Niemcy spotykają się z krytyką, że z wojskowego punktu widzenia niewystarczająco pomagają Ukrainie w walce z rosyjską agresją. Zarzuty wobec Berlina często dotyczą zbyt długiego czasu podejmowania decyzji o wsparciu Kijowa. Przykładem była debata na temat czołgu Leopard. Wygląda jednak na to, że Niemcy już w ostatnich tygodniach pokazują siłę. Wysłał na Ukrainę system Patriot, który wzmocni jej obronę powietrzną.
Zdjęcie: SITA/PA, Axela Heimkena
Wyrzutnie systemu Patriot, które Niemcy rozmieścili w Polsce
Pociski, czołgi, myśliwce
Informację przekazał we wtorek wieczorem rząd w Berlinie. Ze względów bezpieczeństwa Niemcy zawsze mówią o dostawach broni na Ukrainę tylko wtedy, gdy Kijów już ją ma. Oprócz systemu Patriot wysłał także 16 ciężarówek Zetros przystosowanych do ekstremalnego terenu, których Kijów ma już 76, oraz dwa wozy patrolowe do ochrony granic. Ukraina wykorzystuje łącznie 124.
WIDEO: Zobacz system Patriot w akcji
Kijów dysponuje 18 czołgami Leopard, 40 bojowymi wozami piechoty Marder i 34 samobieżnymi zestawami przeciwlotniczymi Gepard z Berlina. Kilka dni temu Niemcy przychyliły się do prośby Polski, która chce przekazać Ukrainie dodatkowe myśliwce MiG-29 jeszcze z zasobów komunistycznej NRD.
Patriot to najnowocześniejszy system obrony powietrznej, jaki do tej pory Ukraińcy otrzymali z krajów zachodnich. Nawiasem mówiąc, Słowacja zaczęła dostarczać ciężkie uzbrojenie tego typu w kwietniu ubiegłego roku, dostarczając S-300. Jeśli chodzi o niemieckiego Patriota, według ukraińskich mediów Berlin miał przekazać baterię, która zwykle składa się z czterech do ośmiu urządzeń. Z każdego można wystrzelić cztery pociski, ale jest też wersja z 16 pociskami.
Już w weekend rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat poinformował, że Patriota wkrótce wykorzysta Kijów. „Będziecie wiedzieć, kiedy pierwszy rosyjski samolot zostanie zestrzelony” – powiedział.
Patriota może pomóc w zwalczaniu zagrożeń powietrznych, z którymi Ukraina walczy. Nie radzi sobie na przykład z rosyjską rakietą naddźwiękową Kinzhal.
„W szczególności Patriot w wersji PAC-3 ma tę zaletę, że jego pociski mają dobrą manewrowość na dużych wysokościach. Mogą przechwytywać cele schodzące po bardzo stromej trajektorii, takie jak pociski balistyczne. Jestem naprawdę bardzo ciekawy, czy „Patriot” będzie mógł niszczyć rakiety Kinžal. Może być użyty przeciwko pociskom wystrzeliwanym z systemu Iskaderow, ale także przeciw rakietom przeciwlotniczym S-300, których Rosjanie używają przeciwko celom naziemnym. Patriot jest dobry na wszystko, z czym Ukraińcy mieli problemy jak dotąd” — wyjaśnił Gustav Gressel, analityk wojskowy w Europejskiej Radzie Stosunków Międzynarodowych.
WIDEO: Niemcy wysłali (opancerzoną) kunę do rosyjskiego kurnika
Kolejne akumulatory dotarły już z USA lub Holandii. W marcu 65 ukraińskich żołnierzy przeszło szkolenie do obsługi Patriota w Stanach Zjednoczonych.
„Są godni podziwu i najwyraźniej bardzo szybko się uczą. Ich rozległa wiedza i doświadczenie w zakresie obrony przeciwlotniczej w strefie działań bojowych ułatwiły im, ale nigdy nie było to łatwe, zrozumienie koncepcji obsługi i utrzymania systemu Patriot” – powiedział CNN o Ukrainie generała Shane’a Morgana.
Patriota ma ograniczenia
Oczywiście Patriot nie jest systemem idealnym.
„Ukraińcy nie wykorzystają go do nadchodzącej ofensywy. Patriot jest za duży i ma kilka elementów. W kontrofensywie Kijów może lepiej wykorzystać mobilne systemy przeciwlotnicze, takie jak Gepard. Patriot n nie jest do tego tak odpowiedni Amerykanie nazywają to mobilnym, ale w rzeczywistości tak nie jest. Można powiedzieć, że system został stworzony do ochrony ważnych celów wojskowych, takich jak bazy lotnicze czy obiekty zawierające materiały jądrowe. Dlatego nawet nie musi tak być mobilna. Wyobrażam sobie, że Ukraińcy rozrzucą system z Niemiec gdzieś pod Kijowem” – wyjaśnił.
Zdaniem eksperta słabością Patriota jest też to, że jego radar się nie obraca, ma pole widzenia zaledwie 120 stopni i dlatego może wykrywać cele tylko z jednego kierunku.
„W normalnych warunkach bateria ma problemy, jeśli musi radzić sobie z zagrożeniami z różnych kierunków. Teoretycznie do całościowego zabezpieczenia obiektu potrzebny jest batalion. Jednak w najbliższej przyszłości Ukraina nie będzie miała tylu systemów. Ze względu na ograniczenia radaru Patriot może pokryć tylko jeden sektor przestrzeni.Ukraińcy powinni połączyć ich użycie z innymi rodzajami obrony powietrznej, które już u nich działają” – powiedział Gressel.
„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.