Zełenski: Ewentualna umowa z Rosją zostanie zatwierdzona w referendum

Aktualizacje: 21.03.2022 22:12
Opublikowany:

Kijów/Praga – Ewentualne kompromisowe porozumienie z Rosją w celu zakończenia wojny na Ukrainie musiałoby zostać zatwierdzone przez obywateli Ukrainy w referendum. Tak powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla czeskiej telewizji i innych zagranicznych mediów w Kijowie tego wieczoru. Powtórzył też, że Kijów nie podda się rosyjskim ultimatum i zrobi wszystko, co w jego mocy, aby przywrócić Donbas i Krym pod ukraiński suwerenność.

„Nasi ludzie będą musieli się wypowiedzieć i dać odpowiedź na taką czy inną formę kompromisu” – powiedział Zełenskij, dodając, że charakter kompromisu nie wyszedł jeszcze z negocjacji między Kijowem a Moskwą. „Jestem gotowy na wszystko tylko wtedy, gdy jestem z moimi ludźmi” – dodał.

Powiedział też, że ultimatum Rosji można by spełnić tylko „gdybyśmy zostali zniszczeni”. Wskazał na okupowaną część Ukrainy, gdzie według niego ludzie nie akceptowali obecności armii rosyjskiej i nieustannie protestowali przeciwko niej. „Możesz okupować miasto, ale możesz tam mieszkać tylko wtedy, gdy nie ma Ukraińców” – powiedział Rosji Zełenskij. Na przykład Rosja uważa, że ​​postulat „denazyfikacji” kraju jest ostateczny.

Według Zełenskiego Ukraina musi zrobić wszystko, co w jej mocy, aby odzyskać suwerenność nad separatystycznymi obszarami we wschodniej Ukrainie i anektowanym przez Rosję Półwyspem Krymskim. „Nie możemy nawet oddać naszych ziem” – powiedział, dodając, że historia nie wybaczy utraty terytoriów.

Według Zelenskiego Kijów jest gotów negocjować gwarancje bezpieczeństwa inne niż członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim, ponieważ „około jedna trzecia krajów nie chce nas w NATO”. Według niego jednak, gwarancje mogą dawać także poszczególne państwa członkowskie sojuszu.

Zełenskij dodał, że trudno mu nie iść na kompromis widząc ogromne zniszczenia ukraińskich miast, jak oblężony Mariupol. Stara się spojrzeć na całość, od postaw mieszkańców Lwowa na zachodniej Ukrainie, którzy do tej pory w dużej mierze unikali walk, przez stołeczny Kijów po wspomniany Mariupol.

Negocjatorzy rosyjscy i ukraińscy zakończyli już kilka rund negocjacji, jak dotąd bez znaczących rezultatów. W ostatnich dniach jednak pojawiły się pozytywne sygnały od różnych graczy, w tym Zelenskiego.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział wcześniej, że Moskwa wstrzyma operację militarną na Ukrainie, jeśli Kijów uzna Półwysep Krymski za część rosyjskiego terytorium, przyzna niepodległość republikom prorosyjskim na wschodniej Ukrainie i jeśli Ukraina zrezygnuje z ambicji konstytucja, aby dołączyć do wszystkich bloków. ”.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.