Wskazówki kulturalne: Otwarcie wystawy, której główną ekspozycją jest Bratysławska Synagoga

Gdzie rosnąć od 30 czerwca do 7 lipca?


Kontynuacja artykułu pod reklamą wideo

Kontynuacja artykułu pod reklamą wideo

Muzyczne ogrody

1 lipca w Lisztovej ogród W Bratysława

Koncerty w nietradycyjnych miejscach odbywają się od początku istnienia Viva Musica! w 2005 roku nadal jego silną domeną. Koncerty plenerowe w miejskich ogrodach i parkach będą symbolicznym powrotem do pierwszego roku, który odbył się jako Muzyczne Ogrody Bratysławy. Na pierwszym koncercie wystąpi orkiestra kameralna Sinfonietta Bratislava pod dyrekcją skrzypka Pavla Bogacza Jr. z trzema wybitnymi młodymi solistami. Zaprezentują program złożony z utworów Antonio Vivaldiego, Josepha Haydna i Piotra Iľjica Czajkowskiego. Drugi koncert odbędzie się 8 lipca w ogrodzie domu Albrechtów przy ulicy Kapitulskiej, gdzie zagra zespół Cello Appassionato. Obecnie jeden z najważniejszych narodowych zespołów specjalizujących się w muzyce kameralnej XX i XXI wieku, Spectrum Ensemble wystąpi 15 lipca w barokowym ogrodzie Zamku Bratysławskiego. Czwarty koncert z cyklu Muzyczne Ogrody odbędzie się 23 lipca w Prügerka – Prüger-Wallner Garden przy ulicy Nekrasovovej w pobliżu Horské Park, jazz fusion w wykonaniu SVA Trio.

Ponowne otwarcie Muzeum Martina Benki

od 29 czerwca do Marcina

Po czterech latach Słowackie Muzeum Narodowe w Martinie otwiera dla zwiedzających wyremontowane Muzeum Martina Benki. Willa, w której ostatnie dziesięciolecie życia spędził jeden z najważniejszych słowackich artystów. Wnętrze muzeum z jego wyjątkową atmosferą jest zachowane w autentycznej formie zgodnie z ostatnią wolą Martiny Benki (1888 – 1971). Poza znanymi obrazami Benko, ukazuje także inne jego twórcze poszukiwania – na przykład projektowanie czcionek i przedmiotów użytkowych, czy też zamiłowanie do muzyki, upodobania artysty, jego hobby, ale też niezrealizowane projekty. Twórczą działalność jego osobowości ilustruje galeria oraz umeblowany przez niego gabinet, pracownia i sypialnia.

Artur Szalatnai-Slatinský i Bratysława

od 30 czerwca do 6 października w Muzeum Gminy Żydowskiej Bratysławskiej Synagogi

Architekt Szalatnai-Slatinský (1891 – 1961) projektował budynki użyteczności publicznej, budynki mieszkalne, wille, lokale handlowe, domy dla lekarzy i sanatoria. Jednym z jego najważniejszych dzieł jest bratysławska synagoga przy ulicy Heydukovej. Został zbudowany w latach 1923 i 1924 z elementami architektury tradycjonalistycznej, kubistycznej i nowoczesnych technologii, przy jednoczesnym poszanowaniu żydowskich wymagań religijnych. Budynek synagogi jest zatem jednym z głównych eksponatów nowej wystawy, która skupia się na życiu i twórczości ważnego architekta z Bratysławy.

Muzeum Gminy Żydowskiej jest zawsze otwarte w piątki i niedziele.

Miesiąc Czytania Autorskiego

od 3 lipca do 2 sierpnia w Bratysławie, Bańskiej Szczawnicy i Preszowie

Największy festiwal literacki w Europie Środkowej gościć będzie 31 norweskich pisarzy oraz przedstawicieli literatury słowackiej i czeskiej w trzech słowackich miastach. „Podczas wydarzeń usłyszymy teksty trzech tuzinów autorów, a w rozmowie, która nastąpi, dowiemy się coraz więcej o realiach kulturowych Norwegii” – powiedział dyrektor festiwalu František Malík. Miesiąc Autorskiego Czytania zainauguruje 3 lipca w Słowackiej Galerii Narodowej norweski pisarz i intelektualista Lars Saabye Christensen. Oprócz skandynawskiej literatury detektywistycznej odwiedzający mogą również spotkać zdobywców międzynarodowych nagród i młodych autorów. Wśród nich znajdziemy na przykład Ninę Grünfeld, Asne Seierstad, Are Kalvo, Jorna Liera Horsta czy Vigdisa Hjorth.

Lento Ad Astra: WYKONANE W SK

Saksofon jest to nawet na całym świecie rzadszy instrument solowy w muzyce klasycznej. „Naszą koncepcją chcemy przesuwać granice tego, co znane i łączyć różne bodźce w naszym repertuarze”, wyjaśnia saksofonista Erik Rothenstein, który od ponad dziesięciu lat tworzy zespół Lento Ad Astra wraz z pianistką Zitą Sopkovą. Na nowym albumie znalazły się zamówione na saksofon kompozycje słowackich kompozytorów Ľuboša Bernátha, Egona Kráka i Viliama Gräffingera. Ponieważ rok 2023 jest rokiem pamięci Eugena Suchonia, organizacja postanowiła nagrać transkrypcję jednego z jego utworów.

On się boi

w słowackich kinach

„Jego najmroczniejsze lęki stają się jego największą przygodą. Beau boi się życia, świata, a zwłaszcza swojej matki. W drodze do rodziny zostaje wciągnięty w nieoczekiwaną spiralę absurdalnych wydarzeń, których nie mógł sobie wyobrazić nawet w najczarniejszych snach. W szalonej podróży pełnej humoru, grozy i przygód samotny dziwak musi pogodzić się ze swoimi lękami i wreszcie wziąć życie w swoje ręce.

Morton Nicholls

„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *