Hrabia Balestrém urządzał tam polowania, dziś jest sztuka

Zaraz po zjechaniu z autostrady nad Żyliną drogowskazy od razu zapraszają do skansenu Vychylovka, muzeum wsi Kysuck. Znajdziemy tu również słynną kolejkę leśną. Dwór Oščadnica ma znacznie mniej atrakcji na trasie, ale nie można go przegapić.

Domek myśliwski, w którym mieści się Galeria Kysucká, przeszedł w ostatnich latach kompleksową renowację za ponad milion euro. Dziś dzięki temu znów świeci w otoczeniu stuletniego parku leśnego.

„Podnieca mnie widok ludzi leżących na trawie z kocami” — mówi reżyser Vladislav Zabel. „Byliśmy zamknięci przez długi czas z powodu remontu, ludzie być może przyzwyczaili się do naszej obecności tutaj, ale wierzę, że teraz nas znajdą.”

Budynek galerii przeszedł gruntowny remont. Zdjęcie N – Tomáš Benedikovic
Przegląd odnowionej wystawy stałej z pracami założycieli galerii – Stanislava Biroša, Miroslava Cipára, Antona Čutka, Milana Greguša, Františka Hübela, Vojtecha Ihriského, Milana Mraveca, Pavela Muški, Františka Ondry, Milana Paštka, Jozefa Sušienki, Ondreja Zimki . Zdjęcie N – Tomáš Benedikovic
Widok na park leśny będący jednocześnie narodowym zabytkiem kultury. Zdjęcie N – Tomáš Benedikovic

Z domku myśliwskiego jest również karczma i kamper

Galerią Kysucką w Oščadnicy zarządza Żyliński Region Autonomiczny. Na długo planowaną odbudowę wykorzystano głównie pieniądze z funduszy europejskich, ale także z systemu dotacyjnego Ministerstwa Kultury i budżetu powiatu.

„Mieliśmy szczęście, ponieważ renowacja obejmowała kilka etapów, ale przebiegła sprawnie, więc nie mieliśmy zbyt wielu przestojów” — mówi kierownik Zabel. Prawie cała przebudowa została ukończona w ciągu dwóch lat 2020-2022.

Na pierwszy rzut oka najbardziej fundamentalną zmianą jest elewacja. W latach 1910-1913 galeria wraz z żylińskimi kustoszami starała się w miarę możliwości przywrócić jej pierwotną formę. W tym czasie hrabia Balestrém zlecił wybudowanie pałacu myśliwskiego wraz z przylegającym do niego parkiem leśnym.

Balestrém był bogatym i wpływowym człowiekiem, jego ojciec był prezydentem Reichstagu, a ich rodzina zbudowała jedno z odnoszących największe sukcesy imperiów przemysłowych. Na terenach dzisiejszych Niemiec, Polski, Czech i Słowacji posiadali kopalnie i huty, przetwarzali rudę żelaza, węgiel i drewno. Jej nazwa związana jest również z dworem Kunerad, który powstał w pobliżu Rajca kilka lat po majątku Oščadnica.

„Chociaż mamy tylko kilka miniaturowych zdjęć, okazało się, że fasada nie była gładka jak po ostatniej renowacji w latach 80., ale miała dekoracyjne elementy architektoniczne – listwy i sfazowania wokół okien – które wykonaliśmy”. wyjaśnia Vladislav Zabel. Pod Husákiem mistrzowie położyli tam grubą warstwę bryzolitu.

Budynek galerii przed przebudową. Zdjęcie – Samuel Mudrík/Wikipedia
Galeria Kysucka w Oščadnicy. Zdjęcie N – Tomáš Benedikovic

Zarówno budynek galerii, jak i przylegający do niego park są narodowymi zabytkami kultury. Tutaj nie zawsze tak wyglądało. Po nacjonalizacji przez komunistów upadł

Ten artykuł jest przeznaczony wyłącznie dla subskrybentów Denník N.

Czy jesteś abonentem?

Andrea Paul

„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *