Zdjęcia pokazują, jak przyciągają migrantów do Mińska, aby udali się na polską granicę

„Nie musisz się bać. Innych już przetransportowaliśmy do lasu. Bardzo im pomogliśmy. Nie martw się. Przynosimy im jedzenie i mleko. Jeśli Bóg da, będą w naszych myślach , a jeśli Bóg da, pomożemy im” – mówi po kurdyjski mężczyzna. Tysiące migrantów koczowało na granicy białoruskiej, cierpiąc zarówno z powodu braku żywności, jak i obecnych niskich temperatur. Białoruś zaprzecza, że ​​w jakikolwiek sposób zorganizowała ten transfer uchodźców.

Ale opublikowane filmy pokazują coś przeciwnego. „Duża liczba uchodźców, którzy tu są, rozumie, że Białoruś używa uchodźców jako broni przeciwko Unii Europejskiej, z którą jest w konflikcie” – powiedział jeden z uchodźców, z którym rozmawiali dziennikarze Radia Wolna Europa. „Mamy jednak nadzieję, że dzięki ochronie praw człowieka i uchodźców Unia Europejska wycofa się z tej bitwy”.

Białoruskie władze opublikowały własne wideo. Schwyta rannych uchodźców, którzy pod rządami Aleksandra Łukaszenki odpowiadają za polskie siły bezpieczeństwa. Mińsk twierdzi, że Polacy stosują brutalną przemoc, aby wypchnąć migrantów z powrotem przez granicę.

Jednak według niezweryfikowanych doniesień migrantów dochodzi również do przemocy wobec uchodźców ze strony wojsk białoruskich.

Galeria zdjęć granicy białorusko-polskiej:

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.