Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie odbędą się bez Rosjan i Białorusinów, międzynarodowa komisja zmieniła decyzję po protestach iROZHLASU

Sportowcy rosyjscy i białoruscy nie wezmą udziału w Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich ze względu na atak militarny na Ukrainę. Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) zmienił swoją początkową decyzję po serii protestów. Rosja odwołała się do arbitrażu CAS, który według ministra sportu Olega Matycina rozstrzygnie przed rozpoczęciem meczów w piątek.
Bonn (Niemcy)
(Zaktualizowano: 13:36 3 marca 2022)

Udostępnij na Facebooku
Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


WrażenieSkopiuj adres URL
Skrócony adres

Blisko
Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie w Pekinie odbędą się bez Rosjan i Białorusinów Zdjęcie: Joel Marklund | Źródło: Reuters

IPC po raz pierwszy zezwolił Rosjanom i Białorusinom na udział w Igrzyskach w środę, mówiąc, że w Pekinie przedstawią się jako neutralni sportowcy. Uzasadniał to stwierdzeniem, że zgodnie z przepisami nie może uciekać się do surowszego wyroku.


Czeski Komitet Paraolimpijski nie zgadza się na udział Rosjan w igrzyskach, radzi sportowcom, aby się temu nie sprzeciwiali

Przeczytaj artykuł


Jednak wiele organizacji sportowych i państwowych oraz IPC zdecydowanie sprzeciwiły się werdyktowi w czwartkowym oświadczeniu. sieć zakazał udziału rosyjskich i białoruskich sportowców w rozpoczynających się w piątek igrzyskach paraolimpijskich.

„Kiedy wczoraj podjęliśmy decyzję, wzięliśmy pod uwagę długofalowe zdrowie i przetrwanie ruchu paraolimpijskiego. Jednak cała sytuacja szybko się pogorszyła i tuż przed rozpoczęciem igrzysk znaleźliśmy się w sytuacji bez wyjścia. „- powiedział szef IPC Andrew Parsons .

Przypomniał też, że CIP wskazał w środowym werdykcie, że ewentualne wykluczenie Rosji i Białorusi powinno było zostać przegłosowane na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu. „Powiedzieliśmy wczoraj, że będziemy słuchać, i tak zrobiliśmy, stwierdził.

groźba bojkotu

„Wielu członków dołączyło do nas w ciągu ostatnich dwunastu godzin i dało nam jasno do zrozumienia – i doceniam ich otwartość – że jeśli nie zmienimy zdania, zbojkotują Igrzyska Paraolimpijskie” – dodał Andrews.


Parahokeiści chcą awansować do półfinału w Pekinie, w czeskiej nominacji jest też czworo narciarzy

Przeczytaj artykuł


Dlatego IPC zmienił swoją decyzję w czwartek i zakazał udziału Rosjan i Białorusinów. „Dotknie to 83 zawodników, ale jeśli pozwolimy im wystartować w Pekinie, o wiele więcej zbojkotuje mecze i będzie to miało znacznie gorszy wpływ” – powiedział Andrews.

Przewodniczący IPC przeprosił przedstawicieli Rosji i Białorusi na paraolimpiadzie. „Bardzo mi przykro, ale wasze rządy zerwały rozejm olimpijski. Jesteś tylko ofiarą ich decyzji” – powiedział.

Definicja Rosji

Rosja odwołała się od arbitrażu CAS. Minister Matycin powiedział TASS, że werdykt IPC był rażącym naruszeniem praw sportowców oraz manipulacją Kartą Olimpijską i prawami człowieka w celu osiągnięcia celów politycznych.

„Nasi sportowcy paraolimpijscy nie zrobili nic, co można by uznać za wspieranie obecnych komplikacji politycznych”, powiedział AP, powołując się na Narodowy Komitet Paraolimpijski.

„Szkoda” – skomentował rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

Po wykluczeniu Rosjan i Białorusinów z igrzysk paraolimpijskich Parsons już oczekiwał odwołania od arbitrażu. „Ale jestem przekonany, że na podstawie wszystkich dostępnych dowodów podjęliśmy właściwą decyzję” – powiedział przewodniczący IPC.


„Przyjaciele walczą tam w kamuflażu.” Krpálek nie wznowi odznaczeń państwowych z powodu inwazji na Ukrainę

Przeczytaj artykuł


Oprócz ukraińskich urzędników wykluczenie docenili także przedstawiciele szeregu innych krajów. „Właściwa decyzja podjęta przeciwko krajowi, który rozpoczął wojnę”, powiedział na konferencji prasowej szef Ukraińskiego Komitetu Paraolimpijskiego Walerij Suchewicz.

„Rosja przy wsparciu Białorusi brutalnie naruszyła prawo międzynarodowe i zaatakowała inne państwo. W takiej sytuacji nie do pomyślenia jest, aby na igrzyskach spotkali się rosyjscy, białoruscy i ukraińscy sportowcy” – powiedział Reuters, powołując się na polską komisję.

CTK

Udostępnij na Facebooku
Podziel się na Twitterze


Udostępnij na LinkedIn


WrażenieSkopiuj adres URL
Skrócony adres

Blisko
Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.