W wywiadzie dla The Washington Post Wołodymyr Zełenskij wezwał Zachód do zamknięcia granic dla wszystkich Rosjan, niezależnie od tego, czy popierają agresję Putina. Domagał się nawet wydalenia Rosjan, którzy są już w krajach zachodnich.
„Kimkolwiek są Rosjanie, powinni zostać odesłani do Rosji” – powiedział Zełenski. Odrzucił zarzut, że ludność generalna nie może ponosić odpowiedzialności za wojnę Putina. – Mogą. Ludzie wybrali ten rząd i nie walczą z nim, nie kwestionują go, nie krzyczą na niego – dodał.
Kilku rosyjskich dysydentów protestowało przeciwko słowom Zełenskiego w listach otwartych. Przypomnieli, że w Rosji panuje dyktatorski reżim bez wolnych wyborów i że dziesiątki tysięcy Rosjan już znalazły się w celach i na ławie oskarżonych za protest przeciwko wojnie.
Kira Jarmyšová, rzecznik uwięzionego przeciwnika Aleksieja Nawalnego, podkreśliła, że „propozycje zakazu wydawania wiz dla wszystkich Rosjan bez różnicy nie zatrzymają wojny, ale zagrają w ręce rosyjskiej propagandy, która może dzień i noc mówić o panującej w zachód.”
Komitet Antywojenny, stowarzyszenie działaczy rosyjskiej opozycji, którzy uciekli za granicę, by stawić czoła nieuchronnym prześladowaniom, ostrzegł, że „wezwanie do zablokowania wiz dla wszystkich obywateli Rosji, w tym tych, którzy zajmują wyraźne stanowisko antywojenne i ryzykują długo- w rezultacie kary pozbawienia wolności mają smutne precedensy w najnowszej historii Europy i wyraźnie notują na korzyść Kremla”. Założyciel koncernu naftowego Jukos Michaił Chodorkowski i pisarz Wiktor Szendowicz.
Przywilej, a nie prawo
Propozycja Zelenskiego natychmiast odbiła się echem w krajach bałtyckich. Trzy dni później premier Estonii Kaja Kallas ogłosiła zniesienie wiz dla Rosjan. „Odwiedzanie Europy to przywilej, a nie prawo człowieka” – broniła decyzji swojego rządu.
Tego samego dnia łotewski parlament uznał Rosję za państwowego sponsora terroryzmu i wezwał kraje Unii Europejskiej do natychmiastowego zaprzestania wydawania wiz turystycznych i innych wiz wjazdowych obywatelom Rosji i Białorusi. Kwestia zaprzestania wydawania wiz Schengen obywatelom Rosji została już podjęta przez UE z inicjatywy rotacyjnej prezydencji czeskiej. Ostateczna decyzja powinna zapaść pod koniec sierpnia, kiedy szefowie europejskiej dyplomacji spotkają się w Pradze.
Dopóki cały związek nie zgodzi się na wspólny kierunek działań, posunięcia Tallina pozostaną symboliczne.
Co zmieni się dla Rosjan?
Wielu Rosjanom działania Tallina uczynią życie niewygodnym, ale Estonia nadal nie może się do nich zbliżyć. Chociaż Tallin już pięć miesięcy temu zawiesił wydawanie Rosjanom wiz turystycznych, ci, którzy nadal mają ważną estońską wizę, mogą z niej skorzystać, aby wjechać do innego kraju strefy Schengen i stamtąd bez problemu podróżować do Estonii. Z wizami wydawanymi przez inne kraje może przyjechać do Estonii nawet bezpośrednio z Rosji. I nawet jeśli władzom w Tallinie uda się zamknąć te tylne drzwi, nadal będzie można podróżować do Estonii przez inne kraje UE.
Chociaż bezpośrednie połączenia lotnicze i kolejowe między Rosją a Unią Europejską już dawno zostały zerwane w ramach sankcji, obywatele Rosji posiadający ważne wizy Schengen nadal mogą wjeżdżać do bloku drogą lądową, oprócz Estonii, przez Finlandię lub Łotwę. Tylko w zeszłym miesiącu w Finlandii granicę z Rosji przekroczyło ponad 175 000 osób. Obecnie stosunkowo łatwo jest lecieć do UE z Rosji przez Turcję lub Serbię.
Łotwa, Litwa, Polska i Czechy już jakiś czas temu ograniczyły wydawanie wiz turystycznych. Jednak wiele krajów UE i Schengen nadal przyjmuje wnioski o wizy turystyczne od Rosjan.
Zełenski już dopuszcza wyjątki
W międzyczasie kilka krajów UE opowiedziało się już za anulowaniem wiz dla Rosjan. Jednak wypowiedzieli się również przeciwnicy. Na przykład kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że „nie wyobrażał sobie” całkowitego zniesienia wiz dla Rosjan, ponieważ jego zdaniem za inwazję na Ukrainę odpowiada Putin, a nie zwykli Rosjanie.
Nieco mniej radykalny głos słychać było także z Kijowa. W weekend, zaledwie pięć dni po wezwaniu do barykady przeciwko wszystkim obywatelom Rosji bez wyjątku, a nawet deportacji tych, którzy już są w UE, Zełenski przyznał, że przeciwnicy reżimu Putina powinni mieć prawo do ustępstw. „Powinni otrzymać pomoc od cywilizowanego świata. Są to znane mechanizmy prawne – poprzez status uchodźcy, poprzez wnioski o azyl, poprzez inne formy pomocy i wsparcia – cytuje Zełenskiego.
„Ale to jest dla tych, którzy walczą, którzy są prześladowani. Nie powinno to dotyczyć reszty obywateli rosyjskich w Europie, turystyki, rozrywki, biznesu. Nie można pracować dla państwa terrorystycznego” – wskazał. na zewnątrz.
Doradca szefa kancelarii prezydenckiej Mychajlo Podoľak powiedział w weekend w wywiadzie dla telewizji internetowej Current Time, że osobiście woli indywidualne podejście do oceny każdej osoby na podstawie jej działań, dlatego uważa, że tylko Rosjanie, którzy popierają wojnę muszą zostać wydaleni z krajów zachodnich.
„Oczywiście ci, którzy walczą z Putinem i zajmują stanowisko antywojenne, są po stronie Ukrainy. Szacuję, że jest ich około dwudziestu procent. I musimy ich traktować ze zrozumieniem, znaleźć sposób na ich integrację cywilizacja ludzka, do której należy również Unia Europejska – powiedział Podolek, dodając, że cztery piąte Rosjan popierających wojnę Putina musi opuścić Europę. . „To złożony proces” – przyznał doradca.
To, czy Unii Europejskiej uda się znaleźć jednolite stanowisko i uwzględnić ograniczenia wizowe dla obywateli Rosji w kolejnym pakiecie sankcji, może być jasne w ciągu dwóch tygodni.
Jeśli zniesienie wiz turystycznych ma szansę, to na pewno nie uda się wydalić wszystkich Rosjan z UE – uważa rosyjski politolog mieszkający na emigracji Fiodor Krašeninnikov. „Jestem całkowicie przekonany, że UE nie podejmie żadnej decyzji w sprawie zakazu wizowego, a tym bardziej w sprawie wydalenia obywateli Rosji” – napisał na swoim kanale Telegram. „Zastraszanie emigrantów z pewnością nie poprawiłoby sytuacji na liniach frontu” – dodał.
„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.