„Precz z Francją, precz z ECOWAS”. Protestujący z rosyjskimi flagami popierają zamach stanu nigeryjskiej junty

Tysiące zwolenników zamachu stanu w afrykańskim kraju Niger wyszło w piątek na ulice, aby zaprotestować przeciwko planom Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) wysłania wojsk do Nigru. Zaplanowane na sobotę spotkanie krajów członkowskich ECOWAS zostało w ostatniej chwili odwołane.


Niger / Zamach stanu / Niamey /
Zdjęcie: ,

Mężczyzna w Niamey trzyma hasło „Vive la Russie, Vive le Niger et les Nigeriens” podczas demonstracji poparcia dla junty wojskowej




Szefowie sztabów krajów członkowskich ECOWAS mieli odbyć w sobotę rozmowy w stolicy Ghany, Akrze. Jednak źródła wojskowe poinformowały, że spotkanie zostało przełożone na czas nieokreślony z przyczyn technicznych.

ECOWAS zatwierdził w czwartek rozmieszczenie „sił awaryjnych w celu przywrócenia porządku konstytucyjnego” w Nigrze i umożliwienia prezydentowi Mohamedowi Bazoumowi wznowienia obowiązków. Został zdetronizowany przez gwardię prezydencką 26 lipca i od tego czasu on i jego rodzina są przetrzymywani w niezadowalających warunkach.

Prezydent Nigerii Mohamed Bazoum, przetrzymywany od czasu lipcowego zamachu stanu, został w sobotę zbadany przez swojego lekarza. – powiedział agencji AFP członek jego otoczenia.

Według źródła Bazouma „odwiedził dziś jego lekarz”. Dostarczył też żywność prezydentowi oraz jego żonie i synowi, którzy są z nim przetrzymywani. „Jego sytuacja jest w porządku” – dodało źródło.

Obawy o stan zdrowia i warunki przetrzymywania demokratycznie wybranego prezydenta Nigru, jego żony i 20-letniego syna wzrosły od czasu przejęcia przez wojsko 26 lipca kraju w Afryce Zachodniej. Swoje zaniepokojenie wyraziły między innymi Unia Europejska i Unia Afrykańska.

Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Volker Türk powiedział, że warunki, w jakich znalazł się Bazoum, można uznać za równoznaczne z nieludzkim i poniżającym traktowaniem, naruszającym prawo międzynarodowe. Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken skrytykował odmowę nigerskiej junty uwolnienia rodziny Bazouma jako gest dobrej woli.

Mohamed Bazoum / Niger / Ucz się więcej ECOWAS zaakceptował interwencję wojskową w Nigrze. Chce obalić juntę wojskową

Organizacja Human Rights Watch poinformowała, że ​​w tym tygodniu rozmawiała z 63-letnim Bazoumem, który nazwał traktowanie, którego doznali on, jego żona i syn, „nieludzkim i okrutnym”.

Bazoum i jego rodzina są przetrzymywani w pałacu prezydenckim w stolicy Niamey. Jeden z jego doradców powiedział w środę, że w areszcie domowym kończy im się żywność, a ogólne warunki się pogarszają. Nie mają prądu i jedzą tylko ryż i konserwy. Według partii politycznej Bazoumy rodzina prezydenta nie ma nawet bieżącej wody.

„Precz z Francją, precz z ECOWAS”

Tysiące zwolenników przywódców niedawnego puczu wojskowego zgromadziło się także w piątek w pobliżu francuskiej bazy wojskowej na obrzeżach stolicy Nigru, Niamey. Wyrazili swoje niezadowolenie z Francji i ECOWAS. „Precz z Francją, precz z ECOWAS” – skandowali uczestnicy, z których wielu miało flagi Rosji i Nigru, i wyrazili swoje słowne poparcie dla generała Gwardii Prezydenckiej Abdourahamane Tianiego.

Protestujący w mieście Niamey popierają... Zdjęcie: SITA/AP, Sam Mednick

Niger / Zamach stanu / Niamey / Protestujący w mieście Niamey wspierający juntę wojskową machają flagami Rosji i Nigru z prorosyjskimi i antyfrancuskimi hasłami

Niger jest byłą kolonią francuską, a Paryż jego bliskim sojusznikiem Bazouma. Ale nowy rząd wojskowy zarzuca Francji, że przyczyniła się do odrzucenia puczu przez ECOWAS.

W regionie Afryki Zachodniej wpływy Rosji wzrosły ostatnio i Moskwa twierdzi, że militarne rozwiązanie sytuacji może doprowadzić do przedłużającej się konfrontacji w Nigrze i destabilizacji regionu Sahelu. Przed możliwymi konfliktami ostrzegali również przedstawiciele Republiki Zielonego Przylądka, Mali i Burkina Faso, również członkowie ECOWAS.

Protestujący z rosyjską flagą maszerują... Zdjęcie: SITA/AP, Sam Mednick

Niger / Rosja / Demonstranci z rosyjską flagą maszerują przez miasto Niamey na poparcie junty wojskowej, 6 sierpnia 2023 r.

Francja ma w Nigrze około 1500 żołnierzy, którzy mają pomagać nigeryjskiej armii w walce z dżihadystami. Wielu francuskich żołnierzy stacjonuje w bazie lotniczej niedaleko Niamey, którą dzielą z nigeryjskimi siłami zbrojnymi.

Joy Perry

„Amatorski ewangelista popkultury. Gracz. Student przyjazny hipsterom. Adwokat kawy. Znawca Twittera. Odkrywca totalny”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *