Na Słowacji są też partie, które zdaniem Šimečka mogły podpisać zaproszenia do Moskwy w 1968 roku.

21.8.2023 (SITA.sk) – Prezydent ruchu Postępowa Słowacja (PS) i wiceprezes Parlamentu Europejskiego Michal Šimečka uważa za smutne i niebezpieczne fakt, że w słowackiej polityce są obecnie aktywni przedstawiciele i partie, które w 1968 r. mogły podpisać listy zapraszające do rosyjskiej Moskwy i pozbawić Słowację wolności i niepodległości.

Dlatego ruch chce zrobić wszystko dla wspierających go polityków Federacja Rosyjskanie mieli możliwości „przewrócenia steru naszej polityki zagranicznej”, a jednocześnie nie mieli możliwości utworzenia koalicji po Wrześniowe wybory parlamentarne.
„Któż inny niż Słowacja i kraje Europy Środkowo-Wschodniej, które doznały ucisku partyjnego Związku Radzieckiego„Niewolność, ale także bezpośrednia inwazja militarna powinna wspierać walkę Ukraińców o wolność, suwerenność i możliwość wyboru własnej przyszłości, tak jak chcieliśmy w Czechosłowacji 55 lat temu, w momencie rosyjskiej agresji na Ukrainę” – dodał. Šimečka powiedział mediom w poniedziałek.

W nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 roku wojska Układu Warszawskiego napadły na Czechosłowacką Republikę Socjalistyczną, z wyjątkiem Rumunii. Jednostki z Polski, Węgier, Bułgarii i NRD wycofały się następnie, lecz ZSRR rozmieścił swoje wojska na terytorium Czechosłowacji. Wojska radzieckie ostatecznie wycofały się dopiero w 1991 roku.
Nadzieje pokładane w procesie demokratyzacji partii komunistycznej i społeczeństwa pod przewodnictwem pierwszego sekretarza KC PZPR Aleksander Dubczek okupacja nie powiodła się i rozpoczęła się tzw. polityka normalizacyjna. Wiosną 1969 roku został wybrany pierwszym, a następnie sekretarzem generalnym Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Czechosłowacji. Gustaw Husakktóry również został prezydentem w 1975 r.
Okupacja spowodowała dziesiątki ofiar śmiertelnych i setki obrażeń. Rząd czechosłowacki wymienił 72 ofiary śmiertelne między 21 sierpnia a 3 września 1968 r., ostatecznie stwierdzając, że było 90. Liczba rannych była różna. Żołnierze pozostawili zniszczone drogi i burzyli fasady domów. Według ówczesnych szacunków Ministerstwa Finansów kwota bezpośrednich szkód wyniosła 1,4 miliarda koron. Później szkody oszacowano na 4,48 miliarda koron, ale szkody pośrednie były znacznie wyższe.
W związku z zaproszeniem do kraju wojsk Układu Warszawskiego przed sądem stanęło kilku przedstawicieli reżimu komunistycznego, nikt jednak nie został ukarany.

Dowiedz się więcej na tematy: Sierpień 1968, Okupacja Czechosłowacji, Przedterminowe wybory na Słowacji w 2023 r, Przewodniczący Postępowej Partii Słowacji, Konflikt rosyjsko-ukraiński, związek RadzieckiŹródło: SITA.sk – Na Słowacji są też partie, które zdaniem Šimečka mogły podpisać zaproszenia do Moskwy w 1968 roku. © SITA Wszelkie prawa zastrzeżone.

© Słowacka Agencja Informacyjna SITA pod Wszelkie prawa zastrzeżone. SITA Slovenská tlačová agentúra as zastrzega sobie wyłączne prawo do udzielenia zgody na reprodukcję, dystrybucję i publiczne przesyłanie tego artykułu i jego części.













Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *