Niemcy i Francja nie zakażą wiz dla Rosjan

Niemcy i Francja sprzeciwiają się zakazowi wjazdu obywateli rosyjskich na terytorium UE. „Powinniśmy pomyśleć o rozsądnych sposobach wykorzystania dużej dźwigni wizowej” DPA zacytował we wtorek stanowisko rozesłane do innych państw członkowskich UE, których ministrowie spraw zagranicznych spotkają się we wtorek i środę na nieformalnych rozmowach w Pradze.

Berlin i Paryż twierdzą, że wnioski składane przez obywateli rosyjskich powinny być dokładnie sprawdzane pod kątem możliwych zagrożeń dla bezpieczeństwa. Jednocześnie nie należy lekceważyć wpływu bezpośredniego doświadczenia życia w demokracjach, zwłaszcza na przyszłe pokolenia.

„Nasza polityka wizowa powinna to odzwierciedlać i w UE nadal umożliwiać kontakt z obywatelami rosyjskimi niezwiązanymi z rosyjskim rządem” – dodał. jest to zapisane w dokumencie przedstawiającym stanowisko.

Oba państwa chcą zatem zachować ramy prawne umożliwiające wjazd do UE, zwłaszcza studentom, artystom, naukowcom i profesjonalistom – niezależnie od tego, czy są prześladowani politycznie.

Ostrzegają również przed daleko idącymi ograniczeniami polityki wizowej. Podkreślają wagę przeciwdziałania promocji narracji rosyjskiej i alienacji przyszłych pokoleń.

Niektóre państwa członkowskie Unii Europejskiej, w tym Łotwa, Estonia, Litwa, Polska i Finlandia, które graniczą z Rosją, domagają się od UE przyjęcia wspólnych i surowych restrykcji wobec gości z Rosji.

Jeśli Unia nie wprowadzi ogólnego zakazu wjazdu rosyjskich turystów, nie wyklucza to wspólnego porozumienia „rozwiązanie regionalne”. Niemcy do tej pory odrzucały te propozycje.

Austria sprzeciwia się także ogólnemu zakazowi wydawania wiz obywatelom rosyjskim. „Ogólny zakaz wizowy dla obywateli rosyjskich całkowicie odciąłby ostatnie kontakty z rosyjskim społeczeństwem obywatelskim” – dodał. Austriacki minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg powiedział we wtorek niemieckiej gazecie Die Welt.

„Byłoby w tym czasie absurdem blokować drogę na Zachód krytycznym głosem w Rosji”, dodał, mówiąc, że przyniosłoby to również efekt przeciwny do zamierzonego w walce z rosyjską machiną propagandową.

Kraje bałtyckie wzywają do ograniczeń

Państwa Członkowskie Unii Europejskiej Łotwa, Estonia, Litwa, Polska i Finlandia, które dzielą granicę z Federacją Rosyjską, mogą zakazać rosyjskim turystom wjazdu na ich terytorium, jeśli UE nie wprowadzi ogólnego zakazu. Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis powiedział to we wtorek. TASR informuje na podstawie raportu Reutersa.

„Rozmawiałem z ministrami ze wszystkich tych krajów… Nie widzę wielu różnic politycznych (między nimi)” szef litewskiej dyplomacji powiedział dziennikarzom w Wilnie. „Rosyjscy turyści nie powinni być w Unii Europejskiej… Ich kraj dokonuje ludobójstwa (na Ukrainie)”, podkreślił.

Rosjanie docierają do innych krajów UE głównie przez terytorium krajów bałtyckich, ponieważ bezpośrednie połączenie lotnicze między Rosją a UE zostało przerwane w wyniku wojny.

„Przede wszystkim szukamy rozwiązania na szczeblu UE, ponieważ jest ono najbardziej zrównoważone i prawnie poprawne”, Landsbergis według AFP. Dodał, że w przypadku awarii „nie wykluczamy możliwości znalezienia rozwiązania regionalnego, które obejmowałoby kraje bałtyckie, Polskę i prawdopodobnie Finlandię”.

Zakaz wizowy dla obywateli Rosji ma być w przyszłym tygodniu omawiany przez ministrów spraw zagranicznych UE w Pradze. Zakaz jest popierany głównie przez pięć krajów bałtyckich, które graniczą z Rosją ze względu na jej agresję na Ukrainę.

Na przykład Niemcy są przeciw. Kanclerz Olaf Scholz powiedział w poniedziałek, że Rosjanie powinni móc opuścić swój kraj, jeśli nie zgadzają się z polityką Kremla. Reuters dodaje, że kilka krajów, w tym Węgry, mogłoby się sprzeciwić takiemu działaniu.

Estonia w zeszłym tygodniu jako pierwszy kraj zamknął swoje granice dla ponad 50 000 Rosjan, którzy otrzymali już wizy.

AFP donosi, że kraje Europy Wschodniej przestały wydawać Rosjanom nowe wizy turystyczne po tym, jak Kreml najechał na Ukrainę. Mogą jednak przekraczać granice Euroblock do innych krajów, które wydały im wizy, ponieważ w UE obowiązuje swobodny przepływ osób.

Źródło: TASR

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *