Floryda przygotowuje się na huragan Ian

Setki tysięcy ludzi ucieka w bezpieczne miejsce.

Miliony mieszkańców amerykańskiego stanu Floryda przygotowują się na uderzenie niezwykle potężnego huraganu Ian, który może spowodować katastrofalne zniszczenia. Huragan, który we wtorek (27 września) spustoszył Kubę, przybrał na sile nad Zatoką Meksykańską i teraz, z prędkością wiatru 225 kilometrów na godzinę, pod względem intensywności zalicza się do czwartej z pięciu kategorii.

Około 2,5 miliona ludzi otrzymało rozkaz ewakuacji wzdłuż zachodniego wybrzeża Florydy, próbując dostać się w bezpieczne miejsce w głąb lądu. Inni przygotowują się na żywioły w domu, robią zapasy, zamykają okna i ustawiają wejścia workami z piaskiem.

Władze USA i meteorolodzy ostrzegają, że ludzie nie powinni lekceważyć zagrożenia, ponieważ huragan może zagrażać życiu. Największym zagrożeniem jest pas wybrzeża o długości około 350 kilometrów, gdzie znajdują się miasta Fort Myers, Tampa, Sarasota i Sankt Petersburg.

1,75 miliona ludzi jest tam zmuszonych do ewakuacji, władze zdecydowanie zalecają to dla kolejnych 750 000 mieszkańców. Na Florydzie zostanie otwartych 176 schronów dla ewakuowanych.

Narodowe Centrum Huraganów (NHC) poinformowało w środę rano czasu lokalnego (AM EST), że huragan znajduje się około 140 kilometrów na południowy wschód od miasta Naples na Florydzie i prawdopodobnie dotrze na ląd po południu lub wieczorem.

Co najmniej 36 000 domów jest pozbawionych prądu

Mieszkańcy obszarów przybrzeżnych już odczuwają jego nadejście, podczas gdy południe półwyspu nękają intensywne deszcze i silne wiatry. Niektóre miejsca — na przykład hrabstwo Broward — zgłaszają tornada. Według Poweroutage co najmniej 36 000 domów na Florydzie nie ma prądu.

„Wzywam i wzywam wszystkich w strefie ewakuacji, którym nakazano ewakuację, aby zrobili to natychmiast – teraz jest czas. Wkrótce nadejdzie czas, kiedy podróżowanie nie będzie już bezpieczne. „ Szef Biura Zarządzania Katastrofami na Florydzie, Kevin Guthrie, powiedział we wtorek wieczorem.

„To wielka burza, gdy się zbliża, będzie dużo wody. Taki napływ byłby zagrożeniem dla życia” Gubernator Florydy Ron DeSantis powiedział w Sarasocie. „Masz jeszcze trochę czasu, ale ten czas szybko mija”, – dodał, ponawiając pilne wezwanie do ewakuacji.

Według meteorologów huragan może podnieść poziom mórz nawet o 3,6 metra, a opady deszczu do 46 centymetrów. W niektórych miejscach, według prognozy, do piątku (30 września) będzie padać tyle, ile zwykle od kilku miesięcy. Należy się więc spodziewać powodzi.

„Wiem, że powinienem się tego bać (huragan), ale nie mam czasu się bać. Po prostu wiem, że muszę się stamtąd wydostać” Pianista jazzowy z Tampy, John O’Leary, który pakował swój samochód i jechał z żoną do bezpieczniejszego wnętrza, powiedział Reuterowi.

Według CNN niektóre drogi są zablokowane ze względu na dużą liczbę osób próbujących wydostać się z okolicy.

W zagrożonej części Florydy zamknięte są lotniska i parki rozrywki, a także urzędy, sklepy, szkoły i niektóre szpitale, a także porty. Gubernator ostrzegł, że na stacjach benzynowych może zabraknąć paliwa.

Firmy energetyczne informują, że dostawy prądu mogą zostać przerwane na kilka dni. W pogotowiu jest 5000 Gwardii Narodowej, mogą im pomóc tysiące gwardzistów z sąsiednich stanów.

Frederick Howe

„Irytująco skromny fan Twittera. Skłonny do napadów apatii. Gracz. Certyfikowany geek muzyczny. Twórca. Zapalony odkrywca. Student-amator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *