85 lat temu spłonęła synagoga w Libercu

Spalanie żydowskich synagog, niszczenie i grabieże żydowskich domów, szkół, sklepów oraz aresztowania podczas Nocy Kryształowej od 9 do 10 listopada 1938 r. wspominali wczoraj uczestnicy spotkania żałobnego w nowej synagodze w Libercu. Sala modlitewna znajduje się w miejscu pierwotnej synagogi spalonej 85 lat temu przez hitlerowców.

„Pogrom ludności żydowskiej w listopadzie 1938 r. powinien był być pierwszym poważnym ostrzeżeniem dla europejskich krajów demokratycznych i ich przedstawicieli politycznych przed tym, co może nastąpić. Wiemy, co się ostatecznie wydarzyło. Wydarzenie to często określa się jako początek Holokaustu. Co jeszcze bardziej szokujące są reakcje, jakie widzieliśmy w ostatnich dniach na agresję palestyńską, która miała miejsce 7 października w Izraelu. Zawsze musimy potępiać takie rzeczy i wypowiadać się przeciwko nim głośno i wyraźnie. Fakt, że mamy ku temu ważny powód, jest potwierdza nie tylko historia, ale także pewne reakcje i jawne przejawy antysemityzmu, które w ostatnich dniach ponownie zaobserwowaliśmy. Wydaje się, że zło budzi się po 85 latach.” powiedział burmistrz Liberca Jaroslav Zámečník.

Obchody zorganizowała gmina żydowska w Libercu we współpracy z regionem libereckim, statutowym miastem Liberec i Federacją Gmin Żydowskich Republiki Czeskiej. Wzięło w nim udział kilkudziesięciu gości, oprócz przedstawicieli instytucji organizujących, wyższych urzędników konstytucyjnych, ambasadorów Republiki Federalnej Niemiec i Polski, przedstawicieli gmin żydowskich i innych instytucji – m.in. Funduszu na rzecz Ofiar Holokaustu. , Instytut Inicjatywy Terezín, Muzeum Żydowskie w Pradze, przedstawiciele Politechniki Libereckiej i prominentni obywatele miasta.

Noc Kryształowa to nazwa pogromu antyżydowskiego, który miał miejsce w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku w Niemczech, Austrii i zaanektowanych Sudetach. Bezpośrednią przyczyną pogromu był zamach na Żyda Herschela Grynszpana na sekretarza ambasady niemieckiej w Paryżu Ernsta vom Ratha, do którego doszło także po obchodach rocznicy puczu w Piwiarni w Monachium. Noc Kryształowa swoją nazwę zawdzięcza wybitym szybom żydowskich sklepów. Spalono kilkadziesiąt synagog, w tym około pięćdziesiąt na granicy czeskiej, na terenach wcielonych kilka tygodni wcześniej do Rzeszy na mocy porozumień monachijskich, m.in. w Libercu.

W 1930 r. w Libercu zarejestrowano 1392 osoby pochodzenia żydowskiego. II wojna światowa wywarła jednak fatalny wpływ na życie społeczności żydowskiej w Libercu, wielu jej członków zginęło w gettach i obozach zagłady. Po wojnie w Libercu zarejestrowano 1211 Żydów, z czego jedynie 37 to byli osadnicy, którzy przeżyli obozy koncentracyjne, a 182 to żołnierze cudzoziemscy.

W 1863 r. w Libercu założono żydowskie stowarzyszenie wyznaniowe, a w 1877 r. żydowską gminę wyznaniową. Salę modlitewną na 208 miejsc przeniesiono pod dzisiejszy numer 11 przy ulicy Frýdlantskiej. W latach 1887-1889 przy ulicy Na Skřivanech (dziś Rumjancevova), która została spalona przez hitlerowców w 1938 roku, wybudowano synagogę. Na północ od miasta stała neorenesansowa synagoga w Libercu, zwana przez miejscowych Starą. sala i teatr. Synagoga padła ofiarą antysemickiej histerii, kiedy Niemcy z Liberca spalili ją podczas Nocy Kryształowej. Na jego miejscu dziś stoi Biblioteka Liberecka i tzw. Nowa Synagoga.

85 lat temu spłonęła synagoga w Libercu

Morton Nicholls

„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *