Polska prowadzi śledztwo w sprawie byłego premiera komunistycznej Czechosłowacji Štrougala – Domáce – Správy

Prokuratorzy Polskiego Instytutu Pamięci Narodowej – Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu prowadzą śledztwo w sprawie byłego ministra spraw wewnętrznych, członka Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Czechosłowacji (ÚV KSČ) i byłego premiera Czechosłowacji Lubomír Štrougal (*1924) za morderstwa graniczne.

Jak poinformował rzecznik Narodowego Instytutu Pamięci (ÚPN), słowackiej organizacji mapującej okres niewolności 1939-1989, w sprawie Štrougala prowadzone jest śledztwo w ramach ścigania karnego wszczętego w sprawie polskich uchodźców zabitych przez wysokie napięcie na czechosłowackiej żelaznej kurtynie w czasach komunizmu. Sprawy zostały przedstawione przez Platformę Europejskiej Pamięci i Sumienia w ramach projektu Sprawiedliwość 2.0, którego celem jest wymierzenie sprawiedliwości za międzynarodowe zbrodnie komunizmu.

Jak dalej UPN informuje w komunikacie prasowym, zgodnie z badaniem Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia, były czeski polityk i członek Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Republiki Czeskiej, tzw. Lubomír Štrougal z „ Czechosłowackie Biuro Polityczne” odpowiedzialne za zamordowanie co najmniej 60 osób zabitych na granicy w czasach komunizmu.

Powodem jest to, że „kiedy był ministrem spraw wewnętrznych, na przejściach granicznych wprowadzono napięcie od 4000 do 6000 woltów, co doprowadziło do brutalnej śmierci uchodźców próbujących przekroczyć granicę i dotrzeć na zachód”.

W notatce prasowej Prezes Zarządu UPN Ondrej Krajňák podkreśla pracę przedstawicieli państwa Polskiego Instytutu Pamięci Narodowej, ponieważ – jak podkreśla Krajniak – „sprawiedliwość jest podstawą pojednania i budowania przyszłości.

Zdaniem prezesa IPN Jarosława Szarka inicjatywy takie rodzą „nadzieję na całkowite rozliczenie zbrodni komunistycznych, dają możliwość ustalenia sprawców i oddania hołdu ofiarom”.

Platforma Europejskiej Pamięci i Sumienia jest międzynarodową organizacją pozarządową non-profit – stowarzyszeniem interesów osób prawnych utworzonym na podstawie Kodeksu cywilnego Republiki Czeskiej. Została założona 14 października 2011 roku w Pradze i obecnie zrzesza 55 instytucji i organizacji publicznych i prywatnych z 19 krajów Europy i Ameryki. Zajmuje się badaniami, dokumentacją, podnoszeniem świadomości i edukacją na temat reżimów totalitarnych, które dotknęły Europę w XX wieku. Platforma ma swoją siedzibę w Pradze i przedstawicielstwo w Brukseli, dodał rzecznik ÚPN Peter Juščák.

Miles Hersey

„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *