Wśród sławnych mieszkańców Szczawnicy jest pisarz Anton Hykisch, który opowiedział nam, jak przeżył dramatyczne chwile po pożarze w Bańskiej Szczawnicy i co myśli o katastrofie.
Zdjęcie: TASR, Marcina Baumanna
pisarza Antona Hykischa.
Jak odkryłeś ogień? Dzwonił do ciebie ktoś z Bańskiej Szczawnicy? Jednak masz tam również dom.
O pożarze dowiedziałem się w sobotę rano z Facebooka, a następnie z informacji z RTVS. Zadzwoniłem do sąsiada nad naszym domem (jesteśmy nad Trojiční námestím), żeby zobaczyć, jak wygląda sytuacja. Cierpieliśmy całą sobotę, ale na szczęście pożar udało się zlokalizować. A co ja mogłem zrobić jako 91-letni nieruchomy człowiek 200 km od Szczawnicy? Boże zmiłuj się nad nami…
Ucz się więcej Pożar w Szczawnicy zmobilizował pomoc z całego świata. Jak wygląda lista uszkodzeń i co zostało spisane? Ucz się więcej Połączył nas ten pożar: wszyscy jesteśmy ze Szczawnicy
Czy coś podobnego wydarzyło się w Szczawnicy w przeszłości?
Podobna katastrofa wydarzyła się w sylwestra 1953 r. Jako student byłem na balu Stowarzyszenia Katolickiego („Kaťák”), kiedy wybuchł wielki pożar, uciekliśmy tylnym górnym wejściem przed niemieckim kościołem . .
Czy można uniknąć takich wypadków?
Niefortunne zbiegi okoliczności są częścią życia. Jednak z zabytków historycznych musimy korzystać rozsądnie iz wyczuciem. I sprawdzaj regularnie. Okazało się, że przeprojektowany historyczny budynek może być miną lądową.
W jaki sposób Szczawnica Cię zainspirowała i jak ważna jest Szczawnica dla Słowacji?
Bańska Szczawnica jest wieczną inspiracją dla artysty. To miasto jest wyjątkowe na świecie ze względu na swoje położenie geograficzne, nienaruszone historyczne centrum i otaczającą przyrodę. Ponadto stanowi lekcję historii: bogactwo materialne nie powinno stać w opozycji do kultury i sztuki. Pięćset lat temu bogacze Szczawnicy nie jeździli na wakacje na Malediwy czy Sri Lankę, nie kupowali porsche czy ferrari, tylko przeznaczali swoje zyski na nowe kościoły, ołtarze, okrągłe sklepienia i sztukaterie, rywalizując o to, kto ma najpiękniejszą elewację w domu. Czuli, że muszą zostawić dzieciom coś trwałego.
Czy wierzysz, że wszystko się naprawi i ludzie zjednoczą się, by uratować Szczawnicę?
Byłem zachwycony, widząc, jak akcję ratunkową zorganizowali ludzie o różnych poglądach: wieloletni burmistrz, pani Naïka Babiaková, odpowiedzialny minister Jaro Naï czy artysta Árpi Pál i dziesiątki wolontariuszy na ulicach. Twarz uratowanej drewnianej rzeźby Madonny stojącej na chodniku przed antykwariatem promieniała zadowoleniem. Szkoda, że na Słowacji łączą nas tylko klęski żywiołowe. Powrót do zdrowia będzie trudny i potrwa lata. Ale mieszkańcy Szczawnicy mają silne korzenie. Teraz zostanie pokazane, jak wygląda Unia Europejska, jakie są i będą nasze rządy, jak szanujemy dziedzictwo naszych przodków. Obawiam się, że początkowy entuzjazm nie zgaśnie szybciej, niż wyschnie nowy tynk. Postaram się być optymistą.
Ucz się więcej Anton Hykisch, 90 lat: głowa musi być w dobrej formie
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.