ONLINE NIEZWYKŁE Reznikov dziękuje Słowacji za migas, ale chce głównie zachodnich samolotów

Na żywo z Ukrainy

Podsumowanie wojny na Ukrainie – dob. 405

ONLINE

17:36 Sojusz Północnoatlantycki chce ułatwić Ukrainie dostosowanie się do standardów NATO za pomocą nowego wieloletniego programu wsparcia i powinien doprowadzić do planowanego członkostwa i sprawnej wzajemnej współpracy. Poinformował o tym sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w środę po dwudniowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Sojuszu w Brukseli.

Według szefa NATO jest to wyraźny sygnał, że Sojusz będzie kontynuował długoterminowe wsparcie dla Ukrainy – pisze agencja DPA. Stoltenberg nie określił harmonogramu członkostwa Ukrainy w NATO. Podkreślił jedynie, że stanowisko NATO jest takie, że Ukraina powinna zostać krajem członkowskim.

17:20 Sekretarz generalny NATO Stoltenberg oficjalnie zaprosił prezydenta Ukrainy Zełenskiego na szczyt NATO w Wilnie.

17:15 Parlament Łotwy przegłosował w środę przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej dla młodych mężczyzn od przyszłego roku. Zrobił taki krok w odpowiedzi na zagrożenia bezpieczeństwa spowodowane wojną sąsiedniej Rosji na Ukrainie.

„Służba Obrony Państwa to nasza odpowiedź na nowe zagrożenia geopolityczne” Łotewski minister obrony Inára Múrniece powiedział posłom przed głosowaniem. „Od wybuchu brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę bezpieczeństwo Łotwy możemy zapewnić jedynie poprzez kompleksowe rozwiązania obronne, które obejmują nie tylko systemy uzbrojenia, ale także dużą część społeczeństwa przygotowanego do działań zbrojnych” – dodał. ona dodała.

17:00 Śledczy w Hiszpanii poinformowali w środę, że zatrzymali dwie osoby podejrzane o przemyt wojskowego sprzętu lotniczego do Rosji z naruszeniem unijnego embarga na broń w związku z wojną na Ukrainie. i Rosjanin zostali aresztowani w różnych miejscach Kraju Basków podczas policyjnej i celnej operacji, mającej na celu uniemożliwienie wysłania ładunku do Rosji.„Nalot został rozpoczęty, aby zapobiec zbliżającej się wysyłce wyposażenia kokpitu samolotów wojskowych z terytorium UE” — poinformowało ministerstwo. MSW nie określiło, kiedy to wydarzenie miało miejsce.

16:04 W środę przywódca Kremla Władimir Putin powiedział nowej ambasador USA w Moskwie Lynne Tracy, że za „Kryzys ukraiński” Waszyngton jest odpowiedzialny. „Stosunki między Rosją a Stanami Zjednoczonymi, od których bezpośrednio zależy bezpieczeństwo i stabilność na świecie, przechodzą głęboki kryzys” – dodał. Putin powiedział Tracy podczas ceremonii na Kremlu, że przyjął jej listy uwierzytelniające. Amerykańska polityka zagraniczna według Putina „ostatecznie doprowadziło do obecnego kryzysu ukraińskiego”.

Galeria zdjęć (3)

Władimir Poutyn
Źródło: SITA/Mikhail Metzel, Sputnik, Kreml Pool Zdjęcie za pośrednictwem AP

15:37 Prezydent RP Andrzej Duda poinformował w środę, że Polska dostarczy do Kijowa 14 myśliwców MiG-29. Warszawa dostarczyła Ukrainie już cztery takie myśliwce, a kolejne cztery są w drodze. Sześć kolejnych jest obecnie w trakcie prac i według Dudu może zostać dostarczonych w najbliższej przyszłości.

14:14 Cerkiew św. Jerzego we Lwowie głosuje za przejściem do Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej. Kongregacja cerkwi św. Jerzego we Lwowie zagłosowała za przejściem do Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej, poinformowały 5 kwietnia media Zaxid.

13:54 W środę dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi rozmawiał z przedstawicielami Rosji o bezpieczeństwie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej (ZAES). TASR przejęła raport od agencji AFP.

13:34 Unia Europejska planuje omówić 11. pakiet sankcji przeciwko Rosji 9 kwietnia, powiedziało Politico trzech europejskich dyplomatów.

12:32 Prezydent Zełenski został odznaczony Orderem Orła Białego za pogłębianie relacji między Polską a Ukrainą.

11:38 Ukraina ma nadzieję otrzymać jeszcze dwie transze pożyczki o wartości prawie 2 miliardów dolarów od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) do końca roku po otrzymaniu pierwszej raty na początku tego tygodnia. Ten stwierdził w tym tygodniu przedstawiciel Banku Centralnego Ukrainy. Informuje o tym TASR na podstawie raportu agencji Reuters.

11:32 Prezydent Wołodymyr Zełenski i Pierwsza Dama Olena Zełenska przybyli do Warszawy. Powitali ich Prezydent RP Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

10:35 Rosyjska rzecznik praw dziecka Marija Ľvovová-Belovová, której Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania za zbrodnie wojenne, ma uczestniczyć za pośrednictwem połączenia wideo w nieformalnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ (RB ONZ) w środę . Informuje o tym TASR – wynika z raportu agencji AFP.

Artykuł: Rosyjski Rzecznik Praw Obywatelskich będzie również przemawiał na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ: Spotkanie będzie dotyczyć dzieci na Ukrainie

9:52 Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii: Rosja prawdopodobnie oczekuje, że „przyjazne” narody wykupują swój dług państwowy. Rosja prawdopodobnie będzie oczekiwać pomocy finansowej od „przyjaznych” krajów, w tym zakupu swojego długu państwowego, napisało Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w swojej aktualizacji z 5 kwietnia.

8:40 rano Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck wzywa do nałożenia sankcji na kraje, które pozyskują uran z Rosji do swoich elektrowni atomowych. Chce też ściślejszej kontroli eksportowanych towarów. TASR przejęła raport od agencji DPA.

8:11 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Polski w środę rano, gdzie spotka się z wyższymi urzędnikami kraju i ukraińskimi uchodźcami. Informuje o tym TASR według doniesień The Guardian i polskich mediów.

7:29 Przewodnicząca Komisji Europejskiej (KE) Ursula von der Leyen, która w środę wyjeżdża z wizytą do Chin, zapewniła telefonicznie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że sytuacja na Ukrainie będzie ważnym przedmiotem negocjacji z chińskimi urzędnikami. CNN poinformowało o tym w środę wieczorem, donosi TASR.

6:26 We wtorek Rosja wezwała francuskiego charg d’affaires do Moskwy, aby wyrazić swoją dezaprobatę dla „fałszywych oświadczeń” ambasady francuskiej na temat okrucieństw na Ukrainie, które ambasada przypisuje rosyjskiej armii. TASR przejęła raport od agencji AFP.

6:00 We wtorek sześciu cywilów zginęło, a siedmiu zostało rannych w rosyjskim bombardowaniu Doniecka na wschodzie Ukrainy. Informuje o tym dziś niezależny serwer Kijów, powołując się na ukraińskie władze. Reuters, powołując się na armię ukraińską, donosi o odparciu 45 rosyjskich ataków w ciągu ostatnich 24 godzin.

Rosja deklaruje gotowość powrotu deportowanych dzieci na Ukrainę

Rosyjska rzeczniczka praw dziecka Marija Lvovova-Belovova, wobec której Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania za „deportację” ukraińskich dzieci, powiedziała we wtorek, że „jest gotowa odesłać te dzieci z powrotem na Ukrainę”. jeśli ich rodziny o to poproszą. TASR informuje na podstawie raportu agencji AFP.

Według danych ukraińskiego Ministerstwa Integracji Ziem Okupowanych obecnie nielegalnie deportowanych jest 19 514 dzieci. Moskwa przedstawia swój program transportu tysięcy dzieci do Rosji jako pomoc humanitarną mającą na celu ochronę sierot i dzieci porzuconych w strefach konfliktów. Najwięcej deportacji dzieci miało miejsce w pierwszych miesiącach wojny i przed rozpoczęciem przez Kijów pod koniec sierpnia zakrojonej na szeroką skalę kontrofensywy mającej na celu odzyskanie okupowanych terytoriów na wschodzie i południu kraju.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w połowie sierpnia ubiegłego roku, że do tego czasu do Rosji przybyło 3,5 mln osób, w tym ponad pół miliona dzieci. Stany Zjednoczone poinformowały w lipcu, że Rosja „siłą usunęła” z Ukrainy 260 000 dzieci. W zeszłym miesiącu Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze wydał nakaz aresztowania Lvovovej-Belovowej i prezydenta Rosji Władimira Putina w związku z deportacjami.

Lvovová-Belovová powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej, że od początku rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę nie kontaktowano się z nią w sprawie deportowanych dzieci „żadnego przedstawiciela władz ukraińskich”. Jak powiedziała, rodzice mogą wysłać jej e-mail, aby wyszukać dzieci. Z raportu opublikowanego we wtorek przez jego biuro wynika, że ​​od 29 marca 16 dzieci z dziewięciu rodzin wróciło do swoich ukraińskich krewnych. Rosyjski Rzecznik Praw Obywatelskich odmówił opublikowania pełnej listy ukraińskich dzieci deportowanych do Rosji.

Według raportu jego biura, 380 ukraińskich sierot zostało umieszczonych w rodzinach zastępczych w Rosji, w tym 22 nieletnich, których znaleziono porzuconych w zdewastowanym mieście portowym Mariupol. Według Lvovovej-Belovovej adoptowanym dzieciom przyznaje się obywatelstwo rosyjskie, ale zachowują one także obywatelstwo ukraińskie – cytuje AFP.

Jak dodała, nastolatek przywieziony do Rosji z Mariupola został zatrzymany na granicy z Białorusią, gdy próbował wrócić na Ukrainę, gdzie rzekomo chcieli „sprowadzić go z powrotem poprzez manipulacje i groźby”. AFP przypomina, że ​​twierdzenia te nie mogły zostać niezależnie zweryfikowane.

Reznikov dziękuje Słowacji za radę, ale chce głównie zachodnich samolotów

„Samoloty typu radzieckiego są dla nas odpowiednie do szybkiej reakcji, która w krótkim czasie przyniesie nam efekty”, powiedział. „Jesteśmy wdzięczni naszym słowackim partnerom za dostarczone już myśliwce MiG-29. Jesteśmy też mocno uzależnieni od myśliwców z Polski… MiG-y z Polski znacznie wzmocnią naszą obronność i bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej” , Reznikov kontynuował na Facebooku.

„Jednocześnie naszym celem strategicznym pozostaje przejście na nowoczesne zachodnie samoloty, które zapewnią naszym pilotom przewagę nad wrogiem” on dodał. „Jestem przekonany, że decyzja o dostawie zachodnich samolotów na Ukrainę z pewnością zostanie podjęta. To ostatnia pozycja na mojej świątecznej liście życzeń od Świętego Mikołaja” – dodał. dodał Reznikow.

CNN przypomina, że ​​żadne państwo zachodnie nie obiecało jeszcze dostarczenia Ukrainie myśliwców, ponieważ na jego terytorium trwa wojna z Rosją. Słowacja obiecała przekazać Ukrainie 13 MiG-ów i część systemu obrony powietrznej Kub. Pierwsze cztery MiG-y niedawno dotarły na Ukrainę wraz z systemem Kub. Jak poinformował tymczasowo mianowany minister obrony Republiki Słowackiej Jaroslav Nai, na ziemię przybywają kolejne migas.

Polska poinformowała w poniedziałek, że dostarczyła już Ukrainie kilka obiecanych myśliwców MiG-29. Nie podała dokładnej liczby. Jednak polski prezydent Andrzej Duda powiedział 17 marca, że ​​za kilka dni Polska przekaże Ukrainie cztery MiG-y.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *