Mocne strony
- Wojna na Ukrainie trwa od 387 dnia
- Rosja zaatakowała Ukrainę nocą za pomocą irańskich dronów Shahid
- Biden: Nakaz aresztowania Putina przez MTK „uzasadniony”
- Moskwa straciła w ciągu ostatniej doby kolejne 880 żołnierzy, mówi Kijów
WIDEO: Czy Słowacja ma dodatkowy sprzęt wojskowy dla Ukrainy?
Ucz się więcej Dzień 386: Według Ukrainy Rosjanie muszą przejść do defensywy w bitwie pod Bachmutem
12:15 Jeśli chodzi o pomoc wojskową dla sąsiedniego okupowanego kraju, słowacki rząd robi, co w jego mocy. Pełniący obowiązki ministra obrony Jaroslav Nad i pełniący obowiązki premiera Eduard Heger (obaj Demokraci) z powodzeniem wynegocjowali na arenie międzynarodowej przekazanie Ukrainie 13 radzieckich myśliwców MiG-29. Udało im się też w piątek obronić go przed gabinetem rządu na Słowacji.
Zdaniem konstytucjonalisty Vincenta Bujňáka z Wydziału Prawa Uniwersytetu Komeńskiego wyjaśnianie Konstytucji Republiki Słowackiej to czasowo powołany gabinetowy monolog. „Jeżeli oskarżony rząd twierdzi, że międzynarodowa umowa o przekazaniu sprzętu wojskowego walczącemu sąsiadowi nie jest umową wojskową, powinien przynajmniej opublikować analizę prawną, z którą się kłóci” – zaznaczył. Tymczasowo mianowany minister Naï odmawia jego opublikowania. Boi się, że „Fico wystawi autora na bilbordy” iw piątek tylko przeleciał go wzrokiem w pośpiechu na oczach dziennikarzy.
Ucz się więcej Prawnik konstytucyjny Bujňák zastanawia się: czy umowa darowizny sprzętu wojskowego nie ma charakteru wojskowego?
11:49 Ukraińska armia poinformowała o tym w sobotę rano W ciągu ostatnich 24 godzin Rosja przeprowadziła łącznie 34 naloty na Ukrainę, jeden atak pociskami kierowanymi i 57 razy ostrzeliwała swoje terytorium z wyrzutni salw. Według armii zestrzelono dziesięć irańskich dronów Shahid.
We wsi Veletenske w południowym regionie Chersoniu siedem domów i budynek przedszkola zostało uszkodzonych przez części dronów lub rakiet. Armia poinformowała jednak, że nie było żadnych obrażeń, twierdząc, że w ciągu ostatniego dnia udaremniono ponad 100 ataków wroga.
W sobotnią noc rosyjskie rakiety uderzyły także w dzielnicę mieszkaniową miasta Zaporoże na południu Ukrainy (ukr. Zaporoże). Zniszczyli lokal gastronomiczny i uszkodzili kilka domów, ale według dostępnych informacji nie było osób rannych, poinformował AP, powołując się na lokalne władze.
11:00 Wiadomość o przymusowych deportacjach do Rosji ukraińskich dzieci z terytoriów okupowanych przez Rosję pojawiła się po raz pierwszy wiosną ubiegłego roku. W związku z tym Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze (MTK) wydał w piątek nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina i prezydenckiej komisarz ds. praw dziecka Marii Lwowowej-Bełowej, poinformował The Guardian.
Rosja przyznała się do posiadania co najmniej 1400 ukraińskich dzieci, które określiła jako sieroty; chociaż wskazał, że co najmniej 2000 dzieci przybyło na terytorium Rosji bez opieki.
Ucz się więcej Wiadomość o deportacji ukraińskich dzieci pojawiła się już wiosną ubiegłego roku. Rosja przyznała się do posiadania
9:56 Według Kijowa armia rosyjska straciła w ostatnim dniu 880 żołnierzy. Łączna liczba ofiar w szeregach rosyjskich sił zbrojnych od początku wojny wynosi 164,2 tys., poinformował w sobotę ukraiński Sztab Generalny na Facebooku. Według niego w ciągu ostatnich 24 godzin Moskwa straciła także pięć czołgów, siedem bojowych wozów piechoty, osiem systemów artyleryjskich i dwie wyrzutnie rakiet.
Według Kijowa od początku inwazji na Ukrainę Rosja straciła łącznie 3511 czołgów, 6830 bojowych wozów piechoty, 2560 systemów artyleryjskich i 506 wyrzutni rakiet.
9:30 wysocy urzędnicy litewscy z zadowoleniem przyjęli nakaz aresztowania wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze przeciwko prezydentowi Rosji Putinowi za zbrodnie wojenne na Ukrainie. TASR przejął raport od agencji informacyjnej DPA.
Według litewskiego prezydenta Gitanasa Nausedy decyzja sądu jest „pierwszym krokiem w kierunku pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności”. Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis powołał się na nowy precedens związany z nakazem aresztowania Putina.
„Sprawiedliwość jest bliżej” – napisała na Twitterze premier Litwy Ingrida Šimonity.
O nowe działania apelowali też główni przedstawiciele tego bałtyckiego państwa, które jest członkiem Unii Europejskiej (UE) i Sojuszu Północnoatlantyckiego (NATO).
„Czas zbadać inne zbrodnie – tortury, gwałty i masowe mordy, które zostały popełnione na ludności ukraińskiej” – napisał prezydent Litwy na Twitterze.
8:23 W sobotę wieczorem Rosja zaatakowała Ukrainę za pomocą irańskich dronów Shahid, napisała agencja Unia, odnosząc się do ukraińskich sił powietrznych. Ukraińcom udało się zestrzelić trzy drony nad regionem Dniepropietrowska, ale dwa uderzyły w infrastrukturę krytyczną w Nowomoskowsku, na północny wschód od Dniepru.
W sumie, według Ukraińców, zaatakowano 16 dronów, z czego 11 zestrzelono. Rosja wysłała drony, które eksplodują po trafieniu w cel, z sąsiadującego z Ukrainą obwodu briańskiego i znad Morza Azowskiego. Według szefa administracji wojskowej Kijowa Serhija Popki, drony również latały w kierunku stolicy Ukrainy, ale zostały zniszczone przez obronę przeciwlotniczą.
Dwa drony uderzyły w nienazwaną infrastrukturę krytyczną w Nowomoskowsku, powodując „poważne szkody”. Na miejscu wybuchł pożar, który strawił także cztery sąsiednie domy. Sześć innych budynków zostało uszkodzonych – poinformowała administracja obwodu dniepropietrowskiego. W ataku nikt nie został ranny.
Rosja ostrzeliwała również Zaporoże w sobotę wieczorem, powiedział Anatolij Kurtiew, przedstawiciel ratusza Zaporoża, w sieci społecznościowej Telegram. „Według wstępnych informacji rosyjska rakieta zniszczyła lokal gastronomiczny. Fala ciśnieniowa roztrzaskała okna okolicznych budynków oraz uszkodziła dachy i elewacje” – napisał Kurtiew, mówiąc, że nikt nie został ranny.
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę 24 lutego. Od początku jesieni Kijów oskarża Teheran o dostarczanie Rosji dronów Shahid, których Moskwa używa do ataków na ukraińskie miasta i infrastrukturę energetyczną. Teheran odmawia. Powołując się na dokumenty celne i handlowe, Politico poinformowało w tym tygodniu, że chińskie firmy również dostarczają broń do Rosji. Stany Zjednoczone potwierdziły później, że na ukraińskich polach bitew znaleziono chińską amunicję, której, jak podejrzewają, używa Rosja. Została ona napisana przez agencję Kyódo, powołując się na źródła rządowe.
Nie jest jasne, czy Chiny bezpośrednio dostarczyły amunicję, podała administracja USA. „Jesteśmy czujni w tej sprawie i nadal uważnie ją monitorujemy” – powiedział anonimowy urzędnik Departamentu Stanu USA.
08:00. Prezydent Czech Petr Pavel zakończył w piątek swoją drugą zagraniczną podróż wizytą w międzynarodowym centrum logistycznym w Rzeszowie, skąd pochodzi większość pomocy dla Ukrainy. Wizytę w tym miejscu określił jako niezwykle ciekawą – informuje dziennikarz TASR.
Jak zaznaczył, przez ten węzeł logistyczny przechodzi około 80% całej pomocy wojskowej i humanitarnej dla Ukrainy.
„Popołudnie spędziłem tutaj, w Rzeszowie, w polsko-amerykańskiej bazie logistycznej, przez którą przechodzi około 80% całej pomocy wojskowej i humanitarnej dla Ukrainy. W ciągu niecałego roku ponad 1800 lotów i setki tysięcy ton materiał trafił na Ukrainę” – powiedział dziennikarzom Pavel przed wieczornym lotem do Czech.
„Dobrze jest widzieć skalę pomocy udzielanej przez NATO, UE i inne kraje członkowskie” – komentował Paweł podczas wizyty w centrum.
Pomoc dla Ukrainy koncentrowała się w Rzeszowie. Tutaj rozwiązywane są nie tylko kwestie związane z dostawą materiałów, ale także zadania związane z naprawą technologii. Ze względów bezpieczeństwa teren jest silnie strzeżony, znajdują się tu między innymi amerykańskie systemy obrony powietrznej Patriot, lokalizacja jest również chroniona przed dronami.
Lotnisko Jasionka pod Rzeszowem jest powiązane ze sprawą szpiegowską z ostatnich dni. Radio RMF FM poinformowało w środę, że polskie władze zatrzymały sześć osób z Europy Wschodniej pracujących dla rosyjskich służb specjalnych, zatrzymanych w związku z wykryciem ukrytych kamer rejestrujących ruch na ważnych liniach i węzłach kolejowych. Jak podaje RMF FM, były to głównie linie kolejowe w województwie podkarpackim, w tym lotnisko pod Rzeszowem.
Jako pierwszy punkt programu Paweł złożył wizytę w amerykańskim centrum koordynującym dostawy sprzętu wojskowego na Ukrainę. Następnie przyjrzał się ośrodkowi zajmującemu się naprawą sprzętu wojskowego dostarczonego przez kraje zachodnie i uszkodzonego podczas walk na Ukrainie. Stamtąd eksperci komunikują się zdalnie z ukraińskimi technikami lub instruują ukraińskie warsztaty naprawcze, jak naprawić sprzęt. Paweł miał również okazję odwiedzić polską część ośrodka, z której koordynowane są dostawy pomocy wojskowej świadczonej przez Polskę.
6:30 rano Prezydent USA Joe Biden powiedział w piątek, że nakaz aresztowania Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) prezydenta Rosji Władimira Putina pod zarzutem zbrodni wojennych związanych z deportacją ukraińskich dzieci jest „uzasadniony”. Informuje o tym agencja informacyjna AFP.
Prezydent powiedział, że decyzja była „bardzo ważna”, zauważając, że Stany Zjednoczone nie są członkiem MTK.
Ucz się więcej Międzynarodowy trybunał wydał nakaz aresztowania Putina. Rosja: To jest nieważne. Biden: Jest usprawiedliwiony
„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.