Wojna na Ukrainie: Rosjanie bombardują ukraińskie lotniska

Co chce osiągnąć Putin?

– Rosja nie chciałaby anektować Ukrainy – powiedział Putin, który nawet całej inwazji wojskowej nie nazywa okupacją.
– Ostrzegł więc kraje zachodnie, by nie pomagały Ukrainie i pośrednio zagroził użyciem broni jądrowej.
– Według Stanów Zjednoczonych intencją rosyjskiej inwazji jest obalenie rządu w Kijowie i zastąpienie go nowym kierownictwem lojalnym wobec Moskwy.

Najważniejszy z 17.3.

Szalone rosyjskie ruchy handlowe:

Monitorujemy sytuację ONLINE:

_________________________________________________________________________

11:20 Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) orzekł w środę w sprawie wniosku o zastosowanie środków tymczasowych, zgodnie z którym Federacja Rosyjska, ale także Ukraina, mają zobowiązania. W praktyce oznacza to natychmiastowe zaprzestanie działań wojennych na Ukrainie, zarówno ze strony Federacji Rosyjskiej i ugrupowań separatystycznych, jak i Ukrainy, do czasu wydania wyroku w tej sprawie.

11:00 Sponsorowana przez państwo rosyjska telewizja RT nie może już nadawać w Wielkiej Brytanii. Brytyjski regulator mediów Ofcom cofnął licencję na transmisję ze skutkiem natychmiastowym. W odpowiedzi na Reuters rzeczniczka RT Anna Belkin nazwała Ofcom niesprawiedliwym i oskarżyła firmę o „to nic innego jak instrument rządu brytyjskiego”. Ogłosiła również, że Ofcom cofnie licencję telewizyjną RT „pozbawił Brytyjczyków dostępu do informacji”.

10:30 Odłamki zestrzelonej rosyjskiej rakiety uderzyły w piątek w budynek mieszkalny na północy ukraińskiej stolicy Kijowa. Jedna osoba zginęła, a 19 innych, w tym czworo dzieci, zostało rannych. Według agencji AFP ukraińskie służby ratunkowe poinformowały o tym w piątek.

10:00 Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w piątek, że wojska rosyjskie i ich sojusznicy z separatystycznych regionów wschodniej Ukrainy walczą w centrum Mariupola. „Jednostki (samozwańczej) Donieckiej Republiki Ludowej (DDR) przy wsparciu rosyjskich sił zbrojnych w centrum Mariupola zacieśniają oblężenie i walczą z (ukraińskimi) nacjonalistami”, powiedział Ministerstwo Obrony w Moskwie.

9:30 rano. Rosyjska Federalna Agencja Lotnicza (Rosaviacija) przedłuża zakaz lotów na 11 lotniskach w środkowej i południowej części Federacji Rosyjskiej oraz na Półwyspie Krymskim. Zakaz obowiązuje do 26 marca, poinformowała w piątek agencja DPA.

09:00 Departament Obrony USA w opublikowanym w piątek najnowszym raporcie na temat sytuacji na Ukrainie poinformował, że w ciągu ostatnich 24 godzin wojska rosyjskie poczyniły minimalne postępy.

8:35 Podsekretarz Generalny ONZ ds. Politycznych Rosemary DiCarl wezwała w czwartek do wszczęcia śledztwa, które zbada odpowiedzialność za zbombardowanie budynków mieszkalnych, szkół, szpitali i innej infrastruktury cywilnej na Ukrainie.

8:20 Na przejściach granicznych z Ukrainy policja w ciągu ostatnich 24 godzin obsłużyła łącznie 5894 osoby (czwartek, 17 marca, od 6:00 do piątku, 6:00). Spośród nich zostały zarejestrowane w nocy 1850 roku.

8:10 Burmistrz miasta Lwowa na zachodniej Ukrainie Andrij Sadowyj napisał na swoim koncie w aplikacji Telegram w piątek rano, że rakiety wystrzelone przez armię rosyjską nie trafiły bezpośrednio w lotnisko. budynek, w którym naprawiano samoloty. Sadovy powiedział, że kilka rakiet uderzyło w budynek i zniszczyło go. Nie zgłoszono żadnych ofiar, ponieważ praca w fabryce została wstrzymana przed bombardowaniem.

08:00. Rosja ogłosiła strefę zakazu lotów nad terytorium Donbasu we wschodniej Ukrainie. Zostało to zgłoszone przez Sky News, które zaapelowało do Interfax.

7:30 rano. Rosyjskie MSW i FSB otrzymały polecenie dokładnego sprawdzenia wszystkich obywateli Ukrainy mieszkających w Moskwie. Służby bezpieczeństwa sprawdzają ich telefony, pytają o zakazaną literaturę i symbole nacjonalistyczne, np. flagę ukraińską.

6:50 Mieszkańcy Lwowa na zachodniej Ukrainie donoszą, że lokalne międzynarodowe lotnisko zostało trafione przez rakietę wystrzeloną przez rosyjskie siły zbrojne. Kilka eksplozji zostało zgłoszonych w piątek rano z miasta, które znajduje się w pobliżu granicy z Polską. Filmy udostępnione w mediach społecznościowych podobno uchwyciły dym kłębiący się z międzynarodowego lotniska we Lwowie. Według Ukraine-24 we Lwowie wczesnym rankiem słychać było co najmniej trzy eksplozje.

6:40 rano Japonia i Australia ogłosiły nowe sankcje antyrosyjskie. Tokio będzie karać inne osoby i organizacje, Canberra nałożyła sankcje na rosyjskie Ministerstwo Finansów oraz 11 innych banków i organizacji rządowych, które obejmują większość aktywów bankowych kraju, a także wszystkie podmioty zarządzające rosyjskim długiem publicznym.

6:30 rano Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w czwartek, że wojna na Ukrainie ma druzgocący wpływ na zdrowie jej mieszkańców. Więcej przeczytasz w naszym artykule TUTAJ <

6:20 Komisja Europejska ogłosiła w czwartek wieczorem, że jej nowa grupa robocza ds „zamrożenie i konfiskata”utworzona w celu zapewnienia koordynacji na szczeblu UE stosowania sankcji wobec rosyjskich i białoruskich oligarchów znajdujących się na liście sankcji, zintensyfikowała swoje działania na szczeblu międzynarodowym.

6:15 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ponownie zwrócił się do rodaków w piątek wieczorem. Poinformował ich o swoim wystąpieniu w izbie niższej niemieckiego parlamentu, rozmowach ze światowymi przywódcami, a także apelował bezpośrednio do obywateli Rosji. Zwrócił też uwagę, że armia rosyjska nie podbiła innych kluczowych regionów Ukrainy.

6:00 Kryzys uchodźczy związany z rosyjską inwazją na Ukrainę będzie trwał dłużej i tym samym wpłynie na jakość życia w Czechach. Czeski minister rozwoju regionalnego Ivan Bartoš powiedział to w czwartek w Brukseli, cytowany przez serwis informacyjny Novinky.cz.

Autorski:
TASR, tn

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.