Wzrost cen paliw w Czechach przyspiesza, a ceny są już wyższe niż w Austrii. W Polsce ceny są teraz najniższe w całej UE, jest nawet taniej niż w Bułgarii czy Rumunii

Tym samym cena ropy na światowych rynkach nadal rośnie, aw poniedziałek cena baryłki Brent wzrosła do 94 dolarów. Jest to najwyższy poziom od początku października 2014 r. Cena osiąga długoterminowe maksima również po przeliczeniu na korony, czyli po uwzględnieniu kształtowania się kursu korony w stosunku do dolara, którym handluje się ropą. W piątek w zeszłym tygodniu po raz pierwszy od października 2014 r. cena baryłki ropy Brent przekroczyła 2000 CZK. Od początku roku cena ropy wzrosła o niespełna osiemnaście procent.

Cenę ropy na światowych rynkach natychmiast podnosi środowy raport ze Stanów Zjednoczonych, gdzie jej rezerwy ropy spadły do ​​najniższego poziomu od 2018 roku. Popyt na ropę potęgują też obawy o wpływ dalszego rozprzestrzeniania się omikron. Otwarcie światowej gospodarki w ostatnich dniach i tygodniach drastycznie zwiększyło popyt na bilety lotnicze i wycieczki. Coraz większa jest nadzieja, że ​​w tym roku nastąpi duży boom turystyczny, który jednak odpowiednio zwiększa również popyt na ropę. produkty naftowe i paliwa. Popyt na ropę szybko powraca zatem do poziomu sprzed pandemii na całym świecie (patrz wykres).

W przeciwnym razie widoczna jest również presja na spadek cen ropy, dlatego cena ropy nie zbliżyła się jeszcze do psychologicznego limitu stu dolarów za baryłkę. W szczególności trwają negocjacje między Stanami Zjednoczonymi a Iranem w sprawie przedłużenia umowy nuklearnej obu krajów, pierwotnie zawartej w 2015 r. Odnowienie jest coraz bardziej prawdopodobne. Umowa przywróciłaby usankcjonowaną irańską ropę na światowe rynki, wywierając dalszą presję na obniżenie światowych cen ropy. Teraz negocjacje konwencji są całkiem prawdopodobne, więc jeszcze w tym roku program nuklearny Iranu mógłby zostać ograniczony w zamian za możliwość reeksportu irańskiej ropy na dużą skalę.

Rada Gospodarcza Rządu Narodowego (NERV)

Główny ekonomista Trinity Bank


BANK TRÓJCY

Trinity Bank działa na rynku finansowym od 25 lat i powstał w wyniku przekształcenia Morawskiego Instytutu Monetarnego – spółdzielni oszczędności. Ma prawie 25 000 klientów, a jej suma bilansowa przekracza 18 miliardów CZK.

Trinity Bank specjalizuje się w bankowości detalicznej i korporacyjnej, a klienci indywidualni koncentrują się przede wszystkim na produktach depozytowych i oszczędnościowych oferujących ponadstandardowe oszczędności.

Więcej informacji na: www.trinitybank.cz

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.