudniu, kiedy Rada Narodowa nie wyraziła wotum nieufności dla tego rządu. W tej sytuacji kierunek działań prezydenta jest jasny, czyli powołanie rządu tymczasowego” – powiedział. Pomyśl, że chaos po powołaniu oficjalnego rządu będzie się tylko pogłębiał. Według niego byłoby w porządku, gdyby prezydent uzgodnił oficjalny rząd z partiami politycznymi.

Prezes Smer-SD Robert Fico zgodził się z jego radą. Przypomniał, że Słowacja nie jest krajem na czele z prezydentem. „Nie jest możliwe, żeby prezydent powołał rząd bez konsultacji z parlamentem i tym samym kontrolował władzę wykonawczą przez pięć miesięcy, do przedterminowych wyborów” – powiedział były premier.

heger Ucz się więcej SaS: Heger nie wykorzystał potencjału. Niezbędny krok w kierunku stabilizacji, mówi Hlas

Lider OĽaNO Igor Matovič powiedział też w sobotę, że jeśli prezydent chce wsparcia oficjalnego rządu, powinna negocjować z jego ruchem. „Jeśli chce mieć wsparcie, chce podejść do tego odpowiedzialnie, musi najpierw negocjować z naszym ruchem. Jeśli nie, nie musi polegać na wsparciu swojego postępowego urzędnika rządowego” – powiedział. .

Partia Hlas nie poprze oficjalnego rządu, napisał na portalu społecznościowym jej lider Peter Pellegrini. „Głos czeka tylko na rozwiązanie ewentualnych sytuacji kryzysowych ze strony oficjalnego rządu. Wzywamy wszystkie partie polityczne do położenia kresu temu chaosowi i zatwierdzenia lipcowego terminu przedterminowych wyborów do parlamentu. Wzywamy Jesteśmy rodziną , SaS i PS, aby poprzeć taką propozycję. To jedyny sposób na zakończenie chaosu” – dodał.

Parlament nie wyraził wotum zaufania dla rządu Hegera w grudniu ubiegłego roku. Prezydent tymczasowo powierzył rządowi rząd do czasu przedterminowych wyborów parlamentarnych we wrześniu.

W piątek pełniący obowiązki ministra spraw zagranicznych i europejskich Rastislav Káčer zwrócił się do prezydenta o odwołanie jego kadencji jako szefa resortu. Uczynił to zaledwie dzień po ogłoszeniu odejścia tymczasowo mianowanego ministra rolnictwa Samuela Vlčana, który zareagował na sprawę dotacji dla własnego rodzinnego biznesu. Minister zdrowia Vladimír Lengvarský (mianowany przez OĽANO) oraz minister finansów i szef OĽANO Igor Matovič opuścili gabinet wcześniej.

Czaputowa Ucz się więcej Politolog: Čaputová wybiera tylko te opcje, które są dla niej złe. Walczy o wyborcę

Bogate doświadczenie z Czech

Gdyby Zuzana Čaputová powołała rząd ekspertów, byłby to pierwszy oficjalny organ wykonawczy w historii niepodległej Słowacji. Z drugiej strony Republika Czeska miała już trzykrotnie rząd określany jako biurokratyczny – pierwszy raz od stycznia do lipca 1998 pod przewodnictwem Józefa Tošovskiego, drugi raz od maja 2009 do lipca 2010 pod przewodnictwem Jána Fischera i po raz trzeci od lipca 2013 do stycznia 2014 pod kierunkiem Jiříego Rusnoka.

Od 1992 roku Słowacją rządzi w sumie 12 gabinetów, na których czele stoi siedmiu premierów i jedna kobieta.

Robert Fico kierował trzema gabinetami (2006-2010, 2012-2016 i 2016-2018), dwukrotnie premierem Vladimírem Mečiarem (1992-1994 i 1994-1998) oraz Mikulášem Dzurindą (dwie kadencje 1998-2006). Jozef Moravčík (1994), Iveta Radičová (2010-2012), Peter Pellegrini (2018-2020), Igor Matovič (2020-2021) i Eduard Heger (od 2021) zostali premierami.

Premierzy pochodzili z HZDS (Mečiar), Unii Demokratycznej (Moravčík), SDK/SDKÚ-DS (Dzurinda i Radičová), Smeru (Fico i Pellegrini) oraz ruchu OLaNO (Matovič i Heger).

Większość rządów była koalicjami. Tylko drugi rząd Fico (2012-2016) był monochromatyczny. Spośród gabinetów, które objęły urząd po wyborach parlamentarnych, cztery skończyły się przedwcześnie – pierwszy Mečiar, gabinet koalicyjny Ivety Radičovej rządzącej w latach 2010-2012, trzeci rząd Fico i gabinet Igora Matoviča.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *