W procesie z jawnym Mariánem K., N. Bödörem i Ľ. Mako

Banská Bystrica, 14 marca (TASR) – Zeznania świadków Norberta Bödöra i Ľudovíta Makó kontynuowano w poniedziałek w Wyspecjalizowanym Sądzie Karnym (ŠTS), miejscu pracy Banská Bystrica, proces z byłym śledczym policji Mariánem K. Le, prokuratorem Prokuratury Specjalnej Urząd zarzuca mu dwa przestępstwa – przestępstwo korupcji oraz szczególnie poważne przestępstwo korupcji.

Biznesmen z Nitry Bödör skorzystał ze swojego prawa i odmówił składania zeznań, ponieważ był ścigany w tej samej sprawie karnej. Według niego do aktu nie doszło. Świadek Ľudovít Makó potwierdził zarzuty w swoim zeznaniu. Marián K. od początku procesu deklaruje swoją niewinność.

Na archiwalnym zdjęciu z 18 sierpnia eskorta Specjalistycznego Sądu Karnego (ŠTS) zabiera Norberta B. do Bańskiej Bystrzycy w 2021 roku.
Zdjęcie: TASR – Ján Krošlák

Oskarża się go o przyjęcie 25 000 euro łapówki od biznesmena Bödöra i przez byłego dyrektora krajowej jednostki policji finansowej NAKA Bernarda Slobodníka za pomoc byłemu ministrowi Židze. W drugim akcie zarzuca się mu przyjęcie 200 tys. euro łapówki od byłego dyrektora biura kryminalnego Makó. Potwierdził ŠTS, że przekazał mu torbę z 200 000 euro jako pośrednik.

Chociaż Marián K. zapewnił na początku procesu, że pojawi się w sądzie dopiero po zeznaniach wspomnianych świadków, którzy powinni byli zmienić swoje zeznania w trakcie postępowania przygotowawczego, w poniedziałek uczynił to tylko częściowo. Twierdzi, że jest niewinny i odmówił odpowiedzi na pytania.

Na ostatniej rozprawie świadek Bernard Slobodník potwierdził, że przekazał pieniądze Mariánowi K., potwierdził spotkanie w hotelu w Bratysławie, gdzie oskarżony Bödör i były minister Peter Žiga i jego krewni mieli zostać oskarżeni. Według niego powodem nagrody pieniężnej był fakt, że Štefan Žiga, którego firma była zamieszana w rozległe przestępstwa gospodarcze o charakterze podatkowym, uniknął ścigania. Pieniądze otrzymali za rozmowę z Mariánem K. jako śledczym „Inicjatywa”. Według oskarżonego świadek kłamał.

Były minister Žiga wcześniej zeznał przed ŠTS, że nigdy nie był na takim spotkaniu, na którym trzeba było zadbać o nagrody finansowe za pomoc jego krewnemu. O podejrzeniach dotyczących adresu jego krewnego Štefana, który miał być zamieszany w nielegalną działalność, dowiedział się dopiero z mediów.

Marián K. twierdzi, że wspomniane spotkanie nigdy nie odbyło się w hotelu i że jest niewinna. Został aresztowany w ramach operacji policyjnej Judasz, wraz z innymi wysokimi rangą funkcjonariuszami policji.

Sędzia ŠTS ma ogłosić werdykt w sprawie w czwartek 17 marca. Oskarżony i jego obrona żądają uniewinnienia.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.