Departament Stanu USA zatwierdził ewentualną sprzedaż do Polski pocisków AGM-114R2 Hellfire i związanego z nimi sprzętu za szacunkową kwotę 150 mln USD. poinformował Pentagon.
Zdjęcie: Profimedia
Pociski AGM-114 Hellfire w bazie US Marine Corps w Miramar w Kalifornii.
„Proponowana sprzedaż wesprze politykę zagraniczną i cele bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych poprzez wzmocnienie bezpieczeństwa sojusznika NATO, który jest siłą stojącą za stabilnością polityczną i postępem gospodarczym w Europie. Proponowana sprzedaż przyczyni się do realizacji celów modernizacji zdolności wojskowych Polski jednocześnie poprawiając interoperacyjność ze Stanami Zjednoczonymi i innymi sojusznikami” – powiedział Departament Obrony USA.
WIDEO: Piekielne pociski w akcji
Decyzja Waszyngtonu zapadła tego samego dnia, w którym prezydent Polski Andrzej Duda zapowiedział, że jego kraj dostarczy Ukrainie w najbliższych dniach cztery myśliwce MiG-29.
Hellfire to pocisk powietrze-ziemia. Pierwotnie został opracowany do walki z pojazdami opancerzonymi, ale później broń ta weszła do arsenału dronów, a Amerykanie często używają jej do precyzyjnych uderzeń przeciwko terrorystom. Wariant tego pocisku zabił przywódcę Al-Kaidy Aymana Zawahriego zeszłego lata. Pociski Hellfire są zwykle naprowadzane laserowo i mogą latać z prędkością do 1,3 macha.
WIDEO: Ogień piekielny. Zobacz, jak Stany Zjednoczone zabiły przywódcę Al-Kaidy
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.