W ciągu 16 miesięcy Polska wsparła ponad 23 tys. Białorusinów

WARSZAWA, 29 grudnia (TASR) – Polska udzieliła wsparcia i ochrony ponad 23 tysiącom Białorusinów uciekających przed prześladowaniami w swoim kraju w ciągu ostatnich 16 miesięcy – powiedział PAP w środę rzecznik prasowy ds. koordynacji polskiej tajemnicy Stanisław Żaryn. usługi.

Przypomniał, że Polska od początku kryzysu politycznego w ich kraju udziela pomocy Białorusinom uciekającym przed prześladowaniami politycznymi. „Od sierpnia 2020 r. do 26 grudnia 2021 r. ponad 23 000 Białorusinów przybyło do Polski po pomoc i ochronę przed represjami w swoim kraju”. powiedział.

Wśród nich 12 tys. wyjechało do Polski na wizach humanitarnych, 3400 zadeklarowało chęć ochrony w Polsce, a 7600 przyjechało do Polski w ramach programu „Polska”. Przystań Biznesu”.

Zaryn powiedział, że społeczeństwo białoruskie było poddawane brutalnym represjom od czasu wybuchu protestów podczas wyborów prezydenckich w sierpniu 2020 r., które, jak się powszechnie uważa, zostały zmanipulowane na korzyść urzędującego prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Według niego uchodźcy przyjeżdżają do Polski niemal codziennie, ponieważ uważają ją za kraj bezpieczny i atrakcyjny.

Obraz poglądowy.
Zdjęcie: TASR/AP

Zaryn dodał, że Polska jest europejskim liderem w udzielaniu zezwoleń na pracę i według unijnego urzędu statystycznego najwięcej wniosków od osób spoza UE spełniała Polska. Dodał, że Polska przyjmuje cudzoziemców na własnych warunkach i nie będzie tolerować nielegalnej migracji.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.