USA i sojusznicy rozważają wykluczenie Rosji z G20, Putin przygotowuje się do szczytu – Świat – Aktualności

Stany Zjednoczone i ich zachodni sojusznicy debatują, czy Rosja powinna pozostać częścią G20 w ramach inwazji wojskowej na Ukrainę. Reuters poinformował w środę wieczorem, powołując się na nienazwane źródło, które jest częścią dyskusji.

„Toczy się debata na temat tego, czy Rosja powinna być częścią G20. Jeśli Rosja jest członkiem, wtedy organizacja będzie mniej użyteczna” – powiedział Reuterowi źródło z grupy G7.

Źródło to wskazuje, że starania o wykluczenie Rosji z G20 mogą zostać zawetowane przez część pozostałych członków tej grupy. Według niego, z tą propozycją mogą się nie zgodzić np. Brazylia, Chiny czy Republika Południowej Afryki. Reuters sugeruje, że kraje G7 mogą zatem zrezygnować z udziału w szczycie G20 w tym roku.

Putin przygotowuje się do szczytu

Jednak według ambasador Rosji w Indonezji Ludmiły Vorobiovej prezydent Rosji Władimir Putin planuje w tym roku wziąć udział w szczycie G20 w Indonezji. Dyplomata powiedział to w odpowiedzi na apele niektórych krajów o wykluczenie Rosji z G20.

Czytaj więcej ONLINE: 100 000 ludzi utknęło w Mariupolu, Rosjanie zniszczyli już 10 szpitali

Polska poinformowała we wtorek, że zaproponowała Departamentowi Handlu USA zastąpienie Rosji na G20, otrzymując „pozytywną odpowiedź”.

Rzecznik Departamentu Handlu USA potwierdził, że w zeszłym tygodniu odbyło się spotkanie sekretarz handlu USA Giny Raimond z polskim ministrem rozwoju gospodarczego i technologii Piotrem Nowakiem.

Nie ma już miejsca dla Rosji

„(Raimond) ucieszył się, słysząc stanowisko Polski na wiele tematów, w tym na temat funkcjonowania G20. Nie wyraził jednak stanowiska rządu USA w sprawie polskiego wniosku o G20 – powiedział rzecznik Departamentu USA.

Według AFP, członkostwo Rosji w G20 będzie omawiane z sojusznikami USA i prezydentem USA Joe Bidenem, który w tym tygodniu pojedzie do Europy, aby wziąć udział w szczytach NATO, Unii Europejskiej i G7. Według doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake’a Sullivana, Stany Zjednoczone uważają, że Rosja nie ma już miejsca w instytucjach międzynarodowych i społeczności międzynarodowej.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Indonezji odmówiło skomentowania wezwania do wykluczenia Rosji, powiedział Reuters.

Petra Cakovska Czytaj więcej Wojna uderzy w najsłabszych. Czy państwo im pomoże?

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.