Ukraina vs Ukraina Rosja: Aktualna sytuacja na Ukrainie ONLINE

24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła na pełną skalę inwazję na Ukrainę. Ukraińskie miasta wciąż zgłaszają wybuchy i ostrzał. We wtorek rano w Kijowie doszło do 4 eksplozji, podczas których zginęły co najmniej dwie osoby. A gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyrylenko twierdzi, że rosyjscy żołnierze zajęli szpital regionalny w Mariupolu i przetrzymują tam lekarzy i pacjentów. Napiętą sytuację na Blesk.cz monitorujemy w szczegółowym raporcie online.

  • Prezydent Rosji Władimir Putin, poniedziałek wieczorem 21 lutego. podpisano dekrety uznające niepodległość dwóch separatystycznych republik na wschodzie Z Ukrainy. Putin rozkazał następnie armii rosyjskiej: rozpoczyna „misję pokojową” v Republiki Donbasu.
  • czwartek 24 lutego świat oszołomiony wiadomościami z Ukrainy – Putin rozkazał Atak na Ukrainę!
  • obecnie na Ukrainie? Spójrz na przejrzystą infografikę.
  • Gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyrylenko powiedział, że Wojska rosyjskie zajęły szpital rejonowy w Mariupolu i przetrzymuje lekarzy i pacjentów jako zakładników. Spójrz tutaj.
  • W Kijowie rakieta uderzyła w wieżowiec mieszkalny. Władze ponownie wydały alarm lotniczy. Mieszkańcy miasta usłyszeli co najmniej cztery głośne eksplozje we wtorek rano. Spójrz tutaj.

Przestarzały:

Pokaż więcej dni

Węgry nie wyślą żadnej broni na Ukrainę i pozostaną poza wojną. Ogłosił to dziś premier Węgier Viktor Orbán podczas wiecu swoich zwolenników z okazji święta narodowego. Zarzucił też opozycji próbę wciągnięcia Węgier w konflikt.

Lider opozycji Péter Márki-Zay wezwał do proeuropejskiego, prozachodniego przywództwa Węgier i skrytykował Orbana za jego relacje z Rosją i jej prezydentem Władimirem Putinem.

Volodymyr Zelenskyj udostępnił nowy film na Instagramie. Powiedział tam:

„Dziękuję armii każdego ranka i każdego wieczoru. Dziękuję wszystkim naszym bohaterom, którzy dzielnie bronią naszego państwa. Wszystkim, którzy powstrzymują wroga, mimo że napastników jest znacznie więcej.

A dzisiaj chcę opowiedzieć o wszystkich pokojowo nastawionych Ukraińcach, którzy zginęli w tej wojnie. Wieczny pomnik dla wszystkich, którzy zakochali się w Ukrainie! Wieczna klątwa wroga, który zabił tysiące. »

Sześciu rosyjskich okupantów poddało się wraz z Ukrainą w rejonie Czernihowa.

Prezydent Joe Biden podpisał historyczną pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 13,6 miliarda dolarów.

Kijów wprowadza 36-godzinną godzinę policyjną od godziny 20:00, powiedział burmistrz Witalij Kliczko. Powodem są „trudne i niebezpieczne czasy” po rosyjskim bombardowaniu.

Godzina policyjna kończy się 17 marca o 7 rano.

Ukryć Zakazany Justin Trudeau i ponad 300 kanadyjskich „probanderów” wkraczają do kraju.

Na liście znajdują się sekretarz stanu Melanie Jolie, sekretarz obrony Anita Anand i prawie wszyscy posłowie. Posunięcie to było odpowiedzią na wsparcie Ukrainy dla Ukrainy.

Kanada nałożyła już nowe sankcje na Rosję, w tym restrykcje na 15 rosyjskich urzędników, którzy autoryzowali i wspierali inwazję na Ukrainę.

Już ponad 600 budynków zostało zniszczonych podczas bombardowania Charkowa, powiedział burmistrz miasta.

„Szkoły, żłobki, szpitale, przychodnie zostały zniszczone” powiedział Ihor Terechow. „Armia rosyjska nieustannie bombarduje nas z ziemi i z powietrza”.

UE planuje wspólnie zakupić szczepionki przeciw krowim i innym chorobom dla ukraińskich dzieci. Chce też koordynować hospitalizację chorych uchodźców.

szwajcarski zebrać podpisy pod petycją o deportację kochanki Putina Aliny Kabajew, która ukrywa sankcje wobec Rosji w Szwajcarii.

Petycja skierowana do władz szwajcarskich ma obecnie 35 000 podpisów.

Aktywiści domagają się także kontroli „czystości” środków na zakup szwajcarskich nieruchomości, którymi posługuje się Kabayev. Sytuację pogarsza fakt, że kobieta została naturalizowana lub uzyskała obywatelstwo szwajcarskie.

Podczas dzisiejszego ostrzału obwodu charkowskiego zginęło 5 osób, a 3 inne zostały ranne.

We wsi Złoczów rosyjskie pociski wystrzeliły o godzinie 13:30 czasu lokalnego.

Ambasador Rosji w Izraelu poprosił o spotkanie z przewodniczącym izraelskiego parlamentu.

Według niego ambasador Anatolij Wiktorow chciałby porozmawiać z marszałkiem parlamentu, zanim prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemówi do parlamentarzystów. W niedzielę ma przemawiać w Knesecie.

Izraelski serwer informacyjny Walla poinformował o tym dzisiaj.

Norweskie związki zawodowe protestowały dziś również w obronie Ukrainy.

Portugalia nałoży sankcje na rosyjskich oligarchów uzgodnione na szczeblu Unii Europejskiej, nawet jeśli sankcjonowani mają obywatelstwo portugalskie. Oprócz obywatelstwa rosyjskiego na przykład miliarder Roman Abramowicz posiada również obywatelstwo portugalskie.

„Władze portugalskie popierają te sankcje i będą ściśle egzekwowane”. Minister spraw zagranicznych Santos Silva powiedział parlamentowi.

Abramowicz uzyskał obywatelstwo portugalskie w kwietniu ubiegłego roku na mocy prawa, które pozwalało potomkom Żydów na uzyskanie portugalskiego paszportu wydalony z kraju w XV wieku.

Kilkaset osób zgromadziło się dziś wieczorem na praskim Rynku Starego Miasta, aby wyrazić swoje poparcie dla Ukrainy i poprosić o wzmocnioną pomoc wojskowo-techniczną ze strony państwa.

Podczas demonstracji „Wings for Ukraine” mówcy wzywali do utworzenia strefy zakazu lotów lub z zadowoleniem przyjęli podejście premiera Petra Fiali (ODS), który udał się na negocjacje w Kijowie.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel działał zgodnie z Interfaxu z Władimirem Putinem o potrzebie zakończenia wojny. Powiedział to na swoim Twitterze.

„Prezydent Rosji podkreślił, jak pilne jest zakończenie bratobójczej wojny Rosji z Ukrainą. UE jest zjednoczona w potępieniu rosyjskiej agresji, podlega surowym sankcjom i udziela dodatkowego wsparcia Ukrainie”. napisał.

Michel powiedział również, że wezwał Putina do natychmiastowego zaprzestania ostrzału i wycofania wojsk rosyjskich.

„Omówiono toczące się rozmowy między Ukrainą a Rosją. Ochrona życia cywilnego jest najwyższym priorytetem. Musi się skończyć masowe ostrzeliwanie ukraińskich cywilów przez siły rosyjskie. Rosja musi pilnie zapewnić humanitarne podejście i bezpieczne przejście – dodał.

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlüt Çavuşoglu wyjechał dziś do Moskwy, gdzie w środę czekają go rozmowy dyplomatyczne, aby wynegocjować zawieszenie broni między Rosją a Ukrainą. Çavuşoglu pojedzie do Kijowa w czwartek, powiedział dziś AFP prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

Siedem ciał znaleziono w ruinach szkoły w Mikołajowie na południu Ukrainy po uderzeniu przez rosyjskie naloty. O tym poinformowało ukraińskie pogotowie ratunkowe, które dziś na miejscu zakończyło akcję ratunkową.

Pierwotnie były 4 ofiary i 3 ranne, szkoła została uderzona w niedzielę.

Prezydent Francji Emmanuel Macron i inni politycy odwiedzili dziś ośrodek dla uchodźców z Ukrainy.

Macron podziękował francuskim stowarzyszeniom uchodźców i powiedział: „Naszym obowiązkiem jest ich powitać, chronić”.

Ministrowie finansów Unii Europejskiej zgodzili się dotować ceny paliw dla gospodarstw domowych i wspierać przedsiębiorstwa dotknięte rosnącymi cenami energii po inwazji Rosji na Ukrainę. Według Reuters, francuski minister finansów Bruno Le Maire powiedział dziś.

„Wojna na Ukrainie prowadzi do gwałtownego wzrostu cen surowców, zwłaszcza gazu i żywności. Wymaga to skoordynowanej reakcji gospodarczej ze strony krajów europejskich.” Powiedział Le Leire, który przewodniczył dzisiejszym rozmowom z ministrami finansów UE. Dodał, że wspólna strategia opiera się na propozycjach Komisji Europejskiej dotyczących złagodzenia ograniczeń pomocy publicznej w UE, co powinno pomóc w rozwiązaniu obecnego kryzysu.

Prezydent USA Joe Biden odwiedzi Polskę w przyszły piątek, pisze portal onet.pl. Pojedzie tam po szczytach NATO i Unii Europejskiej w Brukseli.

Ukraińska armia udostępniła na Twitterze wideo przedstawiające interwencję rosyjskiego czołgu.

W poniedziałek, 21 marca, w sali kinowej Biblioteki Miejskiej w Pradze zostanie pokazany film „Pan Jones” polskiej reżyserki Agnieszki Holland.

Dochód ze sprzedaży pokazów charytatywnych zostanie przekazany na przejrzyste konto organizacji non-profit Post Bellum, która dostarcza kamizelki kuloodporne, hełmy i inny sprzęt wojskowy i humanitarny niezbędny obrońcom Ukrainy.

Gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyrylenko mówi, że rosyjscy żołnierze zajęli szpital regionalny w Mariupolu i przetrzymują tam lekarzy i pacjentów jako zakładników. Poinformowały o tym rosyjskojęzyczny serwer stacji BBC i ukraińska agencja Interfax-Ukraine. Kyrylenko odnosi się do jednego z pracowników placówki medycznej. BBC zauważyło, że nie było jeszcze w stanie zweryfikować raportu.

Parlament Ukrainy zatwierdził działania mające na celu pomoc lokalnym firmom w czasie wojny z Rosją. Obejmują one również obniżki podatków według jednolitej stawki dwóch procent.

Pociąg z premierami Czech, Polski i Słowenii jest w Kijowie – poinformował na Twitterze premier Polski Morawiecki. Według niego, w Kijowie wolność prowadzi do walki z tyranią.

„Tu, w rozdartym wojną Kijowie, tworzy się historia. Tutaj wolność wkracza w świat tyranii. Tu waży się przyszłość nas wszystkich. Unia Europejska wspiera Ukrainę, która może liczyć na pomoc przyjaciół – Dziś przywieźliśmy to przesłanie do Kijowa – napisał na Twitterze premier Polski Mateusz Morawiecki.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.