1: Czy te wybory są ważne? O czym oni rozmawiają ?
Wybory są podstawą demokratycznego społeczeństwa. Wybory zdecydują, jaki kształt przybierze nasz kraj. Niezależnie od tego, czy będzie to nowoczesna wizja społeczeństwa, tolerancja, uczciwa ekonomia zwycięży populizm, korupcję czy ekstremizm.
2: Dlaczego wybrałeś ten obóz? A co wyborcy powinni o nim wiedzieć?
Wybrałam ruch Postępowej Słowacji, ponieważ identyfikuję się z wartościami Postępowej Słowacji. Jako poseł miejski i przewodniczący Komisji Społecznej, Mieszkaniowej i Zdrowia od trzeciej kadencji zajmuję się sprawami społecznymi. W ramach polityki miejskiej udało mi się dokonać dekompartmentalizacji budynków użyteczności publicznej, granic, placów zabaw dla dzieci, przebudowy i dekompartmentalizacji Klubu Emerytów, dekompartmentalizacji i przebudowy tarasu oraz dekompartmentalizacji domu kultury i urzędu gminy oraz wielu innych na terenie miejscowości, w której pracuję. Zajmuję się również poradnictwem społecznym dla osób niepełnosprawnych i starszych. Sam jestem niepełnosprawny, więc znam problemy, z jakimi borykają się te osoby. W postępowej Słowacji:
- Będziemy wdrażać reformę działalności ewaluacyjnej. Głównymi celami reformy będzie ujednolicenie i uproszczenie czynności diagnostycznych, większa uczciwość, aktualizacja o najnowszą wiedzę medyczną i innowacje w zakresie integracji osób z niepełnosprawnością zdrowotną na rynku pracy oraz zastąpienie modelu medycznego (wyłącznie na podstawie diagnoz) z modelem biopsychospołecznym, który będzie uwzględniał np. także umiejętności i kwalifikacje danej osoby.
- Rozbudujemy sieć wyrównawczej pomocy czynszowej ułatwienie życia osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom oraz efektywniejsze wykorzystanie środków publicznych.
- Poprawimy sytuację ekonomiczną rodziców opiekujących się dziećmi znajdującymi się w niekorzystnej sytuacji zdrowotnej. Rodzice, którzy opiekują się niepełnosprawnym dzieckiem i otrzymują zasiłek opiekuńczy, często znajdują się w pułapce ubóstwa. Nałożymy na tych rodziców odpowiednie zabezpieczenie społeczne. Jednocześnie złagodzimy ograniczenia dotyczące działalności zarobkowej polegającej na pracy zdalnej poza zasiłkiem opiekuńczym.
- Zwiększymy dostępność budynków publicznych, przestrzeni i usług dla osób niepełnosprawnych i starszych. Stworzymy system certyfikowanych ekspertów ds. globalnej dostępności, certyfikacji budynków i usług, a także wpiszemy zasady projektowania uniwersalnego do prawa budowlanego. Stworzymy centralny mechanizm długoterminowych dotacji na finansowanie złożonej dekompartmentalizacji instytucji publicznych i autonomicznych.
- Będziemy wspierać tworzenie mieszkań na wynajem bez barier.
- Będziemy wspierać dostępność prywatnych przedsiębiorstw i usług dla osób niepełnosprawnych. Wprowadzimy nowe standardy dostępności i pomożemy właścicielom firm w ich spełnieniu poprzez prosty mechanizm dotacji.
- Zastosujemy modyfikację prawa antydyskryminacyjnego tak, aby odmowa tzw. odpowiednich modyfikacji. Obecne brzmienie Ustawy antydyskryminacyjnej uwzględnia potrzebę odpowiednich usprawnień jedynie w odniesieniu do zatrudniania osób niepełnosprawnych.
- Będziemy promować edukację włączającą i edukację włączającą. Zwiększymy dostęp do edukacji dzieci niepełnosprawnych. Jednocześnie postrzegamy edukację włączającą jako drogę do spójnego i wspierającego społeczeństwa.
- Skupimy się na ochronie osób (zwłaszcza dzieci) niepełnosprawnych przed wykorzystywaniem seksualnym.. Obecne warunki są zaprojektowane w taki sposób, aby ułatwiały wykonywanie czynności seksualnych drapieżników. Będziemy nawoływać do wprowadzenia badań psychologicznych dla osób pracujących w systemie opieki społecznej oraz działań, które doprowadzą do lepszego usieciowienia systemu, tak aby (potencjalni) przestępcy nie mogli uniknąć konsekwencji swoich czynów.
- Wzmocnimy bezbarierowy transport publiczny. Osoby niepełnosprawne muszą mieć możliwość samodzielnego poruszania się i korzystania z transportu publicznego. Będziemy promować dworce bez barier, dostępność niskopodłogowych pociągów i samochodów oraz bezbarierowy transport autobusowy (dalekobieżny i miejski).
3: Do kogo konkretnie zadzwonisz?
Mamy wielu kompetentnych kandydatów w wielu dziedzinach, takich jak dziedzina społeczna, edukacja, ekonomia, bezpieczeństwo czy klimat.
Pytanie 4: Jeśli partii uda się utworzyć nowy rząd, z jakimi konkretnymi partiami najlepiej będzie współpracować?
Lepiej byłoby dla mnie współpracować z partiami, które prowadzą politykę zorientowaną na rodziny z dziećmi, osoby starsze i niepełnosprawne.
5: Którego z obecnych polityków unikałbyś i dlaczego?
Unikałbym polityków, którzy szerzą populizm, ekstremizm i korupcję. Tematy te wydają mi się niedopuszczalne.
Pytanie 6: Na czym nowy rząd powinien się skupić i jakimi sprawami należy się pilnie zająć?
Moim zdaniem należy podejść do pola społecznego. Konieczne jest podjęcie działań, aby osoby niepełnosprawne mogły prowadzić samodzielne życie. Należy podjąć działania w ramach deinstytucjonalizacji, aby pomoc dla osób niepełnosprawnych i starszych trafiała do domów i aby osoby te nie musiały być umieszczane w strukturach opieki społecznej. Musimy wzmocnić instytucję wkładów finansowych, czy to na opiekę, pomoc osobistą, na zakup i naprawę pomocy i wiele innych.
7: Co powiedziałbyś niegłosującym, którzy mogą głosować, ale nie chcą?
Wolne i demokratyczne wybory są przywilejem. Każdy wyborca musi korzystać ze swojego prawa do głosowania, aby móc swoim wyborem przyczynić się do lepszej zmiany w społeczeństwie.
8: Co sądzisz o nadchodzących wyborach prezydenckich?
Wybory prezydenckie są dla obywateli okazją do wyboru prezydenta, który między innymi będzie reprezentował nasz kraj za granicą. Dlatego ważne jest, aby ludzie poszli i zagłosowali.
Veronika Veslárová zajmuje 30. miejsce na liście kandydatów Partii Postępowej Słowacji.
„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.