Premier Mateusz Morawiecki powiedział we wtorek, że dla pełnego uregulowania stosunków między Polską a Ukrainą konieczna jest ekshumacja i godne pochowanie wszystkich ofiar tzw. . TASR przejęła raport od agencji PAP.
Członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) w latach 1943-1944 zamordował około 100 000 Polaków i członków innych narodowości na historycznym Wołyniu. Przed II wojną światową Wołyń należał do Polski, obecnie jest częścią terytorium Ukrainy. W 2016 roku Senat RP przyjął uchwałę, w której nazwał rzeź wołyńską ludobójstwem.
„My Polacy nie odetchniemy z ulgą, dopóki nie zostaną odkryte ostatnie szczątki ofiar rzezi wołyńskiej. Uregulowanie stosunków między Polską a Ukrainą nie odbędzie się bez uczczenia ich pamięci” Morawiecki złożył kwiaty pod pomnikiem polskich ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów w Warszawie.
Dodał, że na pomniku znajduje się ziemia z tysięcy polskich wsi, którą „pokropiono krwią 100 tysięcy naszych współobywateli, mieszkańców II RP w latach 1942-1947”. Dodał, że wiele ofiar straciło życie „nie z rąk aparatu państwowego, ale z rąk zwykłych ludzi, często własnych sąsiadów”. Według Morawieckiego ofiary ludobójstwa mordowano w niezwykle okrutny sposób – „siekierami, widłami, piłami, motykami lub palono żywcem”.
Jednocześnie polski premier przypomniał, że naród ukraiński przeżywa obecnie wojnę. Wskazał też palcem na ukraińskich żołnierzy, którzy według niego „giną za wolność i suwerenność Ukrainy, ale także za bezpieczeństwo Europy i Polski”.
„Nie ma dnia, żeby kobiety i dzieci nie ginęły w nalotach lub atakach rakietowych na Ukrainie. Dlatego nasi ukraińscy sąsiedzi i sojusznicy lepiej rozumieją, jak ważne jest dla nas odnalezienie wszystkich ofiar i pochowanie ich po chrześcijańsku, oddanie im krzyż, zapalić znicz i pomodlić się Morawiecki zwrócił uwagę na rzeź wołyńską.
„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.