Gospodarka strefy euro ma problemy, ale pojawiają się ostrożnie optymistyczne doniesienia – euractiv.sk

Wzrost gospodarczy będzie w tym roku wolniejszy, a największa gospodarka strefy euro, Niemcy, pogrążą się w recesji. Niemniej jednak pojawiają się bardziej ostrożne, optymistyczne prognozy. Inflacja spada, a silny sektor usług i turystyka przynoszą zaskakująco wysoki wzrost w krajach południowej Europy.

Tekst jest częścią Europejskiego Tygodnia Gospodarki, przygotowanego przez EURACTIV Słowacja dla Dziennik N.

Według lipca br prognozy Instytutu Ifo niemiecka gospodarka gwałtownie spadła w miesiącach zimowych. Wysoka inflacja osłabiła popyt i choć spadnie on w tym roku do 5,8% (z 6,9% w zeszłym roku), niemiecka gospodarka znajdzie się w recesji, a PKB spadnie o 0,4%. W przyszłym roku Ifo spodziewa się niewielkiego wzrostu o 1,5%.

Według Międzynarodowy Fundusz Walutowy wzrost w strefie euro ma wynieść w tym roku 0,9% (3,5% w ubiegłym roku), nieznacznie wzrośnie do 1,5% w przyszłym roku. Fundusz spodziewa się również spadku PKB w Niemczech (o 0,3%), co jest spowodowane słabszymi wynikami przemysłu w pierwszych miesiącach roku.

Nieco lepsze wieści

Jednak inne kraje europejskie radzą sobie lepiej, niż przewidywał MFW w zimowej prognozie. Zwiększyła tym samym oczekiwany wzrost dla Włoch o 0,4%, dla Hiszpanii o 1%. Głównym powodem są dobre wyniki sektora usług i turystyki.

Dobrym znakiem może być rosnące zaufanie inwestorów do gospodarki strefy euro. Według Aktualności Indeks zaufania inwestorów firmy badawczej Sentix wzrósł w sierpniu o 3,6 punktu do -18,9 punktu, chociaż analitycy spodziewali się spadku. Pytanie, czy jest to odwrócenie poprzedniego trendu, czy tylko niewielka fluktuacja.

Sentix tłumaczy wzrost indeksu słabszą dynamiką cen konsumpcyjnych.

Co nastąpi

Zdaniem MFW wyniki gospodarki mogą być jeszcze lepsze, jeśli potwierdzi się spadek inflacji. Tym samym banki centralne nie musiałyby kontynuować zacieśniania polityki pieniężnej, co ogranicza wzrost. Pozytywnym zaskoczeniem może być wyższa dynamika konsumpcji, zwłaszcza w krajach, w których konsumenci nadal posiadają oszczędności zgromadzone podczas pandemii lub wyższe od oczekiwań transfery rządowe do gospodarstw domowych w Chinach.

Z drugiej strony perspektywy gospodarcze mogą pogorszyć wzrost inflacji, czy to ze względu na rosnące płace, czy rosnące ceny surowców w wyniku ekstremalnych warunków pogodowych (susza) lub wstrzymania eksportu żywności przez Morze Czarne.

Restrykcyjna polityka pieniężna może również skłonić rynki finansowe do większego ograniczenia podaży pieniądza, inwestycje będą szukać schronienia w walutach rezerwowych, co ograniczy światowy wzrost i handel.

Zagrożeniami są również wolniejsze ożywienie chińskiej gospodarki, problemy z zadłużeniem krajów rozwijających się czy kontynuacja fragmentacji geopolitycznej.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *