60 lat temu: Czy wiesz, która kobieta jako pierwsza została honorową obywatelką Bratysławy? | Historia

Źródło: tädö.tasr.sk

Podobał Ci się artykuł?

60 lat temu, 19 sierpnia 1963 r., naszą stolicę odwiedziła Walentina Władimirowna Tereshkova (86 l.), pierwsza kobieta, która poleciała w kosmos. Była także pierwszą kobietą, która otrzymała honorowe obywatelstwo Bratysławy. Później ujawniono, że jego lot kosmiczny był dobrze utrzymanym fiaskiem.

Nasze miasto starannie przygotowywało się do wizyty Tereshkovej, na lotnisku czekały na nią tłumy ludzi jeszcze przed jej przyjazdem. Najpierw witał ją pierwszy sekretarz KC KSS Alexander Dubček, a potem inni przedstawiciele KC, aż trafiła w ręce pionierek i kobiet w strojach narodowych, które wręczyły jej kwiaty i pocałowały. Fotografowie dosłownie nacisnęli migawkę.

Pierwsza na świecie kosmonautka wsiadła następnie do otwartego samochodu, skąd powitała tysiące ludzi zgromadzonych na ulicach. Przejechał też ulicą Poštová na starym mieście w Bratysławie, która jest teraz wolna od samochodów – porównaj zdjęcie sprzed 60 lat z tym dzisiejszym:

Źródło: tädö.tasr.sk

1963: Pierwsza kosmonautka na świecie przekracza ulicę Poštová.

Źródło: Ľubomír Deák, OZ Bratysława i jej przemiany 2023

2023: Ulica Poštová jest teraz strefą dla pieszych.

Następnie udała się na zameldowanie do hotelu Carlton, odwiedziła również budynek SNR, skąd udała się na złożenie wieńca w Slavínie. Tuż przed południem konwój zatrzymał się przed Ratuszem Staromiejskim. W Sali Lustrzanej Pałacu Prymasowskiego specjalnych gości powitał prezydent miasta, przewodniczący miejskiego komitetu narodowego Pavol Tomáš. Oczywiście wraz z Tereshkovą do Czechosłowacji przybyła świta, w tym „szara eminencja” jej lotu kosmicznego, generał porucznik Nikołaj Kamanin, szef radzieckiej grupy szkoleniowej kosmonautów. Obaj otrzymali uroczyście honorowe obywatelstwo miasta Bratysławy. Tereshkovej za „wielkie naukowe i globalne znaczenie jej lotu kosmicznego, który naznaczył ją na zawsze, jako pierwszą kobietę na świecie, w kosmicznej erze ludzkości”, Kamaninowi za „aktywny udział w wyzwoleniu regionu zachodniej Słowacji i miasto Bratysława”.

Źródło: tädö.tasr.sk

Hviezdoslavovo námestie – miejsce demonstracji ku czci Walentyny Tereshkovej

Tereskova otrzymała również ręcznie haftowaną jedwabną poduszkę od Vajnôra i słowackiego walaby Kamanina. Oczywiście pierwsza kosmonautka zdobyła wiele nagród i medali podczas swoich podróży do krajów bloku sowieckiego, a nawet Bratysława nie chciała i nie mogła zachowywać się inaczej.

Tłumy ludzi czekały na Tereshkovą, już honorową obywatelkę, na placu Hviezdoslava. Wygłosiła przemówienie z balkonu Słowackiego Teatru Narodowego, przed własnym podobizną. Pozostała w Bratysławie do następnego ranka, potem poleciała do Ostrawy.

Dopiero po latach opinia publiczna dowiedziała się, że pierwszy lot kobiety w kosmos był w zasadzie dobrze ukrytym fiaskiem, a Tereshkova w ogóle nie poradziła sobie ze swoją rolą kosmonauty. Nie radziła sobie ze stresem i skurczami, wciąż spała, a kiedy się obudziła, miała mdłości. W rezultacie nie była w stanie wykonać zadań centrum sterowania, przez co po wyrzuceniu z kabiny (co było przepisanym krokiem) nie utrzymała głowy w pozycji napędzanej i prawie odpadła.

Fakt, że Valentína Teresková została pierwszą honorową obywatelką Bratysławy, po ponad 150-letniej tradycji przyznawania tej nagrody, jest niewątpliwie niezwykłym świadectwem historycznym. Świadectwo, które doskonale ilustruje współczesną atmosferę społeczną i polityczną.

(cii)

Czy może stracić honorowe obywatelstwo?

Ze względu na swoje stanowiska polityczne, kiedy jako posłanka do Dumy Państwowej poparła rosyjską inwazję na Ukrainę, pierwsza kobieta w kosmosie straciła honorowe obywatelstwo miasta Czeskie Budziejowice – czy w naszym kraju są podobne inicjatywy? „Rejestrujemy wniosek o cofnięcie honorowego obywatelstwa pani Tereshkovej, z którym ambasada Ukrainy zwróciła się do stolicy. Zajmujemy się tym. W każdym razie jest to proces administracyjny i czasochłonny i nie jest możliwe zakończyć ją we wspomnianą rocznicę nadania obywatelstwa Zgodnie ze statutem stolicy wnioski o pozbawienie honorowego obywatelstwa ocenia specjalna komisja, którą powołuje rada gminy” – poinformował rzecznik gminy, Piotr Bubla.

Zwrócił uwagę na sztukę. 97 Statutu Stołecznego, który stanowi m.in.:

(1) Rada miejska może przyznać honorowe obywatelstwo osobom, które szczególnie zasłużyły się dla Bratysławy i jej mieszkańców, dla pokoju i przyjaźni między narodami lub które wzbogaciły wiedzę ludzką poprzez osiągnięcia wybitnej twórczości.

(2) Obywatelstwo honorowe może być nadane także cudzoziemcom.

(3) Przy nadaniu honorowego obywatelstwa wydaje się dokument podpisany przez burmistrza. Dokument jest opatrzony pieczęcią Bratysławy. W przypadku nadania obywatelstwa honorowego cudzoziemcowi dokument może być również sporządzony w języku światowym.

(4) Dostarczenie dokumentu jest uroczyste. Z tej okazji lub podczas pierwszej wizyty w Bratysławie honorowy obywatel Bratysławy zostaje wpisany do Złotej Księgi Bratysławy.

(5) Rada gminy może cofnąć nadane honorowe obywatelstwo, jeżeli z ważnych powodów honorowy obywatel nie jest godzien tego zaszczytu.

(6) Wnioski o nadanie honorowego obywatelstwa i jego cofnięcie ocenia specjalna komisja powołana przez radę gminy.

(B)

Staré Mesto poszukuje osób zainteresowanych wynajmem straganów na jarmarkach bożonarodzeniowych

Stare Miasto w Bratysławie ogłosiło przetarg publiczny na wynajem straganów na tegoroczne jarmarki bożonarodzeniowe na Placu Hviezdoslava. Chętni mogą się zgłaszać do 18 sierpnia. Należy to zrobić elektronicznie. Gmina informuje o tym na swojej stronie internetowej oraz portalu społecznościowym.

Podobał Ci się artykuł?

Miles Hersey

„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *