System będzie częścią infrastruktury obronnej budowanej wspólnie z państwami bałtyckimi.
Polska ujawniła w poniedziałek (27 maja) zamiar wzmocnienia i ufortyfikowania granic z Białorusią i rosyjską enklawą Kaliningrad, w celu odstraszenia potencjalnego agresora. Poinformowała agencja AP.
Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że system graniczny będzie częścią regionalnej infrastruktury obronnej budowanej z krajami bałtyckimi: Litwą, Łotwą i Estonią, które znajdują się także na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Projekt Tarczy Wschodniej „znacznie wzmocni odporność kraju na zagrożenia militarne ze wschodu, ograniczy mobilność wojsk wroga, a jednocześnie” zapewni przewagę polskim żołnierzom i ludności cywilnej – wyjaśniło Ministerstwo Obrony Narodowej.
Polski rząd ogłosił w tym miesiącu, że wyda ponad 2,3 miliarda euro na wzmocnienie swoich wschodnich granic z Białorusią i rosyjską enklawą Kaliningrad.
Tymczasem polski premier Donald Tusk w zeszłym tygodniu oskarżył Rosję o próbę przemytu tysięcy migrantów z Afryki do Europy.
Od lata 2021 r. granicę między Białorusią a Polską przekroczyły lub próbowały przekroczyć tysiące migrantów, głównie z Bliskiego Wschodu. Warszawa i Zachód twierdzą, że ten napływ migrantów jest zorganizowany przez Mińsk i Moskwę w ramach „hybrydowego” ataku mającego na celu destabilizację UE.
Aby powstrzymać napływ migrantów, poprzedni polski rząd w 2022 roku zbudował na granicy z Białorusią pięciometrowe ogrodzenie wyposażone w kamery i czujniki ruchu – przypomina AFP. Gabinet Donalda Tuska podkreśla konieczność wzmocnienia tych działań.
„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.