Region północno-zachodniej Polski posiada wiele cennych zabytków. Znajdziemy tu m.in. pierwszą stolicę kraju, piękne zamki i najstarszą zajezdnię kolejową dla parowozów.
Miejsce, w którym narodziła się Polska
Miasto Hnezdno (Gniezno) uważane jest za kolebkę państwa i narodu polskiego. To tutaj w X wieku różne plemiona regionu po raz pierwszy zjednoczyły się jako Polacy, a także stało się pierwszą historyczną stolicą Polski. Miasto zostało zbudowane na siedmiu wzgórzach, a jego pierwotna nazwa pochodzi od polskiego słowa „gniazdo”, co oznacza „gniazdo”.
Źródło: Wycieczka do Polski
Dzięki imponującej katedrze z czerwonej cegły, która była miejscem koronacji pierwszych królów Polski w latach 1000-1300, miasto zajmuje ważne miejsce w królewskiej i religijnej historii kraju. W katedrze znajdują się również słynne XII-wieczne drzwi z brązu, które przedstawiają sceny z życia św. Piotra. Wojtecha i należą do najcenniejszych przykładów sztuki romańskiej w kraju.
Źródło: List/Peter Samuel Tóth
Możesz także wspiąć się po 240 schodach na wieżę katedry, a zostaniesz nagrodzony imponującym widokiem na miasto z charakterystycznymi dachami pokrytymi czerwoną dachówką i domami o białych ścianach. W tym zabytkowym mieście można zobaczyć także kilka innych pięknych gotyckich kościołów, a na pewno warto odwiedzić Muzeum Archidiecezjalne i Muzeum Początków Państwa Polskiego.
Źródło: List/Peter Samuel Tóth
W mieście można również zobaczyć ciekawe rzeźby królików, które swoimi symbolicznymi strojami ilustrują historię miasta. Służą również jako przewodnicy po głównych zabytkach miasta.
Źródło: List/Peter Samuel Tóth
Centrum regionu – Poznań
Stolica Wielkiego Poznania to trochę ukryta perełka na turystycznej mapie Polski, ale pełna unikalnych atrakcji, które zdecydowanie warto zobaczyć. Oto kilka wskazówek, których zdecydowanie nie powinno Cię tu zabraknąć. Zwiedzanie miasta można rozpocząć na głównym Starym Rynku, gdzie od razu rzuca się w oczy renesansowy ratusz z 61-metrową wieżą.
Źródło: List/Peter Samuel Tóth
Każdego dnia w południe dwie metalowe kozy pojawiają się przez parę małych drzwi nad zegarem i uderzają rogami 12 razy. Z ich instalacją wiąże się legenda, która głosi, że po ukończeniu zegary miały być wystawione na pokaz wszystkim radnym i prezydentowi Poznania. Z tej okazji przygotowano ucztę, ale z powodu niezdarności jednego z kucharzy mięso, które miało być podane, zostało doszczętnie spalone.
Źródło: List/Peter Samuel Tóth
Aby zachować twarz, kucharz kradnie dwoje dzieci, które zamierza upiec i podać, ale uciekają do ratuszowej wieży. Kiedy goście przybyli, zobaczyli na wieży dwie kozy uderzające głowami o występ wieży. Następnie burmistrz zlecił wykonanie mechanicznych koziołków do mechanizmu zegarowego. W Ratuszu można także odwiedzić Muzeum Historyczne Miasta Poznania, które w pięknych wnętrzach prezentuje zwiedzającym ciekawą ekspozycję dotyczącą historii miasta.
Źródło: List/Peter Samuel Tóth
Na Rynku Głównym znajdziemy także wyjątkowe muzeum słodkich rogali świętomarcińskich, typowych dla Poznania. Wyrabiane są z ciasta francuskiego i białego maku i choć sprzedawane są w wielu cukierniach w całym kraju, wypiekane są tylko w Wielkopolsce. Należą do najbardziej znanych polskich mąk, chronionych certyfikatem autentyczności Unii Europejskiej.
Źródło: Wycieczka do Polski Jakub Pindych
Tradycja ich przyrządzania sięga XIX wieku i jest ściśle związana ze świętem św. Marcina, kiedy to w mieście gotuje się te przysmaki, których konsumuje się tutaj około 250 ton. W tym empirycznym muzeum każdego dnia można też oglądać oryginalne pokazy, które odsłonią tajemnice rogali świętomarcińskich i innych poznańskich specjałów, prezentowanych na żywo przez lokalnych mieszkańców.
Źródło: List/Peter Samuel Tóth
Kolejną atrakcją miasta jest Ostrów Tumski, położony około kilometra od centrum miasta nad rzeką Wartą. Pierwotna osada z IX wieku stopniowo przekształciła się w owalną fortecę otoczoną murami obronnymi z prymitywnym kamiennym pałacem i katedrą. W XIII wieku, kiedy Poznań rozszerzył się poza granice wyspy i powstało tam nowe miasto, Ostrów Tumski stracił znaczenie handlowe i administracyjne, pozostając jednak siedzibą władz kościelnych.
Źródło: List/Peter Samuel Tóth
Nad tą wyspą rzeczną góruje monumentalna katedra poznańska z dwoma wieżami, pierwotnie wzniesiona w 968 roku. Za głównym ołtarzem znajduje się złota kaplica w stylu bizantyjskim oraz groby pierwszych królów Polski, Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
Źródło: List/Peter Samuel Tóth
W Na starówce, tuż obok uniwersytetu, znajduje się również dawna najmłodsza rezydencja cesarska w Europie, która została zbudowana na początku XX wieku dla niemieckiego cesarza Wilhelma II. Po I wojnie światowej w zamku mieścił się m.in. wydział matematyki Uniwersytetu Poznańskiego, którego absolwenci złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.
Źródło: List/Peter Samuel Tóth
W czasie II wojny światowej rezydencja została gruntownie wyremontowana i przekształcona w rezydencję Adolfa Hitlera. Dziś zamek jest placówką kulturalną z wieloma wystawami, kinem i teatrem animacji dla dzieci.
Źródło: List/Peter Samuel Tóth
Barokowa Perła Polski
Spacerując po regionie, koniecznie odwiedź jedną z najwspanialszych rezydencji szlacheckich w Polsce, barokowy Zamek Rogalin pod Poznaniem. Niegdyś była to rodowa siedziba polskiego rodu szlacheckiego Raczyńskich. Rodzina znana była ze swojego wkładu w społeczeństwo polskie, założyli m.in. pierwszą bibliotekę publiczną, galerię sztuki i wydali wiele historycznych rękopisów i kodeksów.
Źródło: List/Peter Samuel Tóth
Pałac gościł niegdyś wiele znanych osobistości polskiej sztuki i literatury, m.in. Adama Mickiewicza i Henryka Sienkiewicza. Obecny kształt pałacu został nadany podczas jego przebudowy w XIX wieku przez architektów królewskich Dominika Merliniego i Jana Ch. Kamsetzera. Główny budynek został przebudowany w stylu neoklasycystycznym i połączony z dwoma galeriami i bocznymi dobudówkami.
Źródło: List/Peter Samuel Tóth
Na skraju pałacu znajduje się kaplica mauzoleum w stylu klasycznej świątyni Maison Carée w Nîmes we Francji, z elementami mauretańskimi. W kaplicy św. Marcelina znajdują się groby wielu ważnych członków rodziny Raczyńskich, w tym Edwarda Raczyńskiego, powojennego prezydenta RP na uchodźstwie.
Źródło: List/Peter Samuel Tóth
W pawilonie znajduje się również kolekcja malarstwa europejskiego i polskiego, w której można zobaczyć prace Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, a także Claude’a Moneta i Vincenta van Gogha. Naprzeciw głównego pałacu znajduje się również mały ogród formalny, który prowadzi do większego parku w stylu angielskim, pierwotnie położonego w lesie dębowym z kilkusetletnimi drzewami.
Źródło: List/Peter Samuel Tóth
Do eksperymentów na kolei
Lokomotywy parowe na szynach są stosunkowo rzadkie, a ich zainteresowanie rośnie z roku na rok. Jeśli i Ty jesteś ich fanem i lubisz podróżować zabytkowymi pociągami, to wybierz się do oddalonego o 80 km od Poznania miasta Wolsztyn. To tutaj znajduje się ostatnia, wspaniale zachowana i odrestaurowana parowozownia.
Źródło: List/Peter Samuel Tóth
Został zbudowany w latach 1896-1905 i obejmuje imponującą halę dworcową, okrągły budynek i wieżę ciśnień, a także niesamowitą ilość sprzętu inżynieryjnego i ratowniczego sprzed ponad 100 lat i nadal w użyciu. Chlubą bogatej kolekcji zabytkowych parowozów jest „Piękna Helena” z 1937 roku, a zarazem najszybszy polski parowóz, jaki kiedykolwiek wypuszczono na tory.
Źródło: List/Peter Samuel Tóth
W zajezdni znajdują się również dziesiątki eksponatów muzealnych dotyczących historii kolei regionalnych i europejskich, warsztaty i szatnie byłych pracowników oraz różne wagony. Zajezdnia jest swego rodzaju skansenem, zwiedzanie jest możliwe w każdej chwili. Zabytkowe lokomotywy wykorzystywane są również w celach turystycznych i kursują na linii Wolsztyn-Poznań oraz Wolsztyn-Leszno.
Źródło: List/Peter Samuel Tóth
Autor: © List/Peter Samuel Toth
„Zagorzały miłośnik zombie. Praktyk mediów społecznościowych. Niezależny przedsiębiorca. Subtelnie czarujący organizator”.