Eksperci ostrzegają, że podczas letnich upałów aportowanie lub pływanie w basenie może być śmiertelne dla zwierząt

Podczas upałów aportowanie lub pływanie w ogrodzie może również zaszkodzić zwierzętom. Ostatnie kilka dni przyniosło na Słowacji bardzo gorącą lub upalną pogodę. Dlatego nie wolno nam zapominać o zwierzętach domowych, hodowlanych lub dzikich, które wchodzą do ogrodów przydomowych.

Zbiorniki wodne mogą być pułapką

Najczęstszą przyczyną przegrzania w upalne dni jest nadmierna aktywność fizyczna. Ważne jest, aby ludzie pamiętali o zabezpieczeniu zbiorników wodnych, które mają w swoich ogrodach. Ze względu na brak źródeł wody zwierzęta próbują też pić z basenów, beczek czy cegieł. Miejsca te mogą stać się dla nich pułapką, z której nie mogą uciec.

Jak wskazuje Obrońca Zwierząt w komunikacie prasowym, coraz rzadziej zdarzają się przypadki oparzeń lub oparzeń spowodowanych faktem pozostawienia zwierzęcia w samochodzie.

Buldogi i mopsy są w niebezpieczeństwie

W Uniwersyteckim Szpitalu Weterynaryjnym UVLF w Koszycach najczęściej spotykamy się z przypadkami przegrzania, szczególnie u ras o krótkiej czaszce i małym pysku. Są to głównie buldogi francuskie lub mopsy. Ponieważ te psy mają trudności z oddychaniem i krążeniem powietrza nawet w normalnych warunkach, przy wysokich temperaturach i zwiększonej aktywności fizycznej, przegrzanie i zapaść z powodu braku tlenu mogą łatwo wystąpić nawet po krótkiej, kilkuminutowej aktywności.” wyjaśnia Martina Karasová z Kliniki Małych Zwierząt Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej i Farmacji w Koszycach.

Dodaje, że niektóre psy nie potrafią zatrzymać się podczas aktywności fizycznej, przez co przekraczają swoją tolerancję i łatwo się przegrzewają. „Dlatego właściciel musi kontrolować tę czynność, dawać psu dłuższe przerwy w cieniu i zapewniać mu wystarczającą ilość wody do picia. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się, że pies radzi sobie ze szkoleniem bez żadnych problemów, awaria może nastąpić bardzo szybko, bez wcześniejszych sygnałów ostrzegawczych,„zwróciła uwagę.

Jeśli właściciel zostawi psa w samochodzie pod drzewem lub w cieniu, temperatura wewnętrzna bardzo szybko wzrośnie. „Dlatego jeśli zobaczysz w aucie cierpiące zwierzę, również możesz mu pomóc, wezwać policję, która uwolni zwierzę,– powiedział opiekun zwierząt.

Woda dla dzikich zwierząt

Ponadto nie możemy zapominać o dzikich zwierzętach, którym zwłaszcza w miastach trudno jest dostać się do wody. Jeżom, wiewiórkom czy ptakom poruszającym się po ziemi pomoże płytka miska z wodą, do której należy włożyć kilka kamyczków, aby mogły się z niej wydostać owady, które też muszą się napić.

W przypadku innych gatunków ptaków można zawiesić poidło na gałęzi lub głębszą miskę z kamykami, którą należy regularnie wymieniać, aby nie stała się źródłem chorób.

W przypadku zwierząt dzikich nie zawsze jest jasne, co jest przyczyną ich pogorszenia stanu, zwłaszcza gdy do punktu pomocy trafiają osobniki odwodnione i osłabione, bez widocznych obrażeń. Jednak ważne jest, aby powiedzieć, że ptaków nigdy nie należy karmić na siłę, mają otwór do oddychania w dziobie na języku i bardzo łatwo można je udusić przez niewłaściwe obchodzenie się z nimi.” ostrzega Adriana Hološková ze stacji ratowania dzikich zwierząt Brezová pod Bradlom.

Miles Hersey

„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *