Redakcja magazynu NEXTECH przeprowadza coroczne badanie sprzedaży systemów informatycznych przedsiębiorstwa (ERP) na rynku słowackim w ciągu ostatniego roku. W ramach śledztwa zwrócono się do lokalnych producentów systemów informacji gospodarczej, przedstawicieli handlowych firm zagranicznych działających na Słowacji oraz sprzedawców i instalatorów ich produktów.
W ankiecie za rok 2022 wzięło udział 17 firm. Ze względu na politykę wewnętrzną niektóre słowackie oddziały globalnych firm, w tym prawdopodobna jednostka rynkowa SAP, nie były w stanie przekazać nam danych dotyczących rynku słowackiego.
W zestawieniu uwzględniliśmy rozwiązania dla małych klientów, ale także kompleksowe rozwiązania dla średnich i dużych klientów. Grupę docelową, dla której dany produkt jest przeznaczony, można oszacować na podstawie łącznej liczby licencji, ich stosunku do sprzedaży, całkowitej sprzedaży lub liczby klientów. U większości sprzedawców istnieje wyraźna orientacja na wybrany segment rynku pod względem „wielkości” klienta. Tylko nieliczne firmy oferują rozwiązania ERP dla segmentu dużego biznesu i jednocześnie kolejny produkt dla małych i średnich firm. Przyjrzeliśmy się również udziałowi rozwiązań chmurowych. Rok 2022 również został częściowo dotknięty globalną pandemią, ale w mniejszym stopniu niż dwa poprzednie lata. Firmom udało się dostosować do tej sytuacji i do 2022 roku pandemia już ustąpiła.
Łączny przychód ze sprzedaży licencji na rozwiązania ERP za rok 2022 wyniósł 9 995 666 euro, a przychód ze sprzedaży usług dla rozwiązań ERP 51 870 864 euro. Ponieważ niektóre firmy nie dostarczyły nam danych w każdej z kategorii, aw badaniu nie wzięły udziału te same firmy co w zeszłym roku, nie można tych danych porównywać bezpośrednio ani procentowo. Jeśli policzymy sprzedaż tych samych firm, które przekazały nam dane za lata 2021 i 2022 to sprzedaż w obszarze sprzedaży licencji stoi w miejscu, ale w obszarze sprzedaży usług sprzedaż wzrosła o prawie 4,5 mln euro. Przypominamy, że kwoty te nie uwzględniają sprzedaży lokalnego oddziału SAP i innych globalnych firm.
Jeśli podzielimy łączne przychody z rozwiązań ERP poszczególnych dostawców na przychody ze sprzedaży licencji na korzystanie z rozwiązań ERP oraz przychody ze sprzedaży usług dla tych rozwiązań, to okaże się, że największe przychody ze sprzedaży licencji osiągnął KROS as (1 770 000 euro), następnie Asseco Solutions (1 458 527 euro) i ANASOFT APR (1 350 000 euro). InfoConsulting Slovakia i KARAT Software nie przekazały nam informacji o sprzedaży licencji. Dla porównania, w ubiegłym roku zamówienie to Asseco Solutions, KROS i ANASOFT.
Pierwsze miejsce pod względem obrotów ze sprzedaży usług zajął SOFTIP (14 952 607 euro), drugie miejsce zajmuje KROS (11 600 000 euro), a trzecie Asseco Solutions (10 538 320 euro). W ubiegłym roku zamówienie to SOFTIP, Asseco Solutions i KROS. Firmy FLOWii, InfoConsulting Slovakia, KARAT Software oraz QI GROUP SLOVAKIA nie przekazały nam danych dotyczących sprzedaży usług ERP. W ankiecie zawarliśmy również dane dotyczące odsetka licencji na chmurowe rozwiązania ERP i jego wzrostu. Podobnie jak w zeszłym roku, FLOWii jest właścicielem 100% rozwiązań chmurowych, oprogramowanie ABRA ma 61% udziałów, a 26HOUSE 45% udziałów. Największy wzrost odnotowały KROS (67%) oraz Odoo SA (32%).
Wiodącym trendem ostatnich lat i hitem 2023 roku jest sztuczna inteligencja. Odegra decydującą rolę w aktualizowanych wersjach systemów ERP, zwłaszcza w zakresie kompleksowej automatyzacji procesów biznesowych. Jeśli firmy chcą wzmacniać swoją konkurencyjność, muszą inwestować w nowe rozwiązania i we współpracy z partnerami wdrożeniowymi dostosowywać te rozwiązania do konkretnych warunków.
Zdjęcie wprowadzające: rawpixel.com na Freepik
„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.