W środę obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka

Bratysława, 1 czerwca (TASR) – Początki Międzynarodowego Dnia Dziecka, obchodzonego w niektórych krajach, w tym na Słowacji, sięgają roku 1925. W tym roku w Genewie odbyła się pierwsza Światowa Konferencja na temat Dobrobytu Dziecka (Le Monde). 1 czerwca. Konferencja na temat dobrostanu dzieci). Było to inspiracją dla niektórych rządów na całym świecie do późniejszego wprowadzenia Dnia Dziecka w swoich krajach, aby podnieść świadomość na temat praw i potrzeb najmłodszych.

Przypadkowo, w tym samym dniu co Konferencja Genewska, konsul generalny Chin w San Francisco zorganizował Festiwal Smoczych Łodzi na rzecz chińskich sierot. Według kilku źródeł to wydarzenie powinno również zwrócić uwagę opinii publicznej na to, co dręczy dzieci.

W listopadzie 1949 roku Międzynarodowa Federacja Demokratyczna Kobiet upamiętniająca masakrę kobiet i dzieci w Lidicach w Czechach (1942), a także we francuskiej wiosce Oradour-sur-Glane (1944) ogłosiła 1 czerwca Dniem ochrona dzieci w Moskwie. Jest obchodzony w wielu krajach od 1950 roku i stopniowo stał się Dniem Dziecka lub Międzynarodowym Dniem Dziecka – obchodzony jest w Czechosłowacji od 1951 roku.

Dzień Dziecka kojarzy się również z datą 20 listopada. Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) ogłosiła Światowy Dzień Dziecka w 1954 roku, a także zaleciła, aby każdy kraj ustanowił Dzień Dziecka poświęcony braterstwu i zrozumieniu wśród dzieci na całym świecie, z działaniami promującymi dobro dzieci na całym świecie. . 20 listopada 1959 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych (Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych) przyjęło Deklarację Praw Dziecka, a dokładnie 30 lat później Konwencja o Prawach Dziecka została zatwierdzona w 1989 r. Jednak każdy kraj wreszcie miał możliwość wyznaczyć sobie wybrany przez siebie dzień dziecka.

W Polsce, na Ukrainie czy w Czechach obchodzony jest 1 czerwca, ale na przykład na Węgrzech Dzień Dziecka przypada zawsze w ostatnią niedzielę maja. W Austrii, a także w Niemczech, Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca, ale także 20 września.

W Turcji, która była pierwszym krajem na świecie, który oficjalnie ustanowił Międzynarodowy Dzień Dziecka, dzień ten jest świętem narodowym. Oficjalnie obchodzony jest w kraju półksiężyca 23 kwietnia od 1927 roku. Założyciel Republiki Turcji Mustafa Kemal Atatürk nazwał ją z okazji rocznicy powstania Zgromadzenia Narodowego. Ten książę i mąż stanu jest źródłem idei, że „dzieci są nowym początkiem jutra”. Dlatego też, nawet w duchu tej idei, Turcja nadal obchodzi 23 kwietnia Narodowy Dzień Suwerenności i Dzień Dziecka.

Zgodnie z rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych z dnia 17 września 2012 r., 1 czerwca jest również Światowym Dniem Rodziców, aby podkreślić ich ważną rolę w życiu dzieci.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka różne słowackie instytucje organizują liczne programy dla dzieci. Na przykład dni otwarte, imprezy rozrywkowe, kulturalne, sportowe i wiele innych.

Andrea Paul

„Subtelnie czarujący fan mediów społecznościowych. Introwertyk. Skłonny do napadów apatii. Przyjazny rozwiązywacz problemów. Nieuleczalny wichrzyciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.