UE zgodziła się na embargo na ropę, rurociąg ma uzyskać tymczasowe zwolnienie – Świat – Aktualności

Podczas wtorkowego szczytu Unii Europejskiej osiągnięto porozumienie w sprawie embarga, które bezpośrednio wpłynie na ponad dwie trzecie rosyjskiego importu ropy. Poinformował o tym szef spotkań na szczycie Unii Charles Michel. Według niego celem jest zwiększenie presji na Rosję, aby jak najbardziej położyła kres wojnie na Ukrainie. Embargo na ropę i produkty ropopochodne powinno obowiązywać od początku przyszłego roku.


,


31.05.2022 00:34, aktualizacja: 02:42

WIDEO: Premier Eduard Heger na szczycie. Do dziennikarzy mówił po słowacku i angielsku.

Przywódcy uzgodnili, że 27 państw wprowadzi zakaz importu rosyjskiej ropy tankowcami, a transport rurociągiem Drużba powinien otrzymać czasowe zwolnienie. Węgry twierdzą, że będą mogły importować rosyjską ropę w inny sposób, jeśli inne rurociągi ulegną awarii lub zostaną zatrzymane lub jeśli inne państwa UE będą ją dostarczać.

Żegluga stanowi około dwóch trzecich rosyjskiej ropy, ale według szef Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, UE liczy również na indywidualne zobowiązania Polski i Niemiec do zaprzestania dostaw ropy naftowej do końca przez północną odnogę Drużby roku. . Odnoga południowa, która dzięki zwolnieniu musi działać nawet po wygaśnięciu embarga, przewozi około jednej dziesiątej całkowitego eksportu ropy z Rosji do UE. W ten sposób ropa płynie na Węgry, Słowację i Czechy.

„UE po raz kolejny pokazała, że ​​przyjmuje sankcje, przestrzegając zasady, że dotykają one Rosję bardziej niż nas. Embargo na ropę naftowe uzgodnione na #EUCO (szczycie przywódców UE) znacznie zmniejszy dochody Rosji z wojny na Ukrainie” – powiedział premier Słowacji Minister Eduard Heger napisał na Twitterze.

Heger określił pierwszy dzień szczytu jako bardzo udany dla Słowacji. „Żądania Słowacji zostały zaakceptowane, co oznacza, że ​​będziemy mogli korzystać z rosyjskiej ropy, dopóki nie będziemy mieli pełnowartościowej alternatywy. Cieszę się, że Viktor Orbán również zdołał wejść na pokład i faktycznie Unia Europejska pozostała zjednoczona, co w tej chwili jest niezwykle ważne” – powiedział Heger w filmie w sieci społecznościowej.

WIDEO: Gotowe, embargo na ropę zatwierdzone. Przywódcy UE odchodzą.

Ursula von der Leyen z zadowoleniem przyjęła decyzję szefów państw i rządów bloku europejskiego. „To praktycznie zatrzyma około 90% rosyjskiego importu ropy do UE do końca roku” – powiedziała na Twitterze.

Według von der Leyen, porozumienie polityczne zapewnia jasne ramy zakazu importu ropy i spełnia żądania Węgier, które do tej pory odmawiały jego poparcia. „W zasadzie mamy konsensus polityczny co do tego, jak pozbyć się rosyjskiej ropy w jasnych ramach czasowych” – powiedziała na konferencji prasowej po rozmowach.

Według Michela Węgry zostały uspokojone w konkluzjach szczytu, że będą w stanie importować rosyjską ropę w inny sposób, gdyby zepsuły się lub zatrzymały inne rurociągi lub gdyby dostarczyły je inne państwa UE. Zdaniem dyplomatów Czechy i Słowacja liczą na to, że w ostatecznej formie sankcji uda im się uzyskać obiecane zwolnienie z zakazu eksportu produktów naftowych do UE rurociągami.

Michel dodał, że pakiet sankcji, któremu szefowie państw i rządów dali teraz zielone światło, zawiera również inne trudne środki, w tym odłączenie głównego rosyjskiego banku Sbierbanku od międzynarodowego systemu płatniczego SWIFT. Inne punkty to zakaz działalności trzech rosyjskich nadawców publicznych i sankcje wobec konkretnych osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne na Ukrainie.

„Porozumienie o zakazie eksportu rosyjskiej ropy do UE” – napisał na Twitterze Michel, dodając, że decyzja związku odcięłaby znaczną część finansowania rosyjskiej machiny wojennej.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.