Zmieni się reżim na granicy czesko-słowackiej. Obecna forma kontroli dobiega końca, będą one teraz wyłącznie losowe. Decyzję w tej sprawie podjął czeski rząd w środę. Minister spraw wewnętrznych Vít Rakušan wspomniał o małej liczbie zatrzymanych i wysokich kosztach.
31.01.2024 14:16, aktualizacja: 15:55
„Kontrole w tej formie dobiegają końca, ale wyrywkowe kontrole będą kontynuowane” – powiedział jej prezydent Petr Fiala po posiedzeniu czeskiego rządu. Akcja zakończy się 2 lutego.
Minister spraw wewnętrznych wypowiadał się także w czeskim radiu przed rozpoczęciem negocjacji na temat możliwości nieprzedłużania kontroli. Zapowiedział, że poza niewielką liczbą przetrzymywanych nielegalnych migrantów, będzie także przekonywał ministrów o wysokich kosztach tego rozwiązania. Według niego w samym styczniu było to ponad 30 mln koron (1,2 mln euro).
Według szefa policji Martina Vondráška na każdą zmianę pracuje obecnie 88 funkcjonariuszy policji, a w dyspozycji jest kolejnych 21 pracowników administracji celnej. Od początku w jednym zespole pracowało ponad 140 policjantów.
Czeski rząd podjął 4 października decyzję o wprowadzeniu tymczasowych kontroli na całej długości granicy ze Słowacją, początkowo przez dziesięć dni. Według Fiali była to reakcja na zbliżające się posunięcia Polski i Austrii. Następnie czterokrotnie przedłużał kontrole.
Z kolei Polska przedłużyła do 2 marca tymczasowe kontrole graniczne ze Słowacją. Wynika to z rozporządzenia MSW opublikowanego w środę w Dzienniku Urzędowym – podaje TASR.
Polska wprowadziła kontrole graniczne 4 października w związku z napływem nielegalnych migrantów tzw. szlakiem bałkańskim, początkowo na 10 dni. Ale od tego czasu przedłużała je kilkukrotnie, w sumie sześć razy. Zgodnie z wydanymi pod koniec grudnia przepisami, czeki miały być ważne do 1 lutego.
Jak wskazuje specjalistyczny serwer Prawo.pl, kontrole graniczne przeprowadzane są dopiero przy wjeździe do Polski i zdaniem MSW „nie mają na celu turystyki”. Pasażerowie muszą jednak mieć przy sobie dokumenty podróżne – dowód osobisty lub paszport. Kontrole przeprowadzane są losowo.
Ucz się więcej Niemcy tracą cierpliwość do imigrantów. Chcą zaostrzenia polityki azylowej
Granicę można przekroczyć na 17 przejściach drogowych, trzech przejściach kolejowych i dwóch przejściach dla pieszych.
Jak wynika z ich środowej publikacji na portalu społecznościowym X, funkcjonariusze straży granicznej skontrolowali zaledwie dzień wcześniej około 4500 osób i 2200 pojazdów. W sumie od czasu wprowadzenia tymczasowych ograniczeń na granicy ze Słowacją skontrolowano 1,42 mln osób i 622 tys. samochodów .
„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.