Radičová Čaputová nie jest zaskoczona decyzją – RTVS news

Podziękowała głowie państwa za trudny okres sprawowania władzy.

Mimo że Prezydent Republiki Słowackiej Zuzana Čaputová podczas swojej kadencji borykała się z wieloma wyzwaniami i kryzysami, zawsze starała się udawać, że znajduje rozwiązania, które nie były łatwe do znalezienia. Oceniono byłą premier i socjolożkę Ivetę Radičovą.

Podziękowała prezydentowi za skomplikowany okres sprawowania najwyższego konstytucyjnego urzędu. Fakt, że we wrześniu czeka ją na jej stanowisku powołanie szóstego rządu, uważa za dowód niestabilnej sytuacji politycznej, zarówno w opozycji, jak i w koalicji. Nie była zaskoczona decyzją głowy państwa o nieubieganiu się w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

„To naturalne, że jako osoba oceniasz, na ile pozostało Ci sił, wewnętrznej motywacji i na ile odczuwasz pewne wypalenie. Dobrym przykładem z niedawnej przeszłości jest decyzja Premiera skierowana do Nowej Zelandii, która ogłosiła nawet w trakcie swojej wciąż aktywnej kadencji, że jest wyczerpana, że ​​nie ma już sił i że nie może dalej działać” – podsumowała.

Zdaniem socjologa, aby wydać taki werdykt, potrzeba dużej siły wewnętrznej. Według niej ataki na Zuzanę Čaputovą nie były głównym powodem jej decyzji, ale miały na nią wpływ. Uważa, że ​​poddawanie się takiej presji, jaką mógł odczuwać prezydent, nie jest właściwe, zdrowe ani rozsądne.

„Takie naciski należy zdecydowanie odeprzeć, a jeśli nie ma innego wyjścia, także na drodze sądowej. To prawda, że ​​polityk zajmujący stanowisko publiczne musi spotykać się z większą krytyką, ale to nie to samo, co znoszenie osobistych obelg, Obelgi, wulgaryzmy, a nawet oskarżenia o zdradę stanu – stwierdziła, dodając, że zniesmaczeniem przy pewnej liczbie wystąpień na wysokich stanowiskach politycznych wszelkie granice zostały przekroczone.

„Każda przestrzeń ma swoje własne słownictwo. Inaczej zachowujesz się jako kibic w tenisie, a inaczej podczas meczu piłki nożnej. I te zasady są przestrzegane. Ten sam szacunek dotyczy najwyższych urzędników konstytucyjnych lub najwyższych urzędników „Na Słowacji ten szacunek został naruszony , co ostatecznie doprowadziło do dominującej złości, a nawet ataków fizycznych” – podkreśliła.

To zachęca kobiety do wejścia do polityki

Każde ważne stanowisko zajmowane przez kobiety w polityce, na stanowiskach kierowniczych wyższego szczebla, na ważnych stanowiskach decyzyjnych czy w społeczeństwie obywatelskim stanowi dla większej liczby kobiet zachętę do wybrania takiej ścieżki. Myśli były premier i były kandydat na prezydenta. Jednak jej zdaniem do polityki trzeba mieć specyficzne podejście.

„Polityka ma bardzo specyficzną charakterystykę, nieporównywalną z innymi zawodami. Przede wszystkim jest to najbardziej niewdzięczny zawód, jaki można poznać. Bo w większości przypadków nie spotka się z pozytywnym uznaniem – wiąże się to z bardzo ostrą krytyką. Wiesz, że bycie własność publiczna wiąże się z całkowitą utratą prywatności. Oczywiście wiele kobiet jest tego świadomych” – powiedziała.

Nie ma zdania na temat kandydatów na prezydenta, ani kobiet, ani mężczyzn. Sama Radičová kandydowała na prezydenta w 2009 roku, ale w kolejnych wyborach odmówiła startu. Wykluczyła także kandydowanie na prezydenta w nadchodzących wyborach.

„Aktywnie pożegnałam się ze słowacką polityką dwanaście lat temu i nie mogę niczego zmienić w tej decyzji, nawet gdybym chciała, bo sposób prowadzenia polityki na Słowacji naprawdę mi nie odpowiada” – podsumowała.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *