Węgry i Polska mogą stracić unijne dotacje – Świat – Aktualności

Działania rządów węgierskiego i polskiego przeciwko warunkowości wypłaty Eurofunduszy tylko zgodnie z praworządnością muszą zostać odrzucone. Tak stwierdził w czwartek rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE Campos Sánchez-Bordon, odnosząc się do sędziów tej instytucji. Sędziowie mogą stosować się do jego zaleceń lub nie.

Rzecznik generalny doszedł do wniosku, że system wzajemnej zgodności został przyjęty na odpowiedniej podstawie prawnej, jest zgodny z prawem UE i przestrzega zasady pewności prawa. W grudniu 2020 r. Komisja Europejska (KE) przyjęła rozporządzenie ustanawiające ogólny system warunkowości w celu ochrony budżetu UE w przypadku naruszeń praworządności w państwach członkowskich. Rozporządzenie to umożliwia Radzie UE (państwom członkowskim) na wniosek Komisji Europejskiej podjęcie działań w postaci zawieszenia płatności z budżetu Unii lub zatwierdzenia programów finansowanych z tego budżetu.

Węgry i Polska, które są przedmiotem kilku postępowań sądowych prowadzonych przez KE w związku z naruszeniem praworządności, wniosły następnie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE o stwierdzenie nieważności rozporządzenia. Ich działania opierają się w szczególności na braku lub nieadekwatności podstawy prawnej wybranej dla niniejszego rozporządzenia, na niezgodności tego rozporządzenia z art. 7 Traktatu UE (TUE) oraz na naruszeniu zasady pewności prawa.

Manuel Campos Sánchez-Bordona we wnioskach z czwartku wskazał, że rozporządzenie nie ma na celu ochrony praworządności za pomocą mechanizmu sankcji podobnego do przewidzianego w art. 7 TUE, ale przewiduje instrument warunkowości finansowej. w celu ochrony tej unijnej oceny. Ten wybór legislacyjny, którego nie można określić jako „oczywiście błędny”, podlega, jego zdaniem, uznaniowej kompetencji instytucji Unii. Poszanowanie praworządności może być niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania finansów publicznych i prawidłowego wykonania budżetu Eurobloku.

Wskazał ponadto, że zaskarżone rozporządzenie wymaga istnienia bezpośredniego związku między naruszeniem praworządności a wykorzystaniem środków budżetowych euro, tak aby nie miało zastosowania do wszystkich naruszeń praworządności, ale tylko te bezpośrednio związane z budżetem Unii.

Rzecznik generalny jest zdania, że ​​przepisy przyjęte przez instytucje UE mające na celu reagowanie na określone naruszenia praworządności i mające wpływ na wykonanie budżetu są zgodne z traktatami UE. Podczas gdy art. 7 TUE uzależnia przyjęcie środków od stwierdzenia poważnego i trwałego naruszenia wartości Unii przez państwo członkowskie, nowe rozporządzenie dotyczy jedynie naruszeń praworządności przez państwa członkowskie, które poważnie i bezpośrednio wpływają na sytuację finansową. zarządzanie lub ochronę interesów finansowych Unii.

Zdaniem rzecznika generalnego mechanizm warunkowości jest podobny do innych instrumentów warunkowości finansowej i wykonania budżetu, które istnieją już w kilku obszarach prawa UE. Regulamin określa siedem zasad prawnych. Zdaniem Sánchez-Bordon ustalenie praworządności przez odniesienie do tych zasad oznacza, że ​​kwestionowane przez stronę węgierską i polską regulacje spełniają wymogi jasności, precyzji i przewidywalności wymagane przez pewność prawa. Państwa członkowskie mają wystarczający poziom wiedzy na temat obowiązków wynikających z tych zasad.

W tych okolicznościach rzecznik generalny wnosi do Trybunału o oddalenie skarg o stwierdzenie nieważności tego mechanizmu wniesionych przez Węgry i Polskę.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *