Zerowy VAT w Polsce przyciągnął Słowaków, tam robią zakupy i tankują

POLSKA / SŁOWACJA Dlatego rząd nie uzgodnił formy pomocy. W sąsiedniej Polsce już podjęli takie decyzje. Nie ma podatku VAT na produkty spożywcze, a środki rządowe mają również zastosowanie do cen paliw. Północni Słowacy wykorzystali tę sytuację i wyjechali na zakupy za granicę.

Brak podatku VAT na artykuły spożywcze w Polsce spowodował, że duża liczba Słowaków napłynęła do lokalnych sklepów. Sklepy Jabłonki są pełne ludzi. Kupują wszystko i twierdzą, że podróż się opłaca nawet tym, którzy nie mieszkają za granicą.

„Mleko jest tańsze niż w zeszłym tygodniu, masło jest tańsze, chleb jest tańszy. Chleb Polkil kosztuje 50 centów” powiedziała pani Maria.

Polski rząd obniżył VAT na paliwo z 23% do 8% i tymczasowo zerował na żywność.

„Dokładamy wszelkich starań, aby utrzymać ceny na niższym poziomie i przynajmniej trochę skorygować inflację oraz pomóc obywatelom” – dodał. powiedział premier Polski Mateusz Morawiecki.

„Odczuliśmy to od razu, chleb od razu był tańszy od 40 do 50 groszy. Wciąż czekamy na dostawców innych towarów.” podeszła właścicielka sklepu Monika Karczyk.

Słowacy tankują benzynę lub olej napędowy, nawet w puszkach. Ceny obowiązują od wtorku 1.2. znacznie niższy.

„Powiedz mi, kto w naszym kraju zatankuje za 30 centów po wyższej cenie niż u nas w Polsce? Tu ktoś przy granicy się zapełnia” powiedział pan Juraj.

„Więc to na pewno się opłaci i widać, że rząd robi coś dla swoich ludzi i swoich ludzi” myśli pani Margita.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.