UE wzywa do nałożenia sankcji finansowych na Polskę za reformę sądownictwa – Aktualności – Europa

Komisja Europejska (KE) przyjęła we wtorek dwie odrębne decyzje dotyczące wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE, zgodnie z którymi działania polskich władz nadal zakłócają funkcjonowanie polskiego wymiaru sprawiedliwości.


Budynek Sądu Najwyższego w Polsce Polska
Zdjęcie:

Budynek Sądu Najwyższego w Polsce.




W tym kontekście przewodnicząca KE Ursula von der Leyen stwierdziła w artykule prasowym, że systemy sądownictwa w całej UE muszą być niezawisłe i sprawiedliwe, a prawa obywateli Unii muszą być gwarantowane w ten sam sposób, niezależnie od tego, gdzie się znajdują. mieszkają w Unii.

Po pierwsze, Komisja Europejska postanowiła zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie na Polskę sankcji finansowych w celu wykonania unijnego nakazu sądowego dotyczącego środków tymczasowych wymaganych na podstawie art. 279 TFUE z dnia 14 lipca 2021 r.

Rozporządzenie warszawskie dotyczy funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz zawieszenia innych przepisów prawa polskiego, które mają wpływ na niezawisłość sędziów. KE zwraca się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie na Polskę dziennych kar w przypadku niepełnego wdrożenia środków nałożonych nakazem sądowym.

Kraj nie podjął wszystkich niezbędnych środków

Po drugie, KE podjęła decyzję o skierowaniu do Polski formalnego wezwania do usunięcia uchybienia za niepodjęcie środków niezbędnych do pełnego wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 15 lipca 2021 r. stwierdzającego, że polskie prawo dotyczące reżimu dyscyplinarnego sędziów jest niezgodne z UE.

W dniu 20 lipca Komisja skierowała do Warszawy pismo w dwóch spornych kwestiach, prosząc Polskę o wskazanie wszystkich podjętych lub przewidywanych środków w celu pełnego wykonania nakazu Trybunału Sprawiedliwości UE oraz wszelkich kroków niezbędnych do pełnego wykonania wyroku.

Strona polska odpowiedziała 16 sierpnia, ale KE po rozpatrzeniu odpowiedzi Polski stwierdziła, że ​​Polska nie podjęła wszystkich niezbędnych środków, aby w pełni zastosować się do orzeczenia sądu i środków niezbędnych do wykonania wyroku sądu luksemburskiego.

Morawiecki Przeczytaj także Morawiecki: Nikt na Zachodzie nie ma prawa uczyć Polski demokracji

Chociaż Polska poinformowała KE o zamiarze zniesienia izby dyscyplinarnej w jej obecnym kształcie, nie podała dalszych szczegółów.

Jeśli KE uzna odpowiedź Polski na wtorkową apelację za niezadowalającą, kolejnym krokiem Brukseli będzie skierowanie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.

„Ostatnie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczące niezawisłości polskich sędziów nie zostały w pełni wdrożone w Polsce. Izba Dyscyplinarna nadal wykonuje część swoich działań wobec sędziów, podczas gdy wszystkie te działania powinny być całkowicie zawieszone.W związku z tym podejmujemy dalsze działania, aby zaradzić tej sytuacji i jesteśmy gotowi współpracować z polskimi władzami w celu znalezienia rozwiązania” – wyjaśniła sytuację wiceprzewodnicząca KE ds. wartości i przejrzystości Věra Jourová.

Milton Harris

„Ninja z ekstremalnych podróży. Pisarz. Bezkompromisowy praktyk zombie. Fanatyk popkultury. Student”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *