Ukraińskie Centrum Wsparcia przy Centrum Kongresowym przywitało w czwartek 2220 osób

Centrum musiało w czwartek wysłać część osób poszukujących pomocy do innych ośrodków pomocy. Autobusy przewiozły 227 uchodźców.

W czwartek personel ośrodka w Pradze liczył 239 osób uciekających przed wojną. Ze względu na brak możliwości przyjęcia w stolicy 105 z nich znalazło awaryjne schronienie w halach sportowych.

Do tej pory około dwudziestu hal sportowych w metropolii zostało zaadaptowanych na pomieszczenia awaryjne, a kolejne są w przygotowaniu. Jak poinformował dyrektor praskiej straży pożarnej Luděk Prudil, w środę przebywało tam około 650 ukraińskich uchodźców.

Burmistrz stolicy Hrib powiedział w czwartek, że większość uchodźców to kobiety z dziećmi. Z ogólnej liczby zarejestrowano 41,4% dzieci poniżej 18 roku życia, kobiety w wieku 19-65 lat stanowią 44,6%, dorośli mężczyźni 10,5%, a osoby starsze 3,4%.

Ośrodki w Czechach Środkowych zarejestrowały w czwartek 611 uchodźców, co najmniej od poniedziałku

Ośrodki pomocy dla uchodźców ukraińskich z Czech Środkowych w Kutnej Horze, Mladej Boleslavie i Przybramiu w czwartek przyjęły 611 osób i zakwaterowały 97 uchodźców. Było to o 158 mniej niż w środę i jednocześnie najmniej od poniedziałku. Od początku swojej działalności regionalne centra wsparcia poza Pragą przyjęły 13 840 Ukraińców. Rzecznik biura gubernatora David Šíma powiedział ČTK.

Centrum pomocy w Kutnej Horze zarejestrowało w czwartek 157 uchodźców, z których 65 zapewniło zakwaterowanie. Do ośrodka w Mladej Boleslav zgłosiły się 294 osoby, dla 25 z nich personel ośrodka również znalazł zakwaterowanie. W Przybramie było 160 osób, zamieszkało siedem osób.

Oprócz ośrodków w Kutnej Horze, Mladej Boleslavie i Przybramie, region ma wspólne centrum z Pragą w Centrum Kongresowym Wyszehradu. W czwartek zarejestrowało się tam 2220 osób, 227 innych autobusów zostało przeniesionych do innych ośrodków regionalnych. Od początku działalności centrum w Pradze zarejestrowało się 43 830 osób uciekających przed rosyjską inwazją na Ukrainę. W Pradze uchodźcy korzystają również z zakwaterowania w nagłych wypadkach w salach gimnastycznych.

Miliony uciekają z Ukrainy, Europa widzi najszybszą falę uchodźców od czasów II wojny światowej

Do tej pory przed rosyjską inwazją z Ukrainy uciekło ponad trzy miliony ludzi, głównie kobiet i dzieci. Większość z nich trafia do Polski, która rejestruje się na swoim terytorium według: UNHCR około dwóch milionów Ukraińców.

W Europie jest to najszybciej narastający kryzys uchodźczy od czasów II wojny światowej. Według serwera Opiekun powiedział Filippo Grandi, Komisarz Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców.

Wiele krajów otworzyło swoje granice dla uchodźców. Ponad 270 000 Ukraińców przybyło do Czech w pierwszych trzech tygodniach rosyjskiej inwazji, a państwo uchwaliło prawa ułatwiające im dostęp do pracy, ubezpieczenia zdrowotnego i edukacji.

Również w Niemczech uchodźcy z Ukrainy od razu otrzymają pozwolenie na pobyt i pracę, a ukraińskie dzieci będą mogły od razu rozpocząć naukę w szkole. Dania uchwaliła również prawo, które umożliwi uchodźcom z Ukrainy podjęcie pracy, chodzenie do szkoły i otrzymywanie świadczeń socjalnych niemal natychmiast po przyjeździe.

Podobnie Polska pozwoli uchodźcom z Ukrainy na legalną pracę lub uzyskanie ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Jednak niektóre kraje, takie jak Węgry, wciąż przemyślają swoje podejście do narodu ukraińskiego i będą pracować nad planem radzenia sobie z potencjalnym wzrostem migracji.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.