Ukraińscy uchodźcy pokonali kursy języka czeskiego. Za rok nauczy się mówić, mówi językoznawca

Z powodu nieznajomości języka Ukraińcy mają trudności ze znalezieniem pracy, dlatego proszą o lekcje czeskiego. Kursy czeskiego oferowane są głównie przez szkoły językowe i centra integracyjne, ale często mają one pełną pojemność i dlatego nie mają miejsca dla nowych uczniów. Chociaż ukraiński i czeski są językami słowiańskimi, różnią się gramatykią i pismem. Według językoznawcy podstaw języka czeskiego można się nauczyć za około rok.

Chociaż czeski i ukraiński są pod wieloma względami podobne, ukraińscy uchodźcy uciekający przed wojną nie mówią po czesku. Na przykład mają problem w urzędach, a ze względu na barierę językową czasami trudno im znaleźć pracę odpowiadającą ich wykształceniu.

Na przykład Svetlana, która pracowała w Kijowie jako ekonomistka, jest przekonana, że ​​bez znajomości języka czeskiego ma licencjat z ekonomii i magisterium z administracji publicznej w Czechach. Nawet Anastasia, która robiła interesy w Kijowie, nie mówi po czesku. „Nie mogę oprzeć się żadnej pracy. Nikt w terenie mnie nie zabierze, bo utrudnia ją nieznajomość języka. Czy znasz jakieś kursy językowe?” Anastasie zapytała reportera Aktuálně.cz w Praskim Centrum Kongresowym dwa tygodnie temu, wkrótce po przyjeździe do Czech.

Historia Swietłany i Anastazji nie jest wyjątkowa. Tuż po przybyciu do Czech uchodźcy ukraińscy często decydują, gdzie mogliby uczęszczać na kursy językowe, aby nauczyć się przynajmniej podstaw czeskiego. Wzrost zainteresowania tymi kursami potwierdzają także szkoły językowe i centra integracyjne, które oferują edukację obcokrajowcom.

Na przykład w szkole językowej Czech Language Training zainteresowanie kursami języka czeskiego wzrosło o około jedną trzecią po wybuchu wojny na Ukrainie. „Oferujemy bezpłatne kursy dla Ukraińców i do końca kwietnia mamy pełną rezerwację”, mówi dyrektor szkoły Miroslav Kašpárek.

W innych miejscach zainteresowanie jest tak duże, że mają już pełne możliwości i nie przyjmują nowych studentów. „W tym tygodniu kursy są już pełne, ale od przyszłego tygodnia postaramy się otworzyć kolejny” – mówi Olha Mandrys z Centrum dla Cudzoziemców Regionu Południowych Moraw. Różne grupy wiekowe pobierają tam lekcje języka, najmłodsze mają około sześciu lat, najstarsze ponad siedemdziesiąt.

Kursy języka czeskiego w Pradze, które od dawna cieszą się dużym zainteresowaniem, również mają swoje pełne możliwości. „Spodziewam się, że w nadchodzących tygodniach zainteresowanie będzie nadal rosło. Zainteresowanie nauczaniem dzieci również rośnie”, mówi Jana Januševičová, koordynatorka kursów języka czeskiego.

Nauczanie odbywa się w większości szkół językowych w języku czeskim z pomocą innych języków świata, najczęściej angielskiego lub rosyjskiego. „Możemy uczyć czeskiego po angielsku, rosyjsku i ukraińsku, ale naszym głównym celem jest nauczanie czeskiego po czesku”, mówi Braňo Peľak z Empire Language School.

Nauka podstaw czeskiego zajmuje około roku

To, ile czasu zajmuje Ukraińcom nauka czeskiego, zależy od wielu czynników. „Każdy ma inny talent językowy, inny wysiłek, motywację lub czas spędzony na nauczaniu” – mówi Krystyna Kuznietsova z Instytutu Slawistyki Uniwersytetu Masaryka.

Zdaniem Kuznietsa, jeśli uczeń jest sumienny, w ciągu jednego roku może osiągnąć poziom językowy B2. Na tym poziomie prelegent jest w stanie poruszyć różnorodne tematy związane z jego życiem osobistym i zawodowym. „Ale nigdy nie spotkałem takiego ucznia, zwykle studenci osiągają poziom A2 w ciągu roku, co pozwoli im poradzić sobie z podstawową konwersacją” – dodaje.

Od września ubiegłego roku, czyli przed wybuchem wojny na Ukrainie, co najmniej jedna szkoła podstawowa w każdym powiecie gminy o rozszerzonych kompetencjach musiała prowadzić naukę języka czeskiego dla zagranicznych uczniów. Od teraz Ministerstwo Edukacji planuje rozpocząć naukę języka czeskiego także w szkołach średnich.

Ponadto ukraińscy uchodźcy w wieku licealnym będą uczęszczać na kursy języka czeskiego trwające od 80 do 320 godzin przed wejściem do szkoły. Celem jest osiągnięcie przez uczniów poziomu językowego A2 i zrozumienie podstawowych informacji w szkole.

Ukraińcy posługują się cyrylicą, ale bardzo dobrze znają też łacinę

Czeski i ukraiński to języki słowiańskie, więc generalnie są do siebie podobne. „Kwalifikujemy czeski na języki zachodniosłowiańskie, a ukraiński na języki wschodnioeuropejskie, ale pod względem słownictwa ukraiński jest bliższy polskiemu, a więc także czeskiemu” – wyjaśnia slawista Kuzniets.

Jednak ukraiński różni się od czeskiego zarówno gramatyką, jak i pismem, ponieważ używa cyrylicy, podczas gdy czeski używa łaciny. Jednak zdaniem Kuznieca łacina nie powinna być problemem dla Ukraińców. – Od lat 80. w ukraińskich szkołach uczy się angielskiego, niemieckiego czy innych języków obcych, więc większość ludzi dobrze zna łacinę – wyjaśnia.

Teťana Sverdan z Instytutu Studiów Europy Wschodniej Uniwersytetu Karola wyjaśnia, że ​​ukraiński w wielu przypadkach znacznie różni się od czeskiego. Na przykład ma wolny akcent, „non” nie jest pisane z czasownikiem, ale zawsze osobno i nie używa czasownika „być” jako czasownika podstawowego w tworzeniu czasu przeszłego. „Podczas gdy po czesku mówimy „jestem piękna”, po ukraińsku tylko „jestem piękna” – wyjaśnia Sverdan, jedna z różnic między językiem czeskim a ukraińskim.

Oprócz szkół językowych i centrów integracyjnych komunikacja z Ukraińcami i Czechami oferuje różnorodne zastosowania. Movapp udostępnia użytkownikom słowniczek podstawowych wyrażeń czeskich i ukraińskich, które są podzielone na kilka obszarów w zależności od ich użycia. Firma udostępniła również za darmo słownik online, tłumacz i konwersacje na język ukraiński. lizać.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *