Zdjęcia Ľ. Romana pracując w polityce i teatrze

Bratysława, 14 marca (TASR / TERAZ.sk) – Ľubomír Roman przez wiele lat pracował jako aktor w teatrze Nová scéna w Bratysławie. Był także członkiem Rady Narodowej (NR) Republiki Słowackiej i ministrem kultury za panowania Jozefa Moravčíka. W 2001 roku został pierwszym prezesem BSK.

Zmarł w wieku 77 lat. Potwierdziło to biuro BSK dla TASR. Zwrócił na to uwagę portal noviny.sk.

Profil aktora i polityka Lububa Romana

Ľubomír Roman, zwany Ľubo Roman, urodził się 12.04.1944 r. w Malackach. W wieku 13 lat stracił oboje rodziców, dorastając ze starszym bratem i młodszą siostrą. Już w wieku 14 lat dostał swoją pierwszą szansę na dużym ekranie. Reżyserzy Frigyes Bán i Vladislav Pavlovič dali mu epizodyczną rolę w popularnym słowacko-węgierskim filmie Parasol św. Piotra (1958).

Wkrótce potem Štefan Uher zaproponował mu rolę w filmie Mój z dziewiątego A (1961) oraz w legendarnym już filmie Słońce w sieci (1962). Według krytyków filmowych Ľubo Roman, jako przedstawiciel Petra, letnia miłość głównej bohaterki Bely, zasygnalizował świeżość i oryginalność kultowego filmu.

Ľubo Roman studiował aktorstwo w Akademii Sztuk Scenicznych (VŠMU) w Bratysławie. W wieku 25 lat wystąpił w dramacie psychologicznym Od czwartku do zmartwychwstania (1969), opartym na sztuce Zabójstwo Léopolda Laholi. Sympatyczny aktor stał się także jedną z postaci w telewizyjnej produkcji powieści francuskiego pisarza Victora Hugo Lucrèce Borgia (1974).

Był jednym z najbardziej zapracowanych aktorów telewizyjnych i filmowych. Przez lata pracował w teatrze Nová Scéna, do którego zadzwonił do niego starszy kolega, a później dyrektor teatru, Ján Klimo. Wśród wielu filmów możemy wymienić komedię Lost Valley (1976), Hody (1987) czy Mercadet (1988).

W latach 90. dyrektorem Nowej Sceny został Ľubo Roman. Następnie otworzył swój własny Teatr Zachodni.

Od 15 marca do 13 grudnia 1994 r. był ministrem kultury w rządzie tymczasowym Jozefa Moravčíka. W przedterminowych wyborach 30 września i 1 października 1994 został wybrany członkiem Rady Narodowej Republiki Słowackiej dla Ruchu Chrześcijańsko-Demokratycznego (KDH). Odszedł z KDH w 1995 roku i pełnił funkcję posła niezarejestrowanego do końca kadencji 1998 roku.

W 2001 roku został pierwszym prezydentem Autonomicznego Regionu Bratysława (BSK). W 2004 kandydował na prezydenta, ale zrezygnował na rzecz Eduarda Kukana. W 2005 roku za kwotę 100 000 SKK włączył się do mediów, które ogłosiły nagrodę za odnalezienie mordercy 21-letniego studenta Daniela Tupý’ego.

Aktor i wieloletni przyjaciel Romana Pavol Mikulík, który po klęsce był przykuty do wózka inwalidzkiego, spędził ostatnie lata życia w pensjonacie Luba Romana.

Lubo Roman, mimo działalności biznesowej, pozostał wierny swojemu zawodowi aktorskiemu. Na przykład zagrał w filmie Pokoj w duši (2009) oraz w serialach Kriminálka Staré Mesto i Búrlivé víno. Użyczał też głosu zagranicznym aktorom poprzez dubbing.

Ponad połowa prac jest wykonywana w przyszłym pływającym muzeum, które będzie znajdować się na holowniku Kriváň na prawym brzegu Dunaju w pobliżu schroniska Leberfinger w Bratysławie. Otwarcie nastąpi 1 maja 2001 roku. Wnętrze jest obecnie wykańczane i modyfikowane. W dalszej części będzie muzeum łodzi, we współpracy ze Słowackim Muzeum Narodowym wystawa flory i fauny Dunaju. Projekt jest realizacją marzenia chłopca Lubomíra Romana, który zawsze chciał poznać życie marynarzy. Na zdjęciu widok maszynowni, ul. Lubomíra Romana. (po prawej) ze swoim synem Lubomirem Romanem.
Zdjęcie: TASR / Štefan Puškáš

Ponad połowa prac jest wykonywana w przyszłym pływającym muzeum, które będzie znajdować się na holowniku Kriváň na prawym brzegu Dunaju w pobliżu schroniska Leberfinger w Bratysławie. Otwarcie 1 maja 2001. Wnętrze jest obecnie wykańczane i modyfikowane. W dalszej części będzie muzeum łodzi, we współpracy ze Słowackim Muzeum Narodowym wystawa flory i fauny Dunaju. Projekt jest realizacją marzenia chłopca Lubomíra Romana, który zawsze chciał poznać życie marynarzy. Na zdjęciu archiwalnym z 28 lutego 2001 r. widok prac wewnętrznych.
Zdjęcie: TASR / Štefan Puškáš

17 marca 2001 roku piętnaście słowackich osobistości otrzymało nagrodę Kryształowe Skrzydło w sześciu kategoriach w 2000 roku. Ocena czwartego roku odbyła się w Filharmonii Słowackiej w Bratysławie. W kategorii teatr i kino Pavol Mikulík (po prawej) otrzymał nagrodę z rąk dyrektora teatru zachodniego Lubomíra Romana (po lewej), fot. archiwum.
Zdjęcie: TASR – Pavel Neubauer

Ľubomír Roman, kandydat prawicowej, pięciopartyjnej koalicji SDKÚ-KDH-ANO-SMK-DS, został w sobotę 1 grudnia 2001 r. wybrany na prezydenta Autonomicznego Regionu Bratysława.
Zdjęcie: TASR – Pavel Neubauer

Na terenie nowego budynku SND przy ul. Pribinovej. W Bratysławie 28 lutego 2003 odbyło się zwiedzanie nowego gmachu Słowackiego Teatru Narodowego z udziałem prezydenta Rudolfa Schustera i ministra kultury Rudolfa Chmela. Na zdjęciu po prawej prezydent Autonomicznego Regionu Bratysława Lubomir Roman, dyrektor generalny SND Dušan Jamrich, minister kultury Rudolf Chmel i prezydent Rudolf Schuster, film archiwalny z 28.02.2003.
Zdjęcie: TASR – Štefan Puškáš

Nadzwyczajna konferencja prasowa partii politycznych SDKÚ, SMK, DS i SZS, podczas której przedstawiły one wspólnego kandydata na stanowisko przewodniczącego VÚC w wyborach 2005 w Lubomírze Romana, odbyła się 10 października 2005 w Hotelu Danube w Bratysławie z udziałem premiera SDKÚ Mikuláša Dzurindy, prezesa SMK Béli Bugár, prezesa DS Ľudovíta Kaníka i prezesa SZS Pavla Petríka. Na zdjęciu Mikuláš Dzurinda (z lewej) i Ľubo Roman, film archiwalny z 10.10.2005.
Zdjęcie: TASR – Martin Baumann

Nadzwyczajna konferencja prasowa partii politycznych SDKÚ, SMK, DS i SZS, podczas której przedstawiły one wspólnego kandydata na stanowisko przewodniczącego VÚC w wyborach 2005 w Lubomírze Romana, odbyła się 10 października 2005 w Hotelu Danube w Bratysławie z udziałem premiera SDKÚ Mikuláša Dzurindy, prezesa SMK Béli Bugár, prezesa DS Ľudovíta Kaníka i prezesa SZS Pavla Petríka. Na zdjęciu po lewej Béla Bugár, Mikuláš Dzurinda, Ľubo Roman i Ľudovít Kaník, zdjęcie w aktach z 10.10.2005.
Zdjęcie: TASR – Martin Baumann

Na zdjęciu po lewej byli burmistrzowie Autonomicznego Regionu Bratysława (BSK) Ľubomír Roman (po lewej), Vladimír Bajan (drugi od lewej), Pavol Frešo (po prawej) i obecny Juraj Droba w ciągu 100 lat Bratysławy Konferencja hrabstwa, obraz pliku z 24 września 2019 r.
Zdjęcie: TASR – Erik Mader

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *