Ukraina Rosja Online: Francuski dziennikarz nie żyje w obwodzie ługańskim

Prezydent Ukrainy po pierwszej wizycie na froncie wschodnim opisał zniszczenie Charkowa jako symbol wojny eksterminacyjnej Rosji oraz jej własnych strat i strat w tym konflikcie.

„Czarne, spalone, na wpół zawalone bloki mieszkalne mają okna skierowane na wschód i północ – stamtąd strzelała rosyjska artyleria” – powiedział w niedzielę Zełenski w nagraniu wideo z Kijowa.

Rosja widzi te domy jak lustro – dodał. „Widzi, ile stracił w ciągu 95 dni totalnej wojny z Ukrainą. Rosja przegrała nie tylko bitwę pod Charkowem, ale także o stołeczny Kijów i północną Ukrainę” – powiedział prezydent Zełenski.

„Stracił swoją przyszłość i wszelkie związki kulturowe z wolnym światem. Wszystko spłonęło” – dodał.

Jedna trzecia obwodu charkowskiego jest nadal okupowana przez wojska rosyjskie, powiedział Zełenski, podkreślając: „Zdecydowanie wyzwolimy całe terytorium”.

Ukraiński prezydent oskarżył też Rosję o masowe zniszczenie dużego miasta Siewierodonieck w regionie Donbasu. Cała infrastruktura została zniszczona, powiedział w filmie.

„Dziewięćdziesiąt procent domów jest uszkodzonych. Ponad dwie trzecie zasobów mieszkaniowych zostało całkowicie zniszczonych” – powiedział Zełenskij, dodając, że siły rosyjskie nieustannie atakują miasto.

„Armia rosyjska desperacko próbuje podbić Siewierodonieck. I nie obchodzi ich, ile istnień ta próba będzie kosztować” – powiedział prezydent.

Ukraina robi wszystko, co w jej mocy, aby powstrzymać ofensywę – dodał. „Nie było dnia, w którym nie spróbowaliśmy pozyskać więcej broni, nowocześniejszej broni do obrony naszego kraju, do obrony naszego narodu” – powiedział Zełenskij.

Siewierodonieck od miesięcy jest celem rosyjskich ataków. Miasto jest uważane za ostatni punkt pod kontrolą armii ukraińskiej w obwodzie ługańskim.

W niedzielnym wieczorze w raporcie sytuacyjnym ukraiński Sztab Generalny poinformował, że armia rosyjska próbuje „pozostać na północno-wschodnich przedmieściach Siewierodoniecka” i przeprowadza ataki na centrum miasta. Ofensywa naziemna wspierana jest przez artylerię i lotnictwo. (TASR)

Miles Hersey

„Całkowity ekspert w dziedzinie muzyki. Badacz Twittera. Miłośnik popkultury. Fanatyk telewizji przez całe życie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.