Z Ukrainy uciekło już prawie 3,5 mln osób: ilu z nich przyjechało do Polski, Rosji czy na Słowację

Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 24 lutego z Ukrainy uciekło 3489 osób. 644 osoby.

Od samej niedzieli ich liczba wzrosła o kolejne 100 600. Zostało to ogłoszone w poniedziałek przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), cytowanego przez AFP.

Około 90 procent tych uchodźców to kobiety i dzieci, natomiast mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat muszą służyć w wojsku i nie mogą opuszczać kraju.

Obecnie szacuje się, że ponad dziesięć milionów ludzi, czyli ponad jedna czwarta ludności zamieszkującej obszary rządowe, uciekło ze swoich domów w wyniku wojny na Ukrainie. Według UNHCR w tej liczbie znajdują się uchodźcy z Ukrainy za granicą, a także osoby wewnętrznie przesiedlone.

„W ciągu ostatnich czterech tygodni świat z niedowierzaniem obserwował, jak zginęło niezliczone życie, podczas gdy życie milionów innych zostało odmienione”. powiedział Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Filippo Grandi. Jednocześnie jednak, według niego, świat był również świadkiem aktów powitania i współczucia, gdy sąsiednie kraje otworzyły swoje serca i domy dla Ukraińców.


Fundusz na Rzecz Dzieci UNICEF informuje, że wśród uchodźców z Ukrainy, którzy schronili się za granicą, ponad 1,5 miliona dzieci.

Według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) od początku rosyjskiej inwazji do krajów sąsiednich uciekło około 186 000 obywateli państw trzecich.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.