Wydatki wojskowe na całym świecie rosną ósmy rok z rzędu. W ubiegłym roku, po uwzględnieniu inflacji, wzrosły one o 3,7% do 2,24 bln USD. Wydatki w Europie odnotowały największy wzrost rok do roku od co najmniej 30 lat, zwłaszcza z powodu wojny na Ukrainie, która w zeszłym roku wzrosła o 13%. Ponad połowa wydatków, 56%, trafia do trzech krajów – Stanów Zjednoczonych, Chin i Rosji, podał Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI).
Więcej niż w 1989 r
Kraje Europy Zachodniej i Środkowej wydały w zeszłym roku na zbrojenia 345 miliardów dolarów i po raz pierwszy wydały więcej niż w 1989 roku, pod koniec zimnej wojny, pisze SIPRI. Rosyjska inwazja na Ukrainę miała bezpośredni wpływ na decyzję o zwiększeniu tych wydatków iz tego samego powodu ich wzrostu można spodziewać się także w tym roku – dodał analityk Instytutu Szwedzkiego. Finlandia zwiększyła swoje wydatki na zbrojenia o ponad jedną trzecią, Szwecja i Polska również o około jedną dziesiątą.
Ukraina wydała w ubiegłym roku 44 miliardy dolarów na wojsko, ponad sześciokrotnie więcej niż w 2021 roku. Wydatki wojskowe na Ukrainie stanowiły 34% produktu krajowego brutto.
Rosja wysłała 86,4 miliardów dolarów na wojsko i broń, czyli około 4,1% swojego produktu krajowego brutto. W zeszłym roku Moskwa wydała o jedną trzecią więcej na obronę narodową, największy element wydatków wojskowych Rosji, niż pierwotnie zakładano w budżecie.
„Różnica między planami budżetowymi Rosji a jej faktycznymi wydatkami wojskowymi w 2022 roku sugeruje, że inwazja na Ukrainę kosztowała Rosję znacznie więcej, niż się spodziewała” – powiedziała Lucia Béraud-Sudreau, dyrektor programu SIPRI dotyczącego wydatków wojskowych i produkcji zbrojeniowej.
Trzy razy więcej niż Chiny
Stany Zjednoczone pozostają zdecydowanie największym inwestorem wojskowym na świecie, pomimo wysokiej inflacji. Wydatki w wysokości 877 miliardów dolarów stanowią 39% wszystkich światowych wydatków wojskowych i są trzykrotnie wyższe niż w przypadku zajmujących drugie miejsce Chin.
„Wzrost wydatków wojskowych USA w 2022 r. był w dużej mierze spowodowany bezprecedensową kwotą pomocy finansowej udzielonej Ukrainie” – powiedział Nan Tian, starszy pracownik naukowy w SIPRI. „Biorąc pod uwagę skalę wydatków USA, nawet niewielki procentowy wzrost ma znaczący wpływ na wielkość światowych wydatków wojskowych” – dodał Tian.
Stany Zjednoczone wysłały na Ukrainę prawie 20 miliardów dolarów na obronę przed rosyjską agresją, co jest największą kwotą przekazaną jednemu odbiorcy od zakończenia zimnej wojny. Suma ta stanowi jednak zaledwie 2,3% amerykańskich wydatków wojskowych w ubiegłym roku, podkreśla SIPRI.
Na czwartym miejscu pod względem wydatków wojskowych są Indie ze wzrostem o 6% rok do roku, a na piątym miejscu jest Arabia Saudyjska ze wzrostem o 16%.
Wielka Brytania odnotowała najwyższe wydatki, 68,5 miliarda dolarów, w Europie Środkowej i Zachodniej, z czego ponad 3,5% przeznaczono na pomoc Ukrainie. Wręcz przeciwnie, wydatki wojskowe Turcji czy Nigerii malały.
nie zaniedbuj
Wartość nieruchomości rosyjskich miliarderów dramatycznie wzrosła w ciągu ostatniego roku, pisze Forbes
„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.