Źródło: BSK – Michał Feik
Wystająca żelazno-betonowa ściana w dzielnicy mieszkalnej Petržalka pozostawała niezauważona przez wiele lat. Jednak prace wykopaliskowe przeprowadzone podczas budowy linii tramwajowej odsłoniły również zakopaną część budynku. To ściana przeciwpancerna z czasów II wojny światowej. Autonomiczny Region Bratysławy ujawnił więcej na swojej stronie internetowej.
„Dziś możemy podziwiać ścianę przeciwpancerną w pełnym rozmiarze. Ma około metra szerokości i pięć metrów długości. Znajduje się obok przystanku autobusowego Šintavská” – mówi BSK.
Oczywiście pojawiło się pytanie, co zrobić z murem jako pomnikiem, ale zmiana przebiegu linii tramwajowej w tym miejscu nie jest możliwa. Stolica zdecydowała się więc na uratowanie pomnika poprzez jego przeniesienie, którego data nie jest jeszcze znana. W tej chwili ściana jest pusta i po zwymiarowaniu oraz oględzinach należy opracować i zatwierdzić procedurę techniczną.
Możesz oglądać ścianę wideo Tutaj.
Jak wciąż przypomina BSK, Bratysława była jedną z twierdz w linii wybudowanej przez Niemców od polskiej granicy do Słowenii. Miało to uniemożliwić wojskom radzieckim wkroczenie do Austrii. Jednak Niemcy nie mogli zająć tej linii wystarczająco dużą armią.
W tym czasie zbudowano mury przeciwczołgowe i wykopano rowy. Jednak Niemcom kończyły się zapasy i zasoby. Dlatego beton, z którego zbudowany jest mur, jest dość słabej jakości i gruboziarnisty, ponieważ Niemcy mieli mało cementu i żelaza.
Wojska radzieckie zaatakowały Petržalkę wieczorem 4 kwietnia 1945 r., gdy zbliżał się już koniec wojny. Ich atak został skierowany z rejonu Draždiaka. Pierwszą przeszkodą w natarciu była ściana przeciwpancerna. Wrogowie, którzy ją przebili, zostali trafieni haubicą ISU-122 i lżejszym pojazdem opancerzonym, pozostawiając tylko jeden ślad – odłamek wbity w pancerz działa od tyłu. Pojazd musiał ruszyć z przeciwnej strony haubicy.
(chybić)
„Total twitterowy guru. Maven zombie. Myśliciel przez całe życie. Hardcore alkoholowy ninja. Przyszły idol nastolatków”.