Utrzymuje się międzynarodowa izolacja rosyjskiego hokeja. W maju zamiast mistrzostw świata w Rydze i Tampere jej zawodniczki wzięły udział w turnieju z drużynami Białorusi i Kazachstanu. Już wkrótce do portfolio przeciwników może dołączyć nowy hokejowy egzotyk.
Rosyjska Federacja Hokeja chce nawiązać ścisłą współpracę z Indiami. Jednak w najbardziej zaludnionym kraju świata hokej nadal jest sportem mniej popularnym. Na całym jego terenie znajdują się tylko dwa kryte lodowiska, a zarejestrowanych jest nieco ponad 1500 zawodników, w tym juniorów i kobiet. Jednak hokej na trawie to zupełnie inna piosenka. Indyjscy hokeiści na trawie ośmiokrotnie zdobyli złoto olimpijskie, raz srebro i trzykrotnie brąz, byli także mistrzami świata i należą do światowej elity.
W Indiach w hokeja na trawie uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy ludzi i to właśnie hokeiści na trawie mogli przed wojną brać udział w niespotykanych dotychczas meczach pomiędzy reprezentacjami Rosji i Indii. „Mamy gościa z Indii, z którym omawiamy wymianę kulturalną w dziedzinie sportu. Jesteśmy gotowi pojechać do Indii, aby grać w hokeja na trawie, a my z kolei zapraszamy Hindusów, aby grali z nami w hokeja na lodzie”, powiedział wiceprezes Federacji Hokeja na lodzie Roman Rotenberg z rosyjskiej agencji państwowej TASS. Ma nadzieję, że już wkrótce zostaną podjęte pierwsze kroki współpracy. Jak powiedział Rotenberg, Federacja Rosyjska wyobraża sobie bardzo podobną współpracę z Brazylią czy Republiką Południowej Afryki.
Rosjanie chcą w przyszłym roku wziąć udział w rozgrywkach organizacji gospodarczej BRICS, która oprócz Rosji, Chin, Brazylii, Indii i Republiki Południowej Afryki zalicza się do jej członków. Odbędą się one w czerwcu 2024 roku w Kazaniu, zaledwie miesiąc przed rozpoczęciem Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Ponieważ są to mecze letnie, rywalizacja prawdopodobnie odbędzie się wyłącznie w hokeju na trawie.
Nie interesuje cię hokej!
Jednak w kilku rosyjskich mediach pojawiły się krytyczne komentarze na temat planu Rotenberga. Były trener reprezentacji Rosji Władimir Pliuszczew powiedział portalowi legalbet, że pomysł gry w hokeja na boisku lub hokeja na lodzie z Indiami jest „śmieszny”. „Ogólnie rzecz biorąc, hokej na trawie i hokej klasyczny różnią się zasadniczo pod każdym względem. W jednym gra się na łyżwach, a w drugim bez nich, kije hokejowe są inne, technika jest inna. Nie mogę sobie wyobrazić, jak to mogłoby stać się rzeczywistością. Ale najwyraźniej wszystko jest możliwe na tym świecie. Myślę, że Roman Rotenberg może wszystko. Nie zdziwię się, jeśli zobaczę Matveja Mickova tarzającego się po trawie. Pljušchev mówił sam do siebie.
Na pewno lubicie pamiętać, jak niespełna dwa lata temu, w środku upalnego lata, młodzi Słowacy pod wodzą Juraja Slafkowskiego i Dalibora Dvorskiego zmusili kibiców do rozpoczęcia oglądania prestiżowego turnieju młodzieżowego w czasie wakacji lub do wyjazdu na własną rękę do Pieszczan. na grę. W tym czasie młodzi Słowacy szli od zwycięstwa do zwycięstwa i pokazali, że mają ogromne możliwości.
„Jak będą grać na boisku hokeiści na trawie hokeja klasycznego? Trudno powiedzieć. Rotenberg powiedział, że mogliby zaprosić Indie do gry na lodzie w Rosji. Byłoby fajnie! Gdyby któryś z nich mógł tam jeździć na łyżwach. Czy ja bym to zrobił? obejrzeć „Taką grę?” Jeśli chcę się śmiać, pójdę do cyrku. Ale naśmiewanie się z mojego sportu, któremu poświęciłem praktycznie całe życie, już nie. Naśmiewaj się z hokeja!” Pljuchczew odwrócił się.
Rosja jest hokejowa odcięta od reszty świata po rozpoczęciu inwazji wojskowej na Ukrainę 24 lutego ubiegłego roku. Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie (IIHF) zakazała jemu i jego białoruskiemu sojusznikowi startów pod sztandarem IIHF do odwołania. W tym roku Rosjanom wycofano także Mistrzostwa Świata do lat 20, które miały odbyć się w Nowosybirsku i Omsku. Rosyjscy hokeiści na kilka dni przed wojną ostatni oficjalny mecz rozegrali, był to finał turnieju Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie, w którym przegrali z Finami 1:2.
„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.