Wojna na Ukrainie: Malowana ściana ambasady rosyjskiej, oskarżenia

W ramach rosyjskiej inwazji na Ukrainę ambasada rosyjska w Pradze również spotyka się z falą niezadowolenia. Przed nią wielokrotnie odbywały się protesty, demonstracje i inne wydarzenia. Zdarzały się również przypadki wandalizmu, takie jak malowanie ogrodzenia czy ścian. Ale to, w przeciwieństwie do protestów pod bramami ambasady, może mieć nieprzyjemne reperkusje dla sprawców. Ryzykują oskarżenie.

Niedawno pojawili się na ogrodzeniu ambasady rosyjskiej przy ulicy Korunní „Czerwone” plamy, które mogą symbolizować trochę krwi, Piątek. Konkretnie na tablicy informacyjnej. To nie był pierwszy przypadek. W związku z wkroczeniem wojsk rosyjskich na Ukrainę i niewinnymi ofiarami wojny na ścianach budynków ambasady pojawiły się na przełomie lutego i marca obraźliwe napisy:Hamba„Lub”Putin jest zabójcą”.

Ambasada Rosji w Bubeneč w Pradze stała się miejscem demonstracji antywojennych. Wiadomości dla Władimira Putina w większości wiszą na ścianach i ogrodzeniu wokół boiska. (1 marca 2022) | CNC / Jan Zazvorka

Postępowanie karne

W odniesieniu do niszczenia mienia podobne sprawy są już rozpatrywane przez władze czeskie. Jednocześnie mogą nie mieć całkowicie przyjemnych konsekwencji dla autorów. „Prokuratura Rejonowa Praga 6 prowadzi dwie sprawy dotyczące obrazu, opisującego ambasadę rosyjską– powiedział Aleš Cimbala podczas śledztwa Bleska prokuratury miejskiej w Pradze.

Brakowało jej jakości na rynku, więc Paweł (52) naprawił go sam.  W Rudnej koło Pragi warzone są najbardziej wyjątkowe piwa w Czechach

„W obu przypadkach są inicjowane postępowanie karne„powiedział Cimbala, dodając, że proces ten był początkowo w powijakach”.Zarzuty jeszcze nie zostały postawione.“

Zmienić nazwę ulicy?

Inny fakt jest wciąż badany w sprawie ambasady. Praga 6, na terenie której znajduje się ambasada, wyrażony przez jej burmistrza i zastępcę Ondřeja Kolářa (TOP 09) zamiar zmiana nazwy części ulicy Korunovační, w którym ambasada ma adres. Nowa nazwa powinna być ukraińskimi bohaterami. Zamiar ten został już przegłosowany przez przedstawicieli Urzędu Miasta Dejvice, słowo kluczowe pod tym względem ma jednak: miasto.

Przedstawiciel Pragi 11 nazwał Zelenskiego „wojennym błaznem”.  Opozycja chciała go usunąć z urzędu, ale się nie udało

Ukraina od trzech tygodni walczy dzielnie nie tylko o siebie, ale i o Europękosztem ogromnych wyrzeczeń. Uważam, że naszym obowiązkiem jest zadbanie o to, aby w przyszłości nie zostały zapomniane” – mówi Kolář. „Że okrucieństwa reżimu Putina powinny być zapamiętane przez rosyjską reprezentację w Pradze na każdej wizytówce? TAk. Ale tak naprawdę to najmniej, co możemy zrobić dla Ukraińców.“

Tysiące ludzi w kilku niemieckich miastach ponownie demonstrowało dzisiaj przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W Berlinie, gdzie odbył się muzyczny wiec poparcia dla Ukraińców, w południe było 8000 protestujących, około 3000 w Hamburgu i do 700 we Frankfurcie nad Menem. O tym poinformowała agencja DPA, według której na koncercie w stolicy Niemiec wystąpiła również żona burmistrza Kijowa i były bokser Witalij Kliczko.

Zwolennicy kultury wyrazili solidarność z rozdartym wojną krajem za Bramą Brandenburską w Berlinie. Organizatorzy wydarzenia muzycznego Sound of Peace spodziewali się około 20 000 uczestników. Policja twierdzi, że do południa na miejscu było około 8000 osób. Wśród wykonawców byli między innymi rockman Marius Müller-Westernhagen, niemiecko-amerykański skrzypek David Garrett, popularny muzyk Peter Maffay i piosenkarka Sarah Connor.

Pytany o rosyjskie żądania uznania Krymu za część Rosji, uznanie niepodległości dwóch separatystycznych republik na wschodzie kraju czy gwarancje, że Ukraina nigdy nie zostanie członkiem NATO, Prezydent Zełenski odpowiedział, że istnieją „kompromisy”, których Ukraina nie może poczynić w negocjacjach z Putinem. Dodał, że Ukraińcy nie witają rosyjskich żołnierzy kwiatami, witają ich z bronią w ręku. „Nie można siłą zdobyć przychylności obywateli innego kraju” – powiedział.

Gdyby Ukraina była już członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, Rosja by o tym nie pomyślała, uważa Wołodymyr Zełenski. „Gdybyśmy byli członkami NATO, wojna by się nie zaczęła. Chciałbym tylko uzyskać gwarancje bezpieczeństwa dla mojego kraju i mojego narodu” – powiedział ukraiński prezydent. Podziękował także państwom NATO za pomoc dla Ukrainy od początku inwazji. „Jeżeli członkowie NATO są gotowi zobaczyć nas w sojuszu, zrób to teraz, ponieważ ludzie umierają tutaj każdego dnia” – dodał.

Dziesiątki osób demonstrowało dziś poza ONZ w libańskiej stolicy Bejrucie w obronie Rosji w wojnie na Ukrainie, pisze agencja AP. Protestujący twierdzą, że Moskwa wysłała wojska na Ukrainę tylko po to, by chronić rosyjskojęzycznych, którzy byli atakowani od ośmiu lat.

Według AP wzięła udział w dzisiejszym spotkaniu w Bejrucie około 150 Libańczyków, Syryjczyków i Rosjan.

Zobacz wszystko online

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.